Polské město Wroclaw se v posledních letech proslavilo svými trpaslíky. Díky nim se tak z prakticky obyčejného města stalo město doslova pohádkové. Malí bronzoví mužíčci se nacházejí téměř po celé Wroclawi a mají mnoho příznivců nejen mezi dětmi. Ale proč tady tito trpaslíci vlastně jsou? A jak to všechno začalo? Čtěte dále a dozvíte se to.
Proč se ve Wroclawi objevili trpaslíci?
O wroclawských trpaslících existuje mnoho legend. Některé jsou tak neskutečné, že jim jistě uniká pravda související s výskytem figurek v hlavním městě Dolního Slezska. Pravdivá verze je považována za formu protestu, který byl zahájen za účelem zrušení cenzury.
Trpaslík je symbolem „Oranžové alternativy“, protikomunistického hnutí, které působilo ve Vratislavi v 80. letech 20. století. To na svém začátku kreslilo trpaslíky na skvrny od barev, kterými se zakrývala protisocialistická hesla. Nakonec se tato akce ukázala ne příliš efektivní a na malé malované mužíčky se na pak na chvíli zapomnělo. A to až do roku 2005, kdy se objevily první figurky. Jedním z nich byl otec všech trpaslíků, Papa Dwarf, který se objevil ve Świdnické ulici.
Kolik trpaslíků aktuálně ve Wroclawi „bydlí“?
Turistů se zájmem o vzhled wroclawské trpaslíky přibývá. Aby bylo možné tyto unikátní bronzové sošky snáze najít, byla vytvořena mapa trpaslíků. Tu si můžete zakoupit v turistických informačních místech. Tito speciální průvodci nejen usnadňují lokalizaci figurek, ale také stručně popisují každého trpaslíka. Ale bohužel v brožůrkách nejsou uvedeni zdaleka ne všichni drobní tvorečkové.
Další možností je tady si stáhnout a vytisknout doma základní mapku centra města asi se stovkou trpaslíků.
Najděte si ubytování ve Wroclawi >>
Ale úplně nejlepší možností je stáhnout si do mobilu rovnou aplikaci s názvem „Wrocławskie Krasnale“, která je běžně dostupná v Google i Apple App Storu. A víte proč je nejlepší mít aplikaci v mobilu a nespoléhat se jen na papírové mapky? Protože k dnešnímu dni je trpaslíků ve Wroclawi téměř 900 (červenec 2023) a téměř každý týden se „rodí“ noví!
Soužití s trpaslíků s obyvateli Wroclawi?
Přestože se o trpaslících hodně mluví a nejčastěji je slyšet jen chvála, někteří Wroclawané považují tvorbu trpaslíků za totální nesmysl. Jejich vznik totiž přispěl k většímu počtu turistů a zároveň ovlivnil klid místního obyvatel. Naštěstí takových to lidí tady není mnoho. Většina místních je na figurky hrdá. A proto se vedení města snaží svou bohatou sbírku pidi mužíčků neustále dále rozšiřovat a zpestřovat novými díly umělců z celého Polska.
Vratislavští trpaslíci ale nejsou jen turistickou atrakcí Wroclawi. Stali se také účinnou marketingovou kampaní a pomáhají v ekonomické růstů všech typů společností na území celého města. Jsou umístěny nejen na významných institucích a úřadech, ale také u hotelů, sídel firem, restaurací, muzeí, univerzit, bank i malých krámků.
Každý může mít svého trpaslíka
První trpaslíci, kteří se objevili ve Vratislavi, mají jednoho autora. To se rychle změnilo a nyní je vytváří mnoho různých dalších lidí. Dokonce po splnění příslušných podmínek si můžete vyrobit a umístit svého vlastního trpaslíka kamkoliv chcete a není k tomu potřeba žádná domluva s Magistrátem. Postačí vám jen souhlas majitele areálu, kde se má trpaslík nacházet. Poté je nutné najít sochaře, který takovou figurku vyrobí a instaluje na určené místo. No a nakonec už nového bronzového chlapíka stačí přidat do databáze s názvem Dwarf Registration Office. Touto registrací bude trpaslík umístěn na speciální mapu a bude jej pak možné najít ve speciální mobilní aplikaci nebo v mapách dostupných v infocentrech.
Celý proces se může zdát jednoduchý, ale vůbec tomu tak není – je třeba přijít s jedinečným nápadem na jméno, vzhled a osobnost figurky. Umístění a výroba trpaslíka také samozřejmě obnáší určité náklady, které se v závislosti na konkrétním případě mohou pohybovat od 500 PLN až po několik tisíc. Výsledkem je pak něco unikátního, protože svého vlastního trpaslíka by ve Wroclawi chtěl mít každý!
Trpaslíci v jiných polských městech i v zahraničí
Věděli jste, že bronzové trpaslíky nenajdeme jen ve Wroclavi? Tito malí tvorové totiž poté, co dobyli Wrocław, se směle se vydali dobýt svět, nesouce pozitivní poselství. Nejoblíbenějším „emigrantským“ trpaslíkem je Życzliwek – Cestovatel. Najdete ho ve Varšavě (Bulwar Jana Karskiego), v Lodži (Ośrodek Pediatryczny Pankiewicza), v Poznani, v Gdaňsku u Loutkového divadla, v Lublinu a Katovicích. Cestovatel se usadil také v Drážďanech v Německu, Reykjavíku na Islandu, Vilniusu v Litvě, Gladarajara v Mexiku, v Hradci Králové v České republice a Lvově na Ukrajině. Trpaslík Kosciuszko je zase aktuálně obyvatelem Washingtonu. Kde myslíte, že se objeví další?