Plánujete výlet do Polska a nejste si jisti, kam se vydat? Naplánujte si cestu na zámek Książ v polském městě Walbrzych, jedné z nejnavštěvovanějších památek Slezska. Litovat rozhodně nebudete, protože zdejší atmosféra vás doslova pohltí.
Obsah článku
Zámek Książ, největší v Dolním Slezsku a třetí největší v Polsku, je opravdovým klenotem. Stavba stojí od státní hranice s Českem pouhých 25km a nadchne vás nejen svým vzhledem, ale také fenomenálními místnostmi a pohádkovými terasami, které jsou skryté před okolím na vrcholku strmé skály. Zámek ukrývá mnoho zajímavostí ze života slavného šlechtického rodu Hochbergů i dosud neobjasněná tajemství související s podzemní sítí tunelů z 2. světové války.
Zámek Książ ve Wałbrzychu je místem, které na první pohled vzbuzuje obdiv. Není snadné najít místo, která vás během jednoho dne okouzlí krásnými komnatami a kouzelnými květinovými terasami a je zahalené temnou minulostí nacistických praktik v dobách 2.světové války.
Ubytujte se ve stínu zámku Książ >>
Historie hradu
Původně hrad Książ byl postaven před 750 lety. První záznamy hovoří o tom, že hrad postavil Bolko I. z rodu Piastovců. Pevnost zvaná „Książęca Góra“ (v překladu „Knížecí hora“) byla nedobytnou pevností. V průběhu let se Książ dostal do vlastnictví rodin z Česka, Maďarska a Německa. Každý vládce přispěl k proměně jeho vzhledu a vybavení.
Nejznámějšími majiteli hradu byl ale rod von Hochberg, který hrad vlastnil od roku 1509 do roku 1941. První velká přestavba hradu proběhla v letech 1705–1742. Začíná Konrádem Ernestem Maximilianem von Hochbergem, kterému vděčí také za nejkrásnější sály zámku Książ, nádvoří a vnější předhradí, reprezentativní barokní křídlo a rodinné mauzoleum.
Jedním z nejvýznamnějších pánů na zámku Książ byl Jan Henryk XI. Hochberg von Pless, který se pyšnil titulem arcivévody. Díky obrovským ziskům z důlní činnosti rodina nadále investovala nejen do zámku, ale i do vzdělání dětí svých zaměstnanců, rozvoje nemocnic a podpory blízkých farností.
Ubytujte se ve stínu zámku Książ >>
Krásná princezna Daisy
V roce 1891 se Jan Jindřich XV. Hochberg, oženil s Angličankou Marií Theresou Cornwallis West, přesdívanou princezna Daisy (nebo Sedmikráska). Z tohoto manželství se narodili tři synové. V letech 1907-1938, za vlády Hochbergů, začala druhá velká přestavba Książe. Staví se dvě nová křídla, 47 m vysoká věž, zámecké terasy a palmový dům Wałbrzych, který měl být darem jejího manžela princezně Daisy.
Princezna Daisy se proslavila svým nekonvenčním přístupem a podle některých o mnoho let předběhla dobu. O mnoha absurditách šlechtického života se můžeme dozvědět při čtení jejích deníků, které vyvolaly vlnu kritiky. Nakonec se Daisy rozvedla kvůli četným aférám svého manžela a zcela odlišnému politickému pohledu na válku.
Období nacismu
V roce 1941 byl zámek zkonfiskován nacisty. Zámek začínal být přebudováván na sídlo vládce říše. Vznikají při tom podzemní tunely, které měly být součástí tajemného projektu Riese. Válka přináší na zámek Książ velkou zkázu, interiéry jsou vyrabovány a opuštěná zřícenina vydrancována. Teprve v roce 1974 byl zámek důkladně zrekonstruován.
V současnosti je zámek Książ muzeem a po mnoha letech se sem vrátilo několik desítek obrazů z bývalé sbírky Hochbergu, a je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Dolnoslezského vojvodství.
Ubytujte se ve stínu zámku Książ >>
Prohlídka zámku Książ ve Wałbrzychu
Zámek Książ má sestává z několik stovek pokojů a i když všechny z nich nejsou přístupné, prohlídka trvá zhruba 1,5 hodiny. Místnostmi se procházíte svým tempem. Pomáhá vám přitom audioprůvodce, kterého u vstupu každý dostane. Zvukový průvodce je skvělý, po chvíli zapomenete, že jej máte. Přepíná se totiž sám, vždy podle místnosti do které zrovna vstupujete.
