Polské Krkonoše – co vidět?

| aktualizováno

Velkolepé vodopády, ledovcová údolí, ale i přírodní anomálie a severské chrámy – v Krkonoších je, co obdivovat. A také co dělat! Přeci jen je to horský ráj pro pěší, cyklisty, lyžaře a jeskyňáře. Objevte s námi největší lákadla, která polské Krkonoše nabízí.

Szklarska Poręba – město skla

Szklarska Poręba (Sklářská Poruba), ležící na okraji dvou pohoří Západních Sudet (Krkonoš a Jizerských hor), je v současnosti největším turistickým střediskem v Sudetech a ideálním místem pro relaxaci. Bezesporu je také nejlepším výchozím bodem pro výpravy do Krkonoš. Snadný přístup k nejmalebnějším trasám zajišťuje lanovka na nejvyšší vrchol oblasti – Szrenica. Zde si můžete na chvíli posedět v přístřešku nebo se projít dále po Cestě přátelství, která vede ke Sněžným jámám a na Sněžku.

Polské krkonoše
Szklarska Poręba

Ale než vyrazíte do hor, určitě se na chvíli zastavte ve městě, je tady plno míst, které můžete navštívit. První na seznamu městských atrakcí je Mineralogické muzeum, kde se nachází přes 2 500 různých minerálů a fosilií z nejvzdálenějších koutů planety a – pozor – jeden i z vesmíru, meteorit Gibeon. Najdete tam jednu z nejoriginálnějších genealogických sbírek v Polsku. Samostatným bodem expozice jsou fosilie a kostry dinosaurů, které jsou největší soukromou sbírkou tohoto typu. Před samotným muzeem navíc najdete jediný karbonský prales v Evropě, který není ničím jiným než zkamenělými kmeny stromu Dadoxylon, rostoucího již 300 milionů let.

Z muzeí určitě myslete i na Galerii uměleckého skla. Zajímavé místo minimálně ze dvou důvodů. Historie a název města souvisí s výrobou skla – ve 14. století zde vznikla první sklárna v Sudetech. Druhý důvod je o něco více umělecký – stojí za to navštívit Galerii uměleckého skla, abyste zjistili a sami viděli, co je to millefioria. Ve sbírce galerie je téměř ojedinělá výstava sklenic, váz a dalších děl v národním i světovém měřítku.

Chystáte se na dovolenou s dětmi a děti muzea nudí? Nevadí, ve Sklářské Porubě najdete zábavy až až. Jen pozor, je možné, že když svým dětem ukážete, co pro ně toto město nabízí, do hor už je budete dostávat jen těžko. Takže ve stručnosti: Zábavní park Esplanada, lanový park Trollandia, bobová dráha, Výstava Lego kostek, Park Dinosaurů, Mini Zoo Zwierzaczkowo, Lamí farma,…

Rezervujte si dovolenou v Sklářské Porubě >>

Karpacz – město na úpatí Sněžky

Právě z Karpacze, městečku na úpatí Sněžky, jsou nejkrásnější vyhlídky v Krkonoších a mezi nimi jednoznačně vede – Sněžka. Vystoupat na nejvyšší vrchol Krkonoš se dá ze směru od Kopy a Śląského Domu, ostatní mohou využít pohodlnou sedačkovou lanovku z české strany.

Polské krkonoše
Město Karpacz

Město Karpacz je jedno z nejtajemnějších míst Polska. Narazíte tady na gravitační anomálie, můžete navštívit vikingský chrám v samém srdci města nebo shlédnout podzemní expozici představující legendární a historický svět Krkonoš a jejich vládce Ducha hor. Možná právě díky tomuto Duchovi hor je Karpacz jednou z oblíbených dovolenkových destinací v polských Krkonoších.

