Solný důl Wieliczka

| aktualizováno

Známý Solný důl Wieliczka patří mezi jeden ze 7 divů Polska. V roce 1978 byl zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je to místo, které najdete jen málo kde na světě a pokud budete mít někdy cestu ke Krakowu, Wieliczku nezapomeňte také navštívit.

Historie solného dolu Wieliczka

Po mnoho staletí byla pivovarská sůl v této oblasti sůl získávaná různými způsoby. Vědělo se, že se v těchto místech nachází její zdroj, ale nikdo ji prozatím nozkoušel získávat pod zemí. To se změnilo až ve 13. století, kdy při náhodném kopání solankové studny byly nalezeny celé hrudky kamenné soli. Díky tomuto objevu byla v druhé polovině 13. století vyvrtána první šachta.

Sůl v té době byla velmi drahým artiklem. Za vlády Kazimíra Velikého představovala až 1/3 příjmů státní pokladny. Není divu, že právě tento panovník je i zakladatelem statutu krakovské solivaru vydaného v roce 1368. Zároveň vytvořil hornické zákony a zavedl tradice, které ovlivnili další vývoj a navýšování těžby.

Sůl se pak dlouhou dobu až do 16. století těžila jen na jedné úrovni, dnes je známá jako první, nejvyšší podzemní parto. Třetí úrovně pak bylo dosaženo v polovině 17. století. Následné rozdělení Polska rozvoj dolu nezastavilo, ale dokonce urychlilo. Pro Rakušany to byl jeden z nejvýznamnějších podniků v říši. Zároveň se stal i turismus v dole stále důležitějším zdrojem příjmů.

V meziválečném období dosahovala těžba 203 000 tun ročně a doly navštívilo přibližně 120 000 turistů. Vrchol těžby pak nastal v 70. letech 20. století. Od roku 1964 se již v dole kamenná sůl netěží a od roku 1996 se zde nevyrábí ani průmyslová sůl vařená metodou mokré těžby. V dole však stále pracují horníci. Starají se o chodby a komory a chrání je před průsaky sladké vody a dokonce vytvářejí nové solné sochy. Vyrábí se také sůl, získávaná ze solanky jako kdysi před staletími.

Najděte si ubytování poblíž Solného dolu Wieliczka >>

Co vás při prohlídce dolu čeká?

Celý solný důl Wielicka nakonec dovršil počtu 300km chodeb na 9 úrovňových podlažích. Kvůli prosakům vody a nestabilitě lidských staveb na povrchu dolu je ale postupně částečne zasypáván. Nejhlubší podlaží a celkem 50km chodeb už neexistuje a na zasypávání dalších 50km se intenzivně pracuje. Ale nebojte se, místa kam chodí turisté to neovlivní, je to totiž je malinký zlomek celého podzemního bludiště solného dolu Wieliczka.

Schody

Vše začíná v šachtě Daniłowicz. Právě odtud vás průvodce vezme na cestu hluboko do podzemí. Při prohlídce budete muset zdolat 800 schodů, navštívíte zhruba 20 komnat vytesaných ve skalách, projdete kolem soch, z nichž jedna váží jako 3 afričtí sloni, prohlédnete si slané jezero, kde si poslechnete Chopinovu hudbu a dozvíte se samozřejmě i něco o historii dolu. Celá prohlídka trvá 2-3 hodiny a kromě schodů vás čeká asi 3km procházka. Ale nebojte se, důl je zábavný i pro děti každého věku a bude je bavit. Jen je třeba zvážit zda zrovna to vaše dítko zvládne délku prohlídky a množství nachozených kroků.

Jak jsem již naznačila, návštěva Wieliczky je zábavná i pro děti. Ty se tady naučí, že sůl je nejen slaná, ale také vytváří pestrobarevné krystaly různých tvarů. Potkají tady kromě horníků a koňů kteří tady s těžbou pomáhali, i hromady skřítků a když budou pozorní, najdou i za rohem číhajícího draka.

Krakov s dětmi >>

Solná kaple 100 m pod zemí (kaple sv. Kingy)

V soli vytesané chodby Wieliczka na vás udělají neuvěřitelný dojem, ale 100 metrů pod zemí budete ještě více ohromeni. Protože mnoha lidem vyrazil dech pohledy na kapli svatého Michala zalitou záři solných lustrů. Kingi. Její poddaní Kingu tak milovali pro zázrak, který provedla, že jí na poctu postavili skutečný chrám. Je krásný, prostorný, plný soch, basreliéfů a detailů. Jsou zde uloženy relikvie svatého. Kingy, jmenované patronkou těžařů soli, můžete obdivovat její sochu inspirovanou dílem Leonarda da Vinciho, basreliéf zobrazující Poslední večeři a pomník papeže Jana Pavla II. – jediný takový solný monument na světě. Kaple byla vyřezána s velkou přesností a uměním. Ukažte svým dětem toto mimořádné a jedinečné místo v Evropě.