Hochbergové byli na přelomu 19. a 20. století jedním ze tří nejbohatších rodů Pruska. Ale nejvíc je ve zdejších prostorách cítit smysl pro design Marie Teresy Oliwie Hochberg von Pless, lépe známé jako princezny Daisy. Té se podařilo proměnit Książ na místo, kde se setkávaly panovníci a vlivní lidé. Dnes se můžete v jejích komnatách vrátit v čase a podívat se, jaký byl život Hochbergů na začátku 20. století.
Najdete tady třeba i stálou expozici s názvem „Princ z kuchyně“, kterou tvoří přes 200 unikátních fotografií zachycujících nejen zámek, knížecí rodinu, ale i obyčejné lidi, kteří pro ně pracovali. Fotografie jsou popsány ve třech jazycích a umožňují vám setkat se tváří v tvář s minulostí. Uvidíte, jak děti vyrůstaly, jak vypadaly interiéry před vypleněním a zničením, a alespoň na chvíli pocítíte atmosféru, která zde panovala.
Maxmiliánův sál
Při návštěvě zámku Książ procházíte mnoha krásně zrenovovanými pokoji s historickým nábytkem a bohatě zdobenými. Dvoupatrový zlatý Maxmiliánův sál pochází ze stejné doby jako nádvoří. Je to nejzachovalejší barokní reprezentační sál ve Slezsku, ale je považován i za jeden z nejkrásnějších palácových salonů v Polsku. Reprezentuje styl vídeňského baroka a mezi jeho tvůrci patřilo mnoho slavných umělců 18. století.
Ubytujte se ve stínu zámku Książ >>
Pozoruhodné jsou zejména bohatě zdobené krby z černého italského mramoru zdobené mytologickými postavami, tři balkony sloužící dvornímu orchestru a zdobený strop. Jeho tvůrcem byl pražský malíř Antoni Felix Scheffler a zachycuje návštěvu Athény v sídle Múz na Helikonu.
Tajemné podzemí zámku Książ
Jednou z atrakcí zámku Książ je zdejší podzemí, které podněcuje fantazii hledačů pokladů. Tím spíše, když při prohlídce zámku míjíte i nenápadný moderní výtahovou šachtu mířící někam do nitra země. Ostatně, kdo by někdy neslyšel o nacistických pokladech, zlatých vlacích a dalších příbězích o skrytém bohatství. A jeden z takových záhadných nacistických komplexů se náchází právě přímo ve skále pod zámkem Ksiaz. Tady se nově dolů s průvodcem může podívat každý.
Po sestupu do hloubky 50 metrů nás čeká pohled do úplně jiného světa. Můžete tady vidět, k čemu vedla megalomanie kníratého diktátora, který snil o podzemních městech vytesaných v pevných skalách. Zdejší štoly jsou součástí komplexu Riese, který byl postaven nepředstavitelně rychlým tempem pracovitýma rukama tisíců otroků v Dolním Slezsku. Jak správně tušíte, mnozí z nucených dělníků se konce své práce nedožili a svůj život zde ukončili.
Ubytujte se ve stínu zámku Książ >>
Zámek Książ a zámecké zahrady
V teplém období lze prohlídku zámku absolvovat i na zámeckých terasách s okrasnými zahradami. První zahrady tady byly postaveny v 17. století na místě bývalého opevnění. V současné době jsou terasy uspořádány na 12 úrovních o rozloze 2 ha, jsou vytvořeny ve francouzském stylu a zdobí je květiny, stromy, keře, sochy a fontány. Jsou také místem s krásnými výhledy do okolí, o kterých se zmiňuje princezna Daisy von Pless ve svých denících.
Zajímavosti o zámku Książ
Zámek Książ ve Wałbrzychu jste mohli zahlédnout v celé řádce, většinou polských, pro mnohé neznámých filmů. Ale v loňském roce dobyl plátna kin celého světa mrazivý snímek Zóna zájmu (The Zone of Interest). Tento snímek z dob druhé světové války se odehrává sice jinde, ale jsou scény, ve kterých nakoukneme i do zámku Książ. A čím, že je Zóna zájmu tak zajímavá? Je to film několikrát mezinárodní oceněný. Mimo jiné v roce 2023 získal i 2 zlaté Oskarové sošky.
