Slezský park Chorzów

| aktualizováno

Pokud hledáte ideální místo pro relaxaci, sportovní aktivity nebo rodinné výlety, Slezský park je tím pravým místem. Nachází se v Polsku, mezi městy Chorzów, Katovice a Siemianowice Śląskie, asi hodinku jízdy od Ostravy. Řadí se mezi největší parky Evropy a ne nadarmo se mu říká Zelené plíce Slezska. Slezský park je místem, kde strávíte celý víkend a rozhodně se při tom nudit nebudete.

Slezský park v Chorzówě je opravdovým klenotem polského Slezska. S rozlohou 535 hektarů se řadí mezi největší městské parky v Evropě a nabízí nepřeberné množství aktivit pro všechny, kdo touží po odpočinku, zábavě, nebo sportovním vyžití. Pojďme si tedy něco o něm říct.

Historie a význam parku

V 50. letech 20. století, kdy se oblast Slezska potýkala s intenzivní industrializací, byla potřeba vytvoření zelené plochy pro odpočinek místních obyvatel od smogu a betonu stále naléhavější. V roce 1950 se díky tomu zrodila myšlenka na vznik parku, kdy bylo rozhodnuto přeměnit zanedbané, znečištěné území na místo plné zeleně. Cílem ale nebylo jen vytvoření parku plného zeleně, ale také místa, které by sloužilo k zábavě, sportu, kultuře a možná i vzdělávání.

S výstavbou parku se začalo hned následující rok po nápadu na jeho vznik. A hned v roce 1954 byla otevřena první zdejší atrakce Slezské ZOO. Následovalo Planetárium (1955), Stadión (1956), zábavní park Slezské Veselé Městečko (1957), koupaliště Fala (1966) a lanová dráha Elka (1967). Atrakcí v parku je mnohem víc, ale tyto jsou v našich končinách asi neznámější. Mimořádně zajímavý je i fakt, že park vznikl jako společenská iniciativa a na jeho výstavbě se podíleli samotní obyvatelé okolních měst, studenti, mladí lidé i zaměstnanci administrativy a mnoho lidí investici podpořilo i finančně.

Jezero slezský park

Každopádně nebylo snadné postavit park na místě značně zdevastovaném, plném důlních výsypek, propadů a bažin. Ale podařilo se a při pohledu na současnou podobu parku toto místo nijak nepřipomíná bývalou, zničenou postindustriální oblast. Slezský park se stal příkladem toho, jak lze městský prostor transformovat k lepšímu, a dodnes je inspirací pro mnohé další projekty tohoto typu. V průběhu let byl park neustále rozšiřován a modernizován, a dnes představuje komplexní celek, který propojuje přírodu, kulturu a sport.

Naplánujte si výlet do Katowic a najděte si to správné ubytování >>

Hlavní atrakce parku

Jednou z největších výhod Slezského parku je jeho rozmanitost. Ať už jste milovníkem přírody, fanouškem zábavy nebo hledáte místo pro aktivní odpočinek, park vám má co nabídnout.

Slezská zoologická zahrada

Zoo chorzow slezský park

Slezská zoo, otevřená v roce 1954, je jednou z hlavních atrakcí parku. Na ploše 50 hektarů žije asi 3.000 zvířat z více než 250 druhů zvířat, včetně těch nejohroženějších, jako jsou sumaterský tygr nebo západoafrický šimpanz. Zoologická zahrada se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů a nabízí návštěvníkům možnost vidět zvířata v přirozeném prostředí. Kromě klasických výběhů zde najdete i speciální pavilony, jako jsou Pavilon plazů, Pavilon exotických ptáků, Pavilon Deštný prales, sezónní výběh pro želvy nebo výběh tučňáků s proskleným bazénkem.

V zoo můžete také vidět… dinosaury! Samozřejmě jen jejich modely. V Údolí Dinosaurů můžete vidět několik modelů těchto prehistorických tvorů. Aktuálně (8/2024) je toto místo v rekonstrukci a vzniká přes něj nová lávka. Ale znovuotevření je naplánováno už na letošní podzim.

