Polské město Ratiboř známe hlavně jako cílovou destinaci pro naše levné nákupy za hranicí Česka. Ale věděli jste, že toto historické místo je klenotem polského Slezska? Ratiboř zaujme svou malebnou atmosférou, poutavými architektonickými skvosty a svým kulturním dědictvím. Pojďte tedy s námi v tomto článku Ratiboř trochu poznat.
Obsah článku
Ratiboř je město ve Slezském vojvodství a jedno z bývalých hlavních měst historického Horního Slezska. Obec (polsky Racibórz) leží na řece Odře ve 10 km od českých hranic a 28 km severně od Ostravy. V současnosti tady žije něco přes 55 000 lidí. A stejně jako tomu je v sousedním Opavsku a Hlučínsku, najdeme v Ratiboři kromě poláků i silnou německou menšinu.
Historie města
Ratiboř patří k nejstarším městům ve Slezsku. Poprvé jej zmiňuje Gallus Anonymus v roce 1108 v souvislosti s výpravou Boleslava Chrabrého do Moravy. Pobývala zde knížata z Opolska a Ratiboře. Místo získalo status města již v roce 1217. Dlouhá staletí Ratiboř patřila i pod Země Koruny České, ale po třicetileté válce se oblast připojila k Prusku a po dalších válkách a územních tahanicích nakonec město zůstalo Polsku.
Dnes je oblast Horního Slezska spojena především s průmyslem a hornictvím. Přesto si město Ratiboř a jeho okolí zachovalo svůj zelený, přírodní ráz. A i proto tady najdete mnoho zajímavých turistických atrakcí. Věděli jste třeba, že tady mají kouzelné arboretum a v místním muzeu se ukrývá dva tisíce let stará egyptská mumie?
Piastovský hrad a park
V Ratiboři se nachází Piastovský hrad – jedna z hlavních turistických atrakcí města. Tato středověká stavba se nachází na místě původního slovanského hradiště kmene Holasiců a první zmínka o něj je spojena s již zmíněným Gallem Anonymem v roce 1108. Tehdy měl hrad od Moravanů převzít Boleslav Chrabrý. Později byl pod správou Piastvců a Opavských Přemyslovců.
Zámek je směsicí architektonických stylů. Byl mnohokrát rozšířen. V současné době je hrad otevřen návštěvníkům. Kromě dobových expozic v něm uvidíte i hradní kapli Svatého Tomáše Becketa z Cantebury, která bývá nazývaná perlou slezské gotiky.
Piastovský hrad je navíc obklopen krásným parkem, ve kterém se můžete také na chvilku zastavit a projít se po práve straně Odry. Najdete v něm i dětské hřiště a městskou pláž.
Náměstí v Ratiboři
Náměstí v Ratiboři je nejdůležitějším bodem města. Ve středověku stála uprostřed radnice, vedle byl kupecký dům a kolem rynku byla postavena akrádové domy. V roce 1945 většina shořela a zůstala jen jedna budova. Nyní uprostřed náměstí stojí pozdně barokní mariánský sloup z 18. století.
Římskokatolický kostel zasvěcený svatému Jakubovi
V jednom rohu náměstí stojí římskokatolický kostel zasvěcený svatému Jakubovi. Do interiéru lze nahlížet přes vnější mříže. Kostel je otevřen během bohoslužeb.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
V druhém rohu náměstí stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o gotickou stavbu a také o jeden z nejstarších kostelů v Horním Slezsku. Chrám byl postaven za vlády prince Mieszka I Tanglefoota v roce 1205. Později byl přestavěn. Nahlédnout do něj můžete i dovnitř, kostel se otevírá už brzy ráno před první mší kolem 5.30 a zavírá se po poslední bohoslužbě kolem 20. hodiny.
Muzeum v Ratiboři
Zajímavým místem je v Ratiboři také místní muzeum s unikátními sbírkami. Stojí jen kousek od náměstí, v ulici Chopina. Sídlí v budově bývalého dominikánského kláštera a kostela svatého Ducha. Můžete si proto tady prohlédnout středověké podzemní hrobky ratibořských vévodů.
Při vykopávkách v roce 1997 se tady našla i hrobka posledního opavsko-ratibořského Přemyslovce Valentina, který zemřel v roce 1521. A spolu s hrobkou byl objeven i zlomený meč, který je dokladem vymření ratibořské větve Přemyslovců, protože Valentin zemřel bez potomků. Na jeho rakev pak byl rituálně položen přelomený meč, symbolizující vymření této přemyslovské větve v mužské linii, tedy po meči. Právě i tento přelomený meč je v muzeu k vidění.