Nejtajemnějším bodem na mapě Karpacze jsou Krkonošská mystéria. Přestože se jedná o relativně nový výtvor, na seznamu 7 nových divů Polska vyhlášeném redakcí „National Geographic Traveler“ v roce 2017 obsadil 1. místo. Při návštěvě interiéru Krkonošských mystérií navržených renomovanými umělci se návštěvníci seznámí s nejpodivuhodnějšími příběhy a legendami krkonošského regionu, ale i s příběhy bylinářů žijících v Krkonoších, hledačů nerostného bohatství a legendárního kořeny mandragory. Díky technice a interaktivnímu prostředí expozice návštěvníci nejen vidí a obdivují, ale stávají se součástí tajemného světa Pána Krkonoš. Svět, jehož prvky zahrnují magický sekretář Ducha hory, dračí harfu s neviditelnými strunami nebo alchymistickou komnatu Čtyř živlů.

Neméně kouzelnou atrakcí v Karpaczi je i chrám Wang. Tato v ojedinělá památka skandinávské sakrální architektury se může zdát mezi horskou krajinou letoviska poněkud exotická. Kostel byl postaven ve 12. století v jižním Norsku ve městě Wang, ale kvůli nedostatečné kubatuře pro místní obyvatelstvo byl prodán, rozebrán a … převezen! Nakonec se dostal v roce 1842 do Karpacze. Dodnes se dochovalo mnoho původních prvků stavby, včetně bohatě zdobené sloupy s runovým písmem nebo zvířecími motivy.

Polské krkonoše
Kostel Wang

Neméně kouzelným místem a jistě i pro zamilované je Mlýn lásky (Młynek Miłości). Jedná se o speciální interaktivní instalaci s čerpadlem, které spouští odtok vody, umístěnou na ul. Krkonoše, obklopený lavičkami. Podle místní pověsti stával v místě dnešního Mlýna skutečný mlýn a voda pod ním měla zázračnou moc opětovat lásku.

A co nějaká zábava určená hlavně dětem? I tady na ně myslí. Za zmínku stojí třeba Muzeum hraček, Výstave Lego kostek, Aquapark v hotelu Golebiewski, park miniatur, zábavní park Western City, Pohádkový park (velké venkovní dětské hřiště), papouščí dům a další.

Ubytování na úpatí Sněžky >>

Krkonošský národní park

Jedinečné přírodní hodnoty Krkonoš způsobily, že v roce 1959 byl v místech ohrožených invazní lidské činnosti založen Krkonošský národní park. Jeho významnou část pokrývají tzv. alpská a subalpská patra, která jsou přísně chráněna. Rašeliniště, houštiny a ledovcové kotliny jsou unikáty, které se chlubí svou přirozeností. Připočteme-li k tomu přes tisíc druhů rostlin a živočichů – lišek, bobrů, srnců a 16 druhů netopýrů, ukazuje se, že toto území je přírodně mimořádně bohaté. Další zajímavostí je muflon, který sem byl přivezen počátkem 20. století z Korsiky. Park má 112 km turistických tras, včetně 17 km sjezdovek, díky čemuž je ideální pro objevování. Všechny hlavní zajímavosti z přírodních divů Krkonoš si můžete prohlédnout, pokud se vydáte po červené stezce hlavním hřebenem ze Szklarské Poręby do Karpacze.

Polské krkonoše
Sněžka

Královna Krkonoš – Sněžka

Převládající nepříznivé povětrnostní podmínky na nejvyšším vrcholu Krkonoš jsou obecně dost drsné, často podobné těm polárním. Vydatné srážky, nárazový vítr a charakteristická mlha, která se vyskytuje přes 300 dní v roce, však neodradí ani amatéry. I proto tady najdeme jednu z nejcharakterističtějších staveb polských Krkonoš i celé země – Meteorologickou observatoř. Ta svým vzhledem připomíná létající talíře.

Polské krkonoše
Meteorologická observatoř

Cesta na vrchol Sněžky zřejmě není ani tak o cíli jako o cestě samotné. Zvlášť, pokud je tato stezka jednou z nejmalebnějších v celé zemi. Po okraji vede červeně značená cesta, odkud jsou nádherné výhledy nejprve na Mały a poté na Wielki Staw. První z nich si vydobyl titul „nejmalebnější jezero v Krkonoších“ – a není se čemu divit! Mały Staw je 7 metrů hluboký a je obehnán stěnami tzv. kotle, tyčícího se do výšky 200 m. Můžete zde zůstat i přes noc a za svítání obdivovat východ slunce nad vodní plochou – hned u jezera je turistická ubytovna Samotnia.

