Naše dovolená na Floridě

| aktualizováno

Pro jednou jsem se vydali za oceán rovnou do USA. Jak probíhalo naše plánování a kolik nás taková dovolená na Floridě vlastně vyšla je hodně dlouhé povídání. Ale ty nejzákladnější údaje jsme dali dohromady, aby jste si mohli udělat alespoň nějakou představu o cenách, pokud o takovém výletu také přemýšlíte.

O cestě do USA jsme snili dlouhé roky, ale pořád jsme si ji nechávali jen v našich představách a k realizaci se neměli. Neustálé výmluvy, že ještě máme dost času….. Nemáme dostatečně našetřeno….. Děti jsou malé, velké, zlobivé….. Nemáme hlídání pro psa…. a nikdy to nedošlo ani ke stavu zjišťování informací a plánování. Až nedávno.

Pompano beach - naše dovolená na floridě

Myšlenka vznikla na „výlet“ do zámoří vlastně už v loni. Blížili se mé kulaté narozeniny a já si říkala, co takhle dát pro jednou něco jiného. A tím začal sběr informací a kalkulování o možnostech ubytování, jídla, půjčení auta,… Ale stále jsme doma četli, počítali a …. jen snili. Nakonec letos na jaře náhle zemřel náš milovaný dědeček a to bylo takové poslední nakopnutí, které jsme potřebovali. Život je totiž moc krátký na dlouhé čekání.

Letenky na Floridu

Ani ne 3 týdny po této smutné události se objevili na trhu levné letenky do USA. Dokonce bylo na výběr z více termínu a do více lokací za ceny od 8.500 Kč vždy z Varšavy a Berlína. My si nakonec vybrali zářijový termín z Varšavy do Fort Lauderdale na Floridu za 8.900 Kč včetně palubního zavazadla. Koupili jsme tedy 4 letenky, dvě pro sebe, jednu pro nejmladší dítě a jednu pro tatínka, který chtěl taky alespoň jedenkrát navštívit USA.

Jaké zavazadla do letadla si sebou můžu vzít? >>

Varšavu máme blíže než Prahu, jen nějaké 3 hodinky jízdy po dálnici a odlety nám odtamtud problém nedělají. Náš let do Fort Lauderdale mělo v kompetenci nizozemské KLM s americkou Deltou, takže nám koupí letenek naskákaly i nějaké věrnostní míle na náš Flying Blue účet. Přestupy pak byly dva, v Amsterdamu a Bostonu a zpět v Detroitu a Amsterdamu. Nám krátké přestupy nevadí, naopak si při nich alespoň trošku protáhneme své rozlámané těla a dítě má šanci se taky vyběhat.

Delta - naše dovolená na floridě
Jako zákusek nám Delta servírovala čokoládovou zmrzlinu.

Lety byly dlouhé, ale v pohodě se daly zvládnout. Na palubě letadel bylo vždy jídlo nebo alespoň malá svačinka. V Deltě na nás na transoceánském letu čekaly polštáře, přikrývky i multimediální tablety. Navíc na vnitrostátním letu z Bostonu i zdarma wifi. Chatování s blízkými nebo projíždění sociálních sítí ve výšce cca 11km je moc fajn a let pak uteče ani člověk neví jak.

Bez půjčení auta to nepůjde

Už před cestou do USA jsme věděli, že ať poletíme kamkoliv, nebudeme trávit dovolenou na jednom místě a chceme toho vidět čím jak nejvíce. Takže diskuze o pronájmu vozidla vlastně ani neproběhla. Půjčení auta byl prostě fakt a jediné, nad čím se spekulovalo, byl výběr autopůjčovny. Pro tentokrát nám nejlépe vyšel Hertz. Příjemná cena, nízký depozit, velký rozsah pojištění, možnost druhého řidiče, zapůjčení autosedačky a neomezený počet ujetých mil. S touto autopůjčovnou jsme zatím byli vždy docela spokojení. Bonusově nám pak při zapůjčení auta u nich naskakují další letecké míle do „kasičky“. Porovnat si ceny i jiných autopůjčoven můžete třeba tady.