Stezka Hochenbergerů a vyhlídka na Książ
Stezka Hochbergu je jednou z méně známých atrakcí areálu. Jedná se stezku lesem kolem zámku, který poskytuje několik zastavení s nádhernými výhlídkami na tuto honosnou stavbu. Začnete na zelené, která vede od hradu směrem k mauzoleu a před ní odbočíte vpravo na úzkou nenápadnou stezku mezi rododendrony. Zde začíná přírodní rezervace „Przełomy pod Książem“. Trasa vede po členitých svazích, přes srázy po stěnách rokle, přes které vede množství lávek a mostů. Rozhodně se nehodí pro lidi s kočárky, vysokými podpatky nebo žabkami. Málo který turista sem zabloudí, takže je tady krásný klid, který ruší jen zvuky okolní přírody.
Ubytujte se ve stínu zámku Książ >>
Palmový dům (Palmiarna)
Dalším skvělým místem, které stojí za to navštívit při návštěvě zámku Książ, je Palmový dům ve Wałbrzychu. Ten byl postaven před více než 110 lety asi 2 km od zámku a byl darem Jana Jindřicha XV., posledního majitele hradu, jeho manželce, princezně Daisy.
Palmový dům ve Walbrzychu je vlastně sestava skleníků a botanického parku. Dnes v něm roste přes 250 druhů rostlin – exotické palmy, kaktusy, citrusovníky, bambusy i unikátní sbírka bonsají. Zajímavostí je, že v Palmiarně najdete také několik druhů zvířat. Ryby, exotické ptáky či želvy asi čekáte, ale co nečekáte, jsou asi lemurové.
Stavba Palmového domu se skládá z centrální části, kterou tvoří 15 m vysoká budova ze skla a kovu, kde jedinečným dojmem působí stěna ze ztuhlé lávy sopky Etny, kterou kníže přivezl ze Sicílie v 7 železničních vagónech. Z lávy byly také vytvořeny kaskády vodopádů a jeskynní jeskyně.
Ubytujte se ve stínu zámku Książ >>
Několik praktických informací ze zámku Książ ve Wałbrzychu
- Ideální návštěva zámku Książ je ve všední den mimo prázdniny a svátky. Místo je celosvětově prosnulé, celoročně tady narazíte na návštěvníky všech možných nárosdností. Ale mimo ty nejvytíženější dny budete mít alespoň šanci vychutnat si zámek trošku klidněji, bez masivního obležení jeho obdivovatelů.
- Než na zámek vyrazíte, mrkněte na jeho webové stránky. Nabízí se tam totiž několik zvýhodněných balíčku i na další atrakce jako je podzemí, knížecí stáje nebo třeba mauzoleum.
- Parkovišť u zámku je několik, takže místa k zaparkování je dost. Jakmile se jedno z nich naplní, správce vás odkáže na jiné, takže se nemusíte bát bloudění. Všechny parkingy jsou placené a sazba je celodenní.
- Prohlídky zámku probíhají po celou jeho otevírací dobu bez průvodce. U vchodu dostanete sluchátka a audioprůvodce v jazyce, který si vyberete. Zvukové stopy jsou i v českém jazyce.
- Děti dostávají k audioprůvodci pro větší pohodlí barevná dětská sluchátka. Mají tady pro ně navíc nachystanou i vlastní pohádkovou verzi prohlídky. Jenže ta je bohužel dostupná jedině v polštině.
- Není dovoleno vzít si sebou na prohlídku batohy. Menší baťůžky si můžete dát před sebe na břicho, ty větší si můžete uschovat do zamykacích skříněk u vstupu, po té, co dostanete do rukou audioprůvodce. Skříňky jsou na mince, proto je dobré mít sebou nějaké drobné zloté. Nám se ale podařilo zamknout skříňku i s českými „stříbrňáky“ (tuším 2 nebo 5 Kč).
- Toalety jsou najdete zdarma na cestě po prohlídkové trase, takže kdyby jste si potřebovali odskočit, nemusíte zámek opouštět.
Nocleh na zámku Książ
Zajímavostí je, že můžete přenocovat přímo ve vedlejších budovách zámku Książ. Hotel se totiž nachází přímo na zámeckém nadvoří, takže se tady ráno vzbudíte s pohledem na tuto honosnou stavbu přímo před vašimi okny. Kontakt na Hotel Książ najdete tady >>. Ubytování není zrovna levné, ale pokud si vyberete některý z termínů v průběhu pracovního týdne a mimo turistickou sezónu, nebudete rozhodně litovat.