Turistická trasa v solném dole Wieliczka?

Turistická trasa je nejoblíbenější a nejčastější volbou prohlídky solného dolu Wieliczka. Prohlídky probíhají několikrát do hodiny a na výběr máte hned ze 7 světových jazyků, ve kterých můžete s průvodcem trasu absolvovat.

Začátek Turistické trasy dolu je v šachtě Daniłowicz. Odsud během sestupu zdoláte 380 schodů do první z 9 úrovní dolů. Na zbytku trasy se pak potkáte i s dalšími schody. Celkem jich tady na vás čeká asi 800. Během 2 hodin navíc urazíte vzdálenost asi 3,5 km krásnými chodbami a unikátními vykopávkami. Maximální hloubka, kam se dostanete je pak 135 metrů pod zemí.

Najděte si ubytování poblíž Solného dolu Wieliczka >>

Antoniova šachta

Hornici wieliczka

V Antoniově šachtě vám je představena práce horníků prostřednictvím figurín a nástrojů, které používali. Dřevěné konstrukce vytvořené společně s použitím lan vám dávají možnost pocítit dotyk této historie. Antoniova šachta propojuje první a třetí patro dolu. Cítíte, jak tady proudí vzduch.

Komora Uršula

Po vstupu do komnaty Urszula na vás působí střídavě uspořádané trámy – rovnoběžně a kolmo k podlaze – obrovským dojmem. Dřevěná stěna je určena k podpoře stropu. Když se podíváte pozorně, uvidíte, jak se objevují malé solné krystaly.

Komora Mikuláše Koperníka

Komora mikulase kopernika

Na trase uvidíte také sbírku nástrojů a zařízení používaných při těžbě. Jeden z nich najdete hned před komnatou Mikuláše Koperníka. Při vstupu do samotné komory vás pak zaujme první solná socha na trase. Je to socha samotného vědce. Důl pravděpodobně za svého života také navštívil.

Komora Janowice

Sv. Kinga

V Komoře Janowice uslyšíte legendu o svaté Kinze (pozn.Svatá Kinga je známá polská kněžna), dozvíte se, jak byla v Polsku objevena sůl a proč je s ní spojena legenda o zásnubním prstenu.

Najděte si ubytování poblíž Solného dolu Wieliczka >>

Chodník Kunegunda a komnata Kazimíra Velikého

Každé místo na turistické trase solného dolu Wieliczka má své jméno. Nejinak tomu je u chodníku Kunegunda z doby před rokem 1825, ze kterého dojdete do komnaty Kazimíra Velikého. Zde jsou formy sekundární stádia krystalizace soli ohromující (přesněji krápníky). Nachází se zde také autentický stroj z 18. století, který vyvážel na povrch velké kusy soli.

Kaple svaté Kingy – nejkrásnější místo v celém dole

Solna kaple

Během podzemní prohlídky samozřejmě nesmí chybět asi nejkrásnější a nejfotografovanější místo v celém dole Wieliczka, slavná kaple svaté Kingy. Kdo odsud nemá svou vlastní fotografii, tak jako by Wieliczku ani nenavštívil. Kaple svaté Kingy je celá vytesána ze soli a je osvětlena obrovskými křišťálovými lustry. Je považován za největší podzemní chrám v Evropě. Průvodci si jsou váhy tohoto místa vědomi a proto vám tady věnují pár mínut navíc bez výkladu, abyste mohli nasát tu dokonalou sílu tohoto místa.

Komora Weimar a solné jezero

Solne jezero

V komoře Weimar je pro vás připraven nezapomenutelný kulturní zýžitek. Za přítomnosti solného jezera a doprovodu zvukové a hudebních produkce a hry světel je pro návštěvníky připravena nevšední atmosféra. Mohli byste tady zůstávat hodiny a odpočívat za poslechu vážné hudby.

Komora Michałowice a dřevěné konstrukce

Komora Michałowice je krásné místo s majestátními dřevěnými konstrukcemi. Bílé vysoké trámy v kombinaci se schody a balkony v přírodní barvě působí úžasným dojmem. Je to místo, kde si již mnoho párů slíbilo lásku a věrnost.

Zajímavostí je, že touto komorou kdysi vedla i první turistická trasa. První návštěvníci ve Wieliczce sestupovali právě po těchto schodech a to při světle svíček a za doprovodu hornického orchestru.

