O vlivech létání na těhotenství se traduje mnohé a většinou jsou to samí „strašáci“ a opravdu užitečných rad je jen po skromnu. Jak tedy cestovat těhotná letadlem?
Každá žena je jiná, i každé těhotenství je jiné, ale přesto pokud vám to zdraví dovolí, máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak si v těhotenství cestování letadlem zpříjemnit.
1. Dejte lidem kolem sebe najevo, že jste těhotná!
Mnoho těhotných žen má malé bříško a kolikrát i v 6.měsíci nevypadají těhotně. Někdy má své výhody bříško schovávat, ale ne při létání letadlem. Jakékoliv sebemenší bříško ukažte! Cizí lidé kolem vás pak budou mít tendenci být opatrnější a trpělivější. Na letištní přepážce máte větší šanci na to, abyste dostali sedačku v uličce blízko toalety (pokud máte potřebu si každých 5 minut odskočit) a lidé vám rádi pomohou s taškami. Těhotné ženy mají často přednostní nástup do letadla a nemusí se mačkat ve frontách. Ale úplně nejvíce to využije, pokud se cítíte unaveně a v těhotenství trpíte závratěmi.
2. Balte se na lehko
V době, kdy letíte sami a není nikdo, kdo by vám pomohl s vašimi zavazadly, ujistěte se, že máte zavazadla tak těžké, aby jsem je případně sama mohla zvednout. Využívejte zavazadla s kolečky.
3. Naberte si tolik vody, kolik jen jde
Dehydratace může být pro těhotné ženy vážným problémem, proto se před nástupem do letadla zásobujte dostatečným množstvím vody.
4. Nezapomeňte se najíst
Nejen vy, ale i dítě, které nosíte pod srdce potřebuje dostatek živin. Nezapomínejte jíst. Přibalte se do tašky potraviny, které vám chutnají, navíc i pro strýčka příhodu. Jen pozor na bezpečnostní podmínky letišť. Pokud si nějaké jídlo zapomenete, nebo zrovna dostanete chuť na něco jiného, můžete si další jídlo vždycky koupit i v bezcelní zóně nebo na palubě letadla. Sice za větší peníz, ale tato možnost tady existuje.
Určitě neprohloupíte, když si do tašky přihodíte i bonbony nebo lízátka jako první pomoc pro případ nedostatku cukru nebo na zmírnění nevolností.
5. Oblečte se pohodlně
Hlavní věcí, která v těhotenství způsobuje nepohodlí, je fakt, že orgány ženy jsou posunuty, aby udělali místo pro dítě. To může způsobovat, že sezení na sedadle v jedné poloze může být trochu nepohodlné. Proto se do letadla oblečte tak, abyste se cítila co nejpohodlněji. Určitě nezapomeňte i na polštářek nebo velký šátek pro případ, že by se vám v letadle chtělo spát.
6. Zkontrolujte omezení letecké společnosti
Různé letecké společnosti mají různá pravidla týkající se cestování během těhotenství. Většina vám umožní létat až do 36 týdnů (32 týdnů s dvojčaty nebo vícerčaty). Pro těhotenství od 28 týdnů pak bude od vašeho lékaře vyžadovat potvrzení, že jste zdravá a těhotenství probíhá bez komplikací. Pokud máte zjevné bříško dříve než ve 28 týdnu, je možná lepší si toto potvrzení od doktora vyžádat i tak, pro klid svůj i pro klid letecké společnosti.
7. Využijte za letu kompresní ponožky
Těhotné ženy jsou náchylnější na žilní trombózu, proto jsou kompresní ponožky ideálním preventivním opatřením. A nemusíte je mít jen pokud letíte těhotná letadlem, hodí se na jakékoliv delší lety, které do budoucna podstoupíte. Dalším bonusem může být, že vám nebude v letadle z klimatizace od noh chladno.
8. Protáhněte se
Ideální příležitost pro protažení je vstát a stoupnout si do fronty na toaletu. Čím je fronta delší, tím víc času máte na jemné protažení celého těla. Houpejte se na patách, točte se v pase, protáhněte si ruce, krk, …. jakýkoliv pohyb je vítán.
9. Očkování a léky
Měla by jste celou cestu zkonzultovat s doktorem. Buďte rozumná a pečlivě si rozmyslete kam chcete cestovat. Nevhodné jsou oblasti se zvýšeným výskytem nemocí (malárie, Zika), s nízkým hygienickým zázemím (zvýšené riziko otrav), nebo dokonce s extrémním podnebím (příliš horko, příliš zima). S doktorem proberte které léky je vhodné si na cestu přibalit, ať např. v případě otravy jídlem máte po ruce medikamenty vhodné pro těhotné. Určitě nezapomeňte i na vitamíny. Takové magnésium, nebo léky na pálení žáhy jistě oceníte.
10. Nezapomínejte na dostatečnou časovou rezervu
Může se stát cokoliv, nehoda na cestě na letiště, zpoždění vlaku,.. to vše vás může stresovat. V těhotenství, kdy máte neustálé nutkání navštěvovat WC nebo potřebu neukojitelného hladu, budete muset myslet na časovou rezervu ještě víc.