Město Kielce najdeme v Polsku tiše stát uprostřed hlavní trasy mezi Krakovem a Varšavou. Je to také místo, které míjíte na půli cesty ze Slovenska k Baltu. Ale zkuste se na chvilku zastavit na den, na víkend nebo dokonce na celý týden a zjistíte, že Kielce jsou městem plným zajímavostí, historie a přírody, které stojí za to poznat!
Obsah článku
Pokud se v Čechách bavíme o poznávání Polska, většinu napadá pobřeží Baltu, příhraničí nebo velké města jako je Krakow nebo Wroclaw. Ale zbytek této země s dlouholetou historií často zůstává nenavštěvovaná. A Kielce a oblast Svatokřižského vojvodství jsou jedním z těchto míst. Stojí si tak trošku stranou ve stínu sousední Varšavy a Krakova. Zkusme to změnit a pojďme poznat město, které svou velikostí odpovídá velikosti Plzně, 4.největšího českého města.
Historie Kielc
První zmínky o Kielcích, tedy o osadě, která na tomto místě byla, sahají do roku 1081. Město bylo pravděpodobně sídlem středověkých knížat. V 11. století zde byl pro zdůraznění tehdejší role Kielců postaven kostel sv. Vojtěcha. Když pak v současnosti v roce 2007 proběhly archeologické výzkumy na náměstí před tímto kostelem, byl objeven fragment malé dřevěné chatrče, který svědčí o existenci tohoto starého středověkého osídlení.
Status města byl pak Kielcům udělen někdy na přelomu 15. a 16. století kardinálem Fryderyk Jagiellończykem. Církev, konkrétně biskupství a arcibiskupství postavené v této oblasti mělo zásadní vliv na rozvoj kraje. Byly zde velká naleziště nerostů, a hlavně kovů. Díky tomu a také díky rozmachu obchodu město Kielce nejvíce prosperovalo právě v období renesance. Z průmyslového zaměření oblasti vzešel i vznik První Polské Technické Školy, Báňská akademie, která byla v Kielcích založena v roce 1816.
V polovině 19. století byl rozvoj Kielc zbrzděn. Město, které bylo v minulosti sídlem úřadů provincie, degradovalo a stalo se pouhým okresním centrem. Tato stagnace naštěstí netrvala dlouho. Dalšímu rozvoji města pomohlo protažení železniční trati od Moskvy v roce 1885 a po první světové válce návrat statusu hlavního města vojvodství. Kielce nabraly druhý dech, otevřelo se tady v té době mnoho nových závodů jako cihelny, barvírny, mramorárna i 2 nové lomy a to přímo na území města.
V roce 1939 měly Kielce více než 70 000 obyvatel, z nichž 1/3 byla židovského původu. V průběhu následujících 5 let v období 2.světové války pak ve městě z těchto asi 25.000 místních lidí nezůstal jediný. Po válce se pak na dvě stovky z nich do města vrátilo (přeživších z úkrytů nebo koncentračních táborů).
A i když je to těžko uvěřitelné, židovský masakr ve městě s koncem války a odchodem němců neskončil. Vlna antisemitismu mezi místními přetrvávala a tak se pouhý rok po válce stali Kielce místem dalšího židovského masakru, kdy na základě lži malého chlapce bylo místními zavražděno více než 40 lidí a to včetně žen a dětí, a dalších 40 zraněno. Za účast na tomto pogromu bylo 9. července 1946 souzeno dvanáct lidí. Devět osob pak bylo odsouzeno k trestu smrti zastřelením a tři k trestu odnětí svobody.
Kielce dnes
Kielce jsou dnes město s více než 180 000 obyvateli a jsou ekonomickým a turistickým hlavním městem Svatokřížského vojvodství. Výborná poloha mezi Krakovem a Varšavou z něj dělá město s vysokým potenciálem rozvoje. Pro své jedinečné geologické hodnoty jsou Kielce často nazývány „největším geologickým muzeem pod širým nebem“. V dubnu 2021, díky mnohaletému úsilí partnerské iniciativy „Geopark Świętokrzyski“, oblast pokrývající obce Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny a Piekoszów, získala prestižní certifikát Světového geoparku UNESCO. V Polsku nesou titul Geopark UNESCO celkem 3 území, zatímco v Česku máme jen jedno jediné (Český ráj).
Hlavní město Svatokřížského vojevodství tedy leží ve významné krajinné oblastí a má za sebou dobrých tisíc let historie. Už jen to vám napoví, že Kielce jsou místem, které toho má co nabídnout. Proto stojí za to sem vyrazit a prozkoumat všechny ty zajímavá místa, které město nabízí. Takže co všechno stojí za to vidět v Kielcích?