Jedinečná je i egyptská sekce tohoto ratibořského muzea. Je zde vystavena například mumie nebo egyptské sarkofágy.
Graffiti v Ratiboři
Streetartové obrazy na ponurých zdech obytných domů jsou v Polsku oblíbeným způsobem jak prosvítit jinak nudné ulice. Takové Katowice nebo Lodž jsou jimi prosnulé. Ale i v Ratiboři najdeme několik nádherných maleb na jinak šedivých obytných budovách. Stačí se jen toulat místními uličkami a věřte že na pár z nich narazíte.
Městské parky a dětská hřiště
Uprostřed města najdete i několik městských parků, které nabízejí útočiště od rušného městského života. Pokud budete mít už dost místních staveb a asfaltovaných silnic, zastavte se na chvilku v jednom z koutků zeleně. Již výše zmíněný Park Zamkowy rozkládající se podél koryta řeky odry potěší mnohé, ale z takového Parku Jordanowského budou mimořádně nadšené hlavně děti.
Arboretum Moravské Brány (Arboretum Bramy Morawskiej)
Arboretum Moravské brány se rozkládá na 150 hektarů lesa v těsné blízkosti města Ratiboř. Najdeme tady množství stromů a rostliny (včetně vzácných druhů), rokle, rybníky a potoky. Je to zajímavé místo nejen pro milovníky přírody, ale i pro každého, kdo si chce odpočinout od ruchu velkoměsta.
V arboretu můžete obdivovat dvě stě let staré duby (s několika metry po obvodu), stoleté borovice, smrky a břízy, jalovce, dřišťál, plamének, bahenní rostliny, vodní rostliny a další sbírky rostlin. Najdete tady mimo jiné ekologickou stezku, dendrologickou stezku, stezku zdraví a cyklostezka. A stezkama to jen začíná. V arboretu můžete strávit hodiny a stále budete nacházet další a další překvapení, včetně soch, přístřeší, vyhlídek i míst na piknik.
Kouzelná zahrada
Největším lákadlem arboreta je pak asi Kouzelná zahrada s bludištěm a skleněnou vyhlídkou na kopci. Labyrint v této zahradě tvoří tvar květiny s pěti okvětními lístky a je vystavěn tak, že v každém ročním období má jinou barvu, díky okrasným rostlinám, kterými je propletený. Celou tuto scenérii pak můžete obdivovat i z prosklené vyhlídkové plošiny na Kouzelnou zahradou.
Minizoo
Minizoo, i když je malá, je dalším lákadlem arboreta. Vstup je zdarma. Najdete tady kozy, poníky a osly, husy, kachny, pávy, roztomilé králíčky i papoušky se sytými barvami. Kozy se tady dokonce dají krmit. Pochotku pro ně si můžete zakoupit v automatu u výběhu, takže je dobré mít nějaký ten zlotý v kapse připravený.
Další atrakce v arboretu
Místní obyvatelé arboretum milují a užívají si v něm každodenní procházky. Pro děti jsou tady postavené malá hřiště. V zimě vždy přibývají další atrakce jako sáňkařská dráha a běžecké tratě. U vstupu do arboreta pak najdeme dřevěné středověké hradiště, což je místo, kde se pořádají různé akce pod širám nebem. A pokud to do Ratiboře máte daleko, hned v sousedství najdete malý kemp s letním koupalištěm.
Zahrada Zubrů
Zubři jsou po staletí symbolem síly a divokosti. Jejich výskyt v Polsku je běžný. Najdeme je tady v různých rezervacích po celém státě i volně v přírodě. Zahradu Zubrů v Ratiboři je proto dalším z míst v Polsku, kde se můžete dozvědět o těchto fascinujících tvorech a jejich přirozeném prostředí něco víc.
Výběh zubrů se rozkládá na ploše přes 10 hektarů a byl vytvořen speciálně pro zubry. V současné době už můžeme ve výběhu obdivovat čtyři jedince pojmenované Podskok, Pontycja, Potulanka 2 a Pośmiewna.
Zahrada zubrů je v Ratiboři úplně novou atrakcí. Sice už je veřejnosti dostupná, i zubři jsou už na místě, ale stále se tady staví (3/2024), takže tady kromě zvířat uvidíte i mnoho dělníků, těžkou techniku, nedokončené stezky i stavby (pravděpodobně muzea a restaurace). Proto pokud si chcete zubry užít, pár měsíců s návštěvou místa ještě počkejte. Bude to tady opravdu moc krásné – dětské hřiště, naučná stezka lesoparkem i více těchto hrdých zvířat.
Mohlo by se vám líbit: Wodzislaw Slaski a jeho skřítci >>