Sochy ze soli

Solne sochy

Věděli jste, že v dole můžete vidět sochy vytesané ze soli? Prvním takovým pomníkem na naší trase byl Mikuláš Koperník. Kromě toho jsme viděli také solnou sochu Jana Pavla II., svatou Kingu, basreliéf „Poslední večeře“ a solný lustr.

Setkání s trpaslíky

Trpaslici wieliczka

Na trase potkáte i trpaslíky a mnoho z nich mí i svítící lucerny. Kde taky jinde byste mohli narazit na skřítky než v dole pod zemí. A nejsou jen v jedné komoře, ale setkáváte se s nimi po ruůznu náhodně po trase. A když se budou hodně dobře koukat, narazí na draka (roztomilého). Tyto bytosti tady jsou hlavně jako doplněk a zprestření prohlídky malým návštěvníkům. Děti a svět pohádek k sobě prostě patří a 2 hodiny dlouhá prohlídka by některé jinak mohla začít nudit.

Užitečné informace

  1. Prohlídky s průvodcem – prohlídky probíhají s průvodcem ve skupinách 30 lidí, se kterými zažijete nevšední dobrodružství při poznávání solného království ve Wieliczc, a vstup je naplánován vždy v určité čas.
  2. Výběr ze 7 světových jazyků – při nákupu vstupenky dostanete na výběr, v jakém jazyce byste rádi prohlídku absolvovali (čeština v nabídce není – 6/2024)
  3. Budete mimo signál – v dole si můžete odpočinout od telefonu, protože pod zemí není pokrytí. Pokud však potřebujete přístup k síti a WIFI, je to možné pouze během poslední fáze prohlídky, kde vám signál překvapivě naskočí.
  4. Pro všechny bez rozdílu věku – podzemní svět můžete prozkoumat v jakémkoliv. Zvažte jen zda váš zdravotní stav nebo malé nožky vašich dětí zvládne to množství schodů a i trasu prohlídky, která je dlouhá přes 3 km.
  5. Oblečení a teplota v podzemí – je stálá 17-18 (prý o něco méně) stupňů Celsia, ale vzduch tady tolik neproudí, takže pocitová teplota je vyšší. My začínali prohlídku v mikinách, postupně jsme je ale dali dolů. Ono i ten 3,5km poklus mezi komorami vaše tělo zahřeje. Sebou si pak můžete vzít i malý batoh na nošení pití a nezbytností.
  6. Toalety – dokonce i v podzemí a i při prohlídce tady narazíte na toalety. V dolech na ně narazíte hned 2x. Poprvé zhruba v polovině prohlídky.
  7. Jídlo a pití – pokud chcete, vezměte si sebou něco na pití sebou. Na jídlo čas nebude. A kdybyste si sebou náhodou zapoměli láveh s vodou na povrchu, nebo dostali chuť třeba na kafe. Zhruba v polovině prohlídkové trasy se zastavíte v podzemním bufetu a obchůdku se suvenýry, kde si můžete dokoupit zásoby. Na konci trasy vás pak čeká dokonce samoobslužná restaurace a dokonce za přijatelné ceny.
  8. Důlní výtah – 800 schodů a 3,5km pod zemí dá zabrat, proto zpátka na povrch cestujete původním důlním výtahem.

Najděte si ubytování poblíž Solného dolu Wieliczka >>

Nejen sůl (kulturní aktivity dolu)

V krásných solných síních se často konají i různé akce. Důl často pořádá koncerty vážné a duchovní hudby, výstavy, taneční turnaje, turnaje v bojových uměních i fotbalové zápasy. Našli se odvážlivci, kteří tady skákali bungee nebo létali v horkovzdušném balónu, čímž si vysloužili zápis do Guinessovy knihy rekordů. V kapli sv. Kingi si pak již mnoho párů řeklo „ano“. Kaple je totiž otevřena všem zájemcům. Dokonce tady každou neděli probíhají mše a jednou za rok i půlnoční. Sedět tady víc než sto metrů pod zemí, v těchto krásných prostorách je nezapomuenutelný zážitek.

A že byste tady i rádi přenocovali? To taky není žádný problém. Ve Słowacké komoře, přesně 125 m pod zemí, byl vybudován celý rekreační komplex, kde máte k dispozici pohodlné postele, TV místnost, hry, čítárnu, restauraci a veškeré hygienické zázemí. Strávit noc v podzemí může navíc třeba i celá rodina.

Najděte si ubytování poblíž Solného dolu Wieliczka >>

Solný Důl Wieliczka

Daniłowicza 10
32-020 Wieliczka
Polsko
https://www.kopalnia.pl/

Napsat komentář