Ulice Henryka Sienkiewicze
Ulice Henryka Sienkiewicze je hlavní tepnou města. Právě tady najdete ten pravý městský život. Ulice je dlouhá 1270m a po své celé délce je pěší zónou. Od jejího začátku dohlédnete až na konec. Začíná u vlakového nádraží a na jejím druhém konci pak najdeme sochu tohoto slavného polského spisovatele. A její křížení a větve vedou k dalším významným místům v Kielcích, ať už to je staré město, park nebo třeba biskupský zámek.
Promenáda je doslova protkaná kavárničkami, restauracemi a obchody. Můžeme na ní objevovat různé druhy architektonických stylů. Na náměstí spisovatelů (Literatów Square), které ulice také protíná najdeme stopy po slavných polských spisovatelích, nainstalovaný instagramový fotopoint „I love Kielce“ a překvapivě i bronzovou sochu českého Švejka. Jeho tvůrce, spisovatel Jaroslav Hašek, pobýval totiž nějakou dobu v Kielcích ve vězení.
Rynek v Kielcích
Snad každé polské město má svůj rynek, tedy náměstí, kde se odehrávají ty nejzajímavější události ve městě. V Kielcích je to trošku jinak, protože dost se toho děje i na ulici Henryka Sienkiewicze, ale toto centrální náměstí leží od ní jen kousek a také stojí za zmínku. Nejen že je to místo s krásnou architekturou staveb, kterému vévodí místní městský úřad, ale je to také živé místo plné restaurací a potkávajících se lidí.
Na náměstí najdeme i fragmenty staré radnice a to nám dává tušit, že se pomalu dostáváme ke starším částem města. Z rynku se můžete dále vydat po ulici Bodzentyńska směrem k dalšímu menšímu náměstí. Tady se už budovy mění. Architektura je jiná a stavby nižší a očividně starší. Dorazili jste k nejstarší části města a postupně dojdete až k jeho počátku.
Počátek města
Náměstí na ulici Bodzentyńská na první pohled není zváštní. Vévodí mu starý, zvenčí nezajímavý kostel, a pokud o Kielcích nic nevíte, přijde vám nezajímavé. Ale zkuste se tady zastavit a porozhlédnout se. Na zdi, obklopující kostelní zahradu najdeme velký hrdý nápis s velkou šipkou mířící k zemi „Tu stał dom, który dał poczatek naszemu miastu.“ V překladu „Tady stál dům, který dal počátek našemu městu.“ Šipka ukazující k zemi odhaluje základy právě tohoto, nejstaršího nalezeného domu v Kielcích, které byly v minulosti odkryty při archeologických vykopávkách.
Promenáda podél říčky Silnica
Trasa, která opět křižuje ulici Henryka Sienkiewicze, a která vlastně ani není ničím extra moc zajímavá. Ale my si toto místo oblíbili pro jeho úžasnou atmosféru. Jedná se o promenádu ve stínu vzrostlých stromů podel klidné říčky Silnica, která má hlavně na večer úplně jinou atmosféru jako všechna ostatní místa v Kielcích. Můstky s květinovou výzdobou, plno zeleně a osvětlené kavárny a restaurace u vody vás přenesou někam úplně jinam. Nám místo připomíná Francii, ale svůj názor si udělejte sami.
Fámy ohledně identity Jacka Rozparovače
Spekulací o tom, kdo byl mužem, který mezi srpnem a listopadem 1888 na východě Londýna podřezal pěti kurtizánám krk a pobodal či rozřezal břicho, vzniklo nespočet. A v Kielcích mají svou verzi příběhu, která se mimochodem řadí k těm reálnějším. Podle místních i některých vážených zahraničních vědců byl Jackem Rozparovačem polský žid Joseph Silvera.
Ten se v 16 letech odstěhoval do Londýna za štěstím. Tam pak ne moc slušným životem pobýval i v období slavných vražd. Joseph a vlastně celá jeho rodina nikdy nebyli spořádanými občany, kráděže, napadení ani kuplířství jim nebyli cizí. Rodina Josepha Silvera žila právě v Kielcích na adrese Hipoteczna 7. Jejich původní dům tam už nyní nestojí, ale když půjdete touto ulici, která opět kříží ulici Henryka Sienkiewicze, vzpomeňte si na legendu Jacka Rozparovače.
Každopádně policie skutečného vraha londýnských prostitutek nikdy nevypátrala a jeho příběh, stejně jako hledání jeho identity, patří od té doby k nesmrtelným mýtům britské metropole.