Po stejné trase narazíte na Wielki Staw, který se nachází na úpatí Smogornie. Dno kotliny je naplněno 25 m hlubokou vodou o celkové ploše 8,3 ha, což z něj dělá největší ledovcové jezero v Krkonoších. Stěny kotle vysoké 200 m jsou pokryty koberci subalpínské vegetace. Laponská vrba, borovice horská a trpasličí bříza v závislosti na ročním období majestátně mění svou barvu a zaručují nezapomenutelné panorama po celý rok.

Polské krkonoše
Wielki Staw

Povinnou zastávkou při putování po červené stezce je Slunečnice – skupina skal, z nichž přesně v poledne vychází slunce. Další zajímavé skály najdeme i na cestě po žluté stezce. Mají zajímavá jména jako Poutníci, Tři prasata a Koňské hlavy.

A co opravdu stojí za to, je naplánovat si během výstupu na Sněžku zastávku v 1 ze 3 turistických chat, položených na úpatí hory v nadmořské výšce 1400 m nad mořem při česko-polské hranici – chaty Górski Dom, Samotnia a Strzecha Akademicka.

Mezi vodopády

Na polské a české straně Krkonoš je minimálně 13 vodopádů a 3 z nich jsou doslova dechberoucí. První místo na stupních vítězů zaujímá Divoký vodopád, vzniklý přehrazením vod v Łomnici, který začíná ve výšce 1407 m nad mořem. Na druhém místě – druhý největší vodopád Polska Vodopád Szklarki přitahuje pozornost nejen svým majestátním dojmem, ale také okouzlující polohou. Dostanete se k němu po modré a černé značce a co je důležité – samotná cesta k vodopádu je přizpůsobena potřebám handicapovaných.

Polské krkonoše
Vodopád Szklarki

Žebříček uzavírá vodopád Kamieńczyk, padající z výšky téměř 27 metrů přímo do soutěsky Kamieńczyk. Jedná se o nejvyšší vodopád v celé polské části Sudet. Dostanete se k němu po červené značce. Cesta je středně lehká, jen na konci vás čeká trochu náročnější stoupání.

Anomálie a divy přírody

V polských Krkonoších existuje místo, kde vaše auto pojede do kopce samo. Najdete jej v nenápadné ulici Strażacka v městečku Karpacz. Stačí sem přijet zastavit auto, vypnout motor a zařadit neutrál, a vaše auto se samo rozjede do kopce.

Polské krkonoše
Barevná jezírka

Dalším místem, které přitahuje svou jedinečností davy turistů jsou Barevná jezírka (Kolorowe jeziorka) v Janovickém rudohoří (Rudawy Janowickie) Právě tam, na úpatí vrcholu Wielka Kopa, se nacházejí čtyři malá jezírka, z nichž každé přitahuje pozornost zcela jiným barevným schématem. Jedno je zelená, druhé modré, třetí fialově červené a čtvrté žluté.

Polské Krkonoše – krajina pohádkových zámků

Polské krkonoše
Wojanów

Nikde jinde v Evropě nenajdeme takovou hustotu historických šlechtických sídel na kilometr čtvereční jako v polských Krkonoších. Na malé ploše se nachází téměř 30 paláců, zámků, far a dalších historických staveb. Zřícenina středověkého hradu v Bolczowě, pozůstatky hradu Sokolec na Krzyżné Hoře, renesanční Dvůr Czarne nebo pohádkový Wojanów – každý z nich je jiný a každý se může pochlubit bohatou historií. Nejlepší je vydat se po speciální stezce značené hnědými tabulemi, která vede přes Łomnici, Staniszów, Wojanów, Karpnik a Jelenia Góru.

Většina zřícenin, hradů a zámků pochází z dob, kdy oblast kolem Jelenie Góry byla jednou z nejmódnějších rekreačních oblastí v Evropě. Po návštěvě starobylých staveb nezapomeňte na návštěvu lázeňského městečka Cieplice Śląskie-Zdrój. Ve zdejších termálních a minerálních vodách se v minulosti léčila sama polská královna a i vy si můžete jejich sílu vyzkoušet v místním vodním parku.

Odpočiňte si v lázních na úpatí polských Krkonoš >>

Napsat komentář