Planetárium a astronomická observatoř

Planetárium slezský park

Slezské planetárium je největší a nejstarší v Polsku. Bylo otevřeno v roce 1955 a od té doby slouží jako důležité vzdělávací centrum. Planetárium nabízí pravidelné projekce a přednášky o vesmíru, které jsou určeny jak školám, tak široké veřejnosti. Ale nečekejte žádné zastaralé zařízení. I když je Slezské planetárium v Polsku historicky nejstarším, v roce 2022 prošlo modernizací a aktuálně uvnitř najdete moderní interaktivní vědecký park. Můžete tady zažít na vlastní kůži věci jako zemětřesení, uvidíte skutečné blesky, zjistíte jak vznikají mraky nebo si rovnou vyzkoušíte let do vesmíru).

Legendia – Slezské Veselé Městečko

Legendia je dalším z vrcholů návštěvy Slezského parku. Tento zábavní park patří je prvním, který byl v Polsku postaven. Takže není divu, že jej navštěvovaly ročně statisíce lidí všech věkových kategorií. Od svých začátků se změnil, ale rozhodně ne k horšímu. Aktuálně se Legendia zaměřuje hlavně na rodiny s dětmi. A to jak těch nejmenších, tak těch starších. Ti tady najdou atrakce jako klasické horské dráhy, kolotoče, vodní skluzavky, vláčky i ruské kolo. Podrobnější povídání o Legendii si přečtěte tady >>

Hornoslezský Etnografický park

Ve Slezském parku našel své místo i skanzen.  Hornoslezský Etnografický park se rozkládá na ploše 22 ha a nachází se v něm přibližně 70 historických dřevěných objektů vesnické a maloměstské architektury. Procházka muzeem vám umožní vidět, jaký byl život na venkově před více než 100 lety. Je tu zemědělské nářadí, vybavení chaty a na jaře a v létě se můžete podívat, jak vypadala práce na poli. V Chorzówě můžete vidět starou vesnici se zemědělskými usedlostmi, dřevěnými chalupami a hospodářskými zvířaty. Pozornost přitahuje vysoký větrný mlýn z vesnice Grzawa.

Lanovka Elka

Slezský park lanovka elka

Původní lanovka ve Slezském parku fungovala od roku 1967, než byla v roce 2006 na 7 let zastavena, aby prošla modernizací. Od roku 2013 se tak můžete svézt moderní 4místnou sedačkovou nebo kabinovou (volba je na vás) lanovkou Elka na trase mezi stanicemi Veselé Městečko (stanice je u parkoviště do zábavního parku Legendia na ulici Złota) a Slezský Stadion. Jedná se o nejdelší nížinnou lanovku v Evropě. Jízda s ní je klidná a pomalá (průměrná rychlost je 2 m/s), což vám umožní vychutnat si výhledu do parku. Jednosměrná cesta trvá přibližně 40 minut.

Pro rok 2024 si ale lanovka připravila jednu parádní novinku – druhou trasu. Tato nová trasa jezdí mezi stanicemi Veselé Městečko a Planetárium. Druhá trasa je o to zajímavější, že její dráha vede nad výběhy v Zoo.

V plánu je i třetí poslední trasa, která spojí planetárium a stadión a vytvoří tak nad Slezským parkem trojúhelník.

Slezský stadion

Jde o jeden z největších a nejmodernějších stadionů v Polsku. Konají se tady nejen sportovní utkání, ale také koncerty a další kulturní akce. Není to už ten původní stadión, který tady byl vybudován v 50.letech. Ten již nevyhovoval současným potřebám obyvatel, takže byl přebudován. V současné době je zařízení místem, kde se konají fotbalové zápasy, koncerty, běžecké akce, ale také obchodní konference, veletrhy a světové kongresy. Od roku 2020 je také Národním atletickým stadionem.

Naplánujte si výlet do Katowic a najděte si to správné ubytování >>

Aquapark Fala

Aquapark Fala je koupaliště, které bylo otevřeno od roku 1966 a bylo kdysi místem odpočinku a rekreace obyvatel, jedním z nejzajímavějších projektů sportovní architektury (pořádaly se zde i sportovní plavecká utkání). Aquapark ale už úplně nevyhovoval dnešním potřebám a, stejně jako ostatní atrakce ve Slezském parku, aktuálně v něm probíhá generální rekonstrukce. Zařízení mělo být znovu otevřeno v roce 2023, ale ještě letos (8/2024) jsou v areálu vidět probíhající stavební práce. Zář nových barevných vodních tobogánů v areálu naznačuje, že příští rok už by přece jen mohl být znova otevřený.