Bývalý palác krakovských biskupů v Kielcích
Krásný palác a jeho zahrady jsou ozdobou města. Stojí na menší vyvýšenině, tak ho jde zahlednout i z několika míst ve městě. Jedná se o krásnou zrekonstruovanou stavbu, která nyní slouží jako hlavní sídlo Národního muzea v Kielcích.
Kielce vděčí právě krakovským biskupům za svůj průmyslový a kulturní rozvoj. Bývalý palác krakovských biskupů v Kielcích je jednou z největších a nejzachovalejších rezidencí z éry Vasovské, s původními interiéry ze 17. a 18. století a jedinečnými architektonickými prvky. Nyní je místo ve správě Polského státu, takže tady biskupy nenajdete, ale naštěstí je památka zachovávaná maximálně v původním stavu. Dovnitř můžete nahlédnout díky expozicím Národního muzea v Kielcích a venkovní zahrady kolem paláce slouží veřejnosti jako volně přístupný park.
Městský park Stanisława Staszica
Městský park v Kielcích (Park Miejski im. Stanisława Staszica) je jedním z nejstarších parků v Polsku. I když je v Kielcích zeleně dostatek, tento park v centru města je oblíbeným místem odpočinku a setkávání místních obyvatel. Hlavním bodem parku je podzámecký rybník, kolem kterého je v něm vysázeno více než 1000 stromů a keřů, včetně: kaštanů, jasanů, lip a javorů. Některé stromy v něm jsou staré více než 100 let.
Panský dvůr Laszczyków
Toto nenápadné místo, schované za vysokou zdí snadno můžete minout a to i když se nachází v centru města. Panský dvůr Laszczyków je původní dřevěná stavba, kterou byste jinak našli většinou jen ve skanzenu. Je to místo, které je bežně otevřené pro veřejnost (v úterky bývá vstup zdarma). Uvnitř panského dvoru najdete připravenu tématickou výstavu a v jedné místnosti pak i ukázku toho, jak to tady kdysi vypadalo. Budova působí velmi malebně a je to vlastně i taková malá ochutnávka velkého skanzenu Wsi Kielskej v nedalekém městě Tokarnia.
Muzeum hraček a her
Muzeum hraček a her (Muzeum Zabawek i Zabawy) najdeme v Kielcích na velkém náměstí Svobody. Sídlí tady od roku 2006 na místě bývalé tržnice z 19. století. Ještě před rokem 1939 bylo v budově 19 obchodů, 30 řeznictví a pekáren a 3 továrny pronajaté obchodníkům prostřednictvím bezplatného výběrového řízení. Po 2. světové válce zde téměř 20 let fungovaly obchody a sídlila zde řada institucí.
Zdejší muzeum je největší institucí tohoto typu v Polsku. Jeho expozice jsou rozmístěny na ploše 631 metrů čtverečních. V muzeu jsou k vidění sbírky současných i historických hraček na stálých i dočasných výstavách. Koná se zde také řada zajímavých vzdělávacích workshopů. Uvidíte tam mnoho známých hraček našich rodičů a pokocháme se postavičkami, které známe z Večerníčků, jako je třeba Bolek a Lolek, Mumínci nebo Medvídek Ušáček.
Kielcské UFO
Když přijíždíte vlakem nebo autobusem do města, kde jste nikdy před tím nebyli, první dojem, jaký z něj získáte, je pohled na nádraží. A ruina Kielckého autobusového nádraží dobrý dojem rozhodně dlouhá léta na nikoho nedělala. A to až do nedávna, kdy v roce 2020 prošla celkovou rekonstrukcí a místo ní se uprostřed města objevilo UFO. Moderní létající talíř jako by právě přistál v centru Kielc.
Člověk by si mohl myslet, že taková stavba do města s tisíciletou historií nepatří. Ale kupodivu je autobusové nádraží postaveno tak hezky, že do okolní krajiny zapadlo. UFO, jak jej mnozí díky svému tvaru nazývají, je obklopeno zelení, fontánami i místy k odpočinku a v noci je moc hezky osvětleno (žádné barevné blikajícící světýlka ale nečekejte). I uvnitř je znát, že si při jeho navrhování dali architekti záležet. Místo je světlé, díky desítkám světlovodů v kopuli budovy, tak že se tady dokonce daří i rostlinám v interiéru. Byť tady mluvíme o obyčejném autobusovém nádraží, Kielcské UFO za prohlídku rozhodně stojí.