Zahrady a sochy

Na tomto velkém území Slezského parku je vysázeno asi 3,5 milionu stromů, najdeme tady 14 přírodních vodních ploch různé velikosti a mnoho krásných zákoutí, které lahodí oku a umožňují odpočinout si od ruchu velkoměsta.

V parku najdeme několik tematických zahrad, včetně Rosária, kde se nachází největší sbírka růží v Polsku – více než 35 000 z nich. Nejlepší doba k obdivování růží je od června do září. V Japonské zahradě nasajete orientální atmosféru nejen díky rostlinám typickým pro tuto zemi, ale také díky vodopádu a prosklené terase. Mezi další zahrady patří: Trvalková zahrada a Mozaiková zahrada.

Slezský park japonské zahrady

Nejznámější sochou v parku je 16 metrů vysoká žirafa na třech nohách, stojící v Chorzowské ulici – je na začátku Žirafí třídy vedoucí do zoo. Dalším zajímavým bodem je Slezská galerie soch – přes 30 soch zbylých z uměleckých akcí pod širým nebem.

Dětská, vodní, dopravní, lanové, sportovní hřiště

Kromě hlavních atrakcí nabízí Slezský park také mnoho dalších míst, které jsou vhodné jak pro děti, tak pro dospělé. Procházky, pikniky, hraní na hřištích nebo venkovních tělocvičnách jsou jen některé z možností, jak tady můžete trávit čas. Mnoho lidí využívá vyznačených cyklostezek, trasy pro kolečkové brusle nebo běh. Právě tady totiž můžete uniknout davům a užít si klidné chvíle v přírodě.

Můžete třeba vyrazit s dětmi na procházku, zastavit se při tom u jednoho ze stánků se zmrzlinou a ukončit svou cestu na některém z dětských hřišť. V létě pak funguje i hřiště vodní. Všude je samozřejmě vstup volný. Nebo se domluvte s kamarády a udělejte si spolu soukromý turnaj v diskgolfu. V zimních měsících park nabízí bruslení na venkovním kluzišti nebo běžkování na speciálně upravených tratích. Možností jak trávit čas ve Slezském parku v Chorzowě jsou spousty.

Kulturní a společenské akce

Slezský park je také centrem kulturního dění. Po celý rok se zde konají různé akce, jako jsou koncerty, festivaly, divadelní představení nebo trhy. Mezi nejznámější akce patří Letní hudební festival, který každoročně přitahuje tisíce návštěvníků, nebo Vánoční trhy, které park proměňují v kouzelné místo plné světel a vůní tradičních polských dobrot.

Užitečné informace

Pokud se rozhodnete navštívit Slezský park, určitě se nejdříve podívejte na jejich webové stránky (ano, Slezský park má své vlastní webovky) a svou cestu si promyslete. Jinak webové stránky parku jsou v češtině.

A tady je pár dalších tipů:

  • Vyhraďte si hodně času, klidně celý den nebo celý víkend. Park je opravdu rozlehlý a nabízí mnoho různých aktivit, dvě hodiny jsou hodně málo
  • Vstup do parku je volný. Zdarma jsou i dětská hřiště, zahrady či sochařský park. Platí se jen za vstupy do velký atrakcí jako je zábavní park, planetárium nebo zoo.
  • Připravte se na dlouhé procházky a vezměte si pohodlné boty. Nachodíte tady bez přehánění kilometry!
  • Pokud neradi chodíte, zvažte použití lanovky nebo zapůjčení kol. Místa, kde jsou kola k mání, jsou rozmístěná různě po parku.
  • Stáhněte si do mobilu aplikaci parku. Je v ní mapa a pomůže vám nebloudit. Google Maps i Mapy.cz nás posledně táhli někam, kde žádné cesty nebyly. Navíc jsou v ní vyznačené i stánky s jídlem nebo toalety.
  • Pokud chcete zažít park v klidnější atmosféře, doporučuji návštěvu ve všední dny, kdy je méně lidí.

Naplánujte si výlet do Katowic a najděte si to správné ubytování >>

A nakonec

Slezský park v Chorzówě je místem, které si zaslouží vaši pozornost. Ať už jste místní, nebo přijíždíte zdaleka, park vám nabídne jedinečnou kombinaci přírody, kultury a zábavy. Je to místo, kde si každý najde něco svého, a kde se můžete na chvíli zastavit a užít si krásy přírody v srdci industriálního Slezska.

Napsat komentář