Přírodní rezervace v Kielcích
V dnešní době již přírodní rezervace na území měst nejsou ničím zvláštním. Jenže území města Kielce téměř z 50% zabírá příroda a to včetně 5 přírodních rezervací. Takže nejen, že je třeba tato místa zmínit, ale při návštěvě města je dokonce téměř nezbytné alespoň jednu z těchto oblastí navštívit. Přírodních rezevací v Kielcích je tedy hned pět – jedna je krajinná a čtyři jsou geologické.
Více si o nich přečtěte tady: Kielce – město přírodních rezervací >>
Centrum Geoedukace
Kielce lezí na území Geoparku UNESCO, který má mimochodem svůj titul zaslouženě. Ale pokud si o místě předem nic nepřečte, netušíte, čím jsou přírodní rezervace v Kielcích tak vyjímečné a po čem byste se měli ve zdejší oblasti ohlížet. A právě místní Centrum Geoedukace vám to všechno ukáže a navíc zábavnou a interaktivní formou.
V oblasti Svatokřižských hor bylo totiž v období prvohor moře a neskutečné množství zkamenělin právě z tohoto období se objevilo při dobývání kamene a rud ze zdejší půdy. V Centru Geoedukace máte možnost nejen vidět různé druhy těchto zkamenělin a sahat na ně, ale i vidět barevné trojrozměrné repliky těchto živočichů mnohdy i ve skutečné velikosti – ramenonožce, lilijicovce, paryby nebo oblíbené amonity a trilobity. Mimochodem, vstup do muzea je bezplatný.
Botanická zahrada
Botanickou zahradu v Kielcích (Ogród Botaniczny w Kielcach)najdeme na úpatí kopce Karczówka. Její historie sahá až do roku 1966, kdy občan Kielc působící na Univerzitě A.Mickiewicze v Poznani, prof. Dr. hab. Zygmunt Czubiński zaslal tehdejšímu městskému úřadu dopis s návrhem na vytvoření botanické zahrady v Kielcích. Tato myšlenka se sice uskutečnila až o několik desetiletí později, ale nakonec se zadařilo a místní Botanická zahrada se konečně stala jednou z ozdob Kielc.
Areál zahrady byl pro veřejnost otevřen teprve nedávno a to v červenci 2018 jako pobočka Geoparku Kielce. Rozloha botanického parku je přes 13 ha (výstavní plocha cca 11 ha). Komplex je rozdělen na více než tucet oddělení s různými rostlinnými sbírkami a zahrnuje také čtyři výstavní zahrady – francouzská, venkovská, japonská s bonsaji a orientální. Působivé jsou tři vodní nádrže, které zabírají téměř 5000 metrů čtverečních plochy. V zahradě je také alpská zahrada sestávající ze skalek s rostlinami charakteristickými pro polské hory.
Nejvýhodnější ubytování v Kielcích
Město Kielce je velké a se svými 180.000 tisíci obyvateli a svou výhodnou polohou toho má dost co nabídnout. My vám dáme, ale jeden tip. A tím je Grand Hotel Kielce. Nejen, že je velký a pohodlný, ale má také ideální polohu, takže je skvělým výchozím bodem pro prohlídku města a jeho okolí. Grand Hotel Kielce najdeme hned na začátku ulice Henryka Sienkiewicze přímo naproti vlakového nádraží. Takže sem můžete pohodlně dorazit i vlakem a po večerech se toulat po městě, aniž byste potřebovali auto.
Na druhé straně hotelu pak najdeme i Kielcské UFO, neboli místní autobusové nádraží, odkud můžete začínat své vzdálenější výlety. Ale, co když máte vlastní auto a bojíte se, že v centrum města nezaparkujete? Nebojte se, hotel má pro své hosty vlastní uzavřené parkoviště. Hotel často nabízí i zvýhodněné balíčky třeba ubytování s polopenzí, zajištěním vstupu do nedaleké jeskyně Ráj nebo třeba zapůjčením kol.
Jeden tip na konec
Pokud se rozhodnete vydat se do Kielc poznat město a nejste si jisti všemi těmi informacemi, které na internetu jsou, chtěli byste se na něco zeptat nebo máte rovnou zájem o prohlídku po městě s rodilým kielčanem? Podívejte se na blog tymrazem.pl a napište přes kontaktní formulář Jakubovi, který je tvůrcem této stránky. Má ohromné znalosti, co se týče historie Kielc a čas od času dokonce pořádá pro zájemce prohlídky po městě – odkaz na termíny tady. A pokud neumíte polsky, nevadí, Jakub rozumí i češtině 😉