Chevrolet - naše dovolená na floridě

Auto jsme bookovali chvíli po koupi letenek. Vyzvednutí přímo na letišti, platba až na místě a navíc zrovna v tu dobu měl na tuto autopůjčovnu akci i Mastercard. S jejich kódem byla další sleva na půjčovném ve výši 15%. Auto jsme brali velké rodinné. Věděli jsme, že se budeme hodně stěhovat, tak ať je pohodlné a dostatečné velké pro naše kufry. Konečná cena komplet za 11 dní zapůjčení SUV střední velikosti včetně všech pojištění a dětské autosedačky byla 15.546 Kč (642 USD).

Jedno ubytování nám nestačí

Když se řekne dovolená na Floridě, většina si hned vybaví Miami. Známe jej z televize. Je to rušné město s mrakodrapy, širokými plážemi a velkou hispánskou komunitou. Ale taky je to jedno z nejdražších měst v USA. Poté, co jsme pochopili, že za cenu ubytování v jednoduchém pokoji v Miami můžeme mít neskutečný luxus v jiných městech na pobřeží, začali jsme hledat tam. Mimochodem věděli jste, že slavný seriál Kriminálka Miami je celý natočený v Kalifornii a ne na Floridě, a to včetně exteriérů?

La quinta by wyndham - naše dovolená na floridě
Hotel La Quinta by Wyndham ve Fort Lauderdale

Takže začala honba za levným, ale komfortním ubytováním. Už z našich předchozích rešerší jsme počítali s cenou cca 2.500Kč / noc / 2 osoby. Teď jsme ale byli 4 a Florida, je prostě Florida. V hotelovém pokoji by jsme byli stísnění a už jsme „staří“ na honbu za úsporami i za cenu obětování veškerého komfortu. Za podmínky jsme si dali kuchyň, parkovací místo, dvě ložnice kvůli soukromí na dovolené s dědečkem a bazén pro ochlazování ve floridském horku.

The fountains - naše dovolená na floridě
Bluegreen Vacations The Fountains v Orlandu

Nakonec jsme bydleli na 3 místech – na jihu v hotelu ve Fort Lauderdale v La Quinta by Wyndham, ve vnitrozemí v resortu v dvouložnicovém apartmánu Bluegreen Vacations The Fountains v Orlandu a zpět na jihu v resortu v dvouložnicovém apartmánu Club Wyndham Palm-Aire na Pompano Beach. Při hledání těch správných míst za dobrou cenu jsme tentokrát museli zapojit veškeré své dosavadní znalosti travel hackingu (= vyhledávání levných letenek, ubytování a využívání praktických vychytávek při cestování) a výsledek našeho ubytování byl kombinací výhod z členství na věrnostním hotelovém programu (Platinové členství v hotelové síti Wyndham), zapůjčení timeshare a rezervace na Booking.com.

Club wyndham palm-aire - naše dovolená na floridě
Club Wyndham Palm-Aire v Pompano Beach

Ono nemá cenu se o tom více rozepisovat, protože téma Travel Hackingu je na dlouhé povídání. Celý článek o něm najdete pod odkazem – Více o Travel Hackingu.

Každopádně pro méně zkušené cestovatele výše zmíněná rovnice 2.500 Kč/ noc / 2 osoby pro přibližnou představu o ceně ubytování v USA je dostatečná (mimo lukrativní místa třeba jako Miami a New York). Když jste skromnější, nebo sežene něco levnějšího, tím lépe, váš rozpočet pak bude jen a jen dál klesat. Zjednodušeně tedy naše ubytování tedy tentokrát vyšlo dohromady na 20.350,- Kč / 11 nocí / 4 osoby.

Povolení vstupu do USA

Člověk nikdy neocení tu volnost cestování po EU, pokud nevyjede někam za její hranice. Ale ani tak se nic složitého neděje. Stačí si vždy jen přečíst podmínky dané země pro vstup a zařídit se podle toho. Do USA pro občany ČR je potřeba mít předem vyřízené povolení vstupu ESTA. Vše se vyřizuje online, platnost dokladu je 2 roky, cena 21 USD /osobu, schválení do 2 dnů. My měli schváleno snad do 30 minut.

Cestovní pojištění

Naše rodina cestuje pořád někam. I třeba jen na nákup si skočíme za hranice do Polska. Takže pro náš klid jsme všichni cestovně pojištěni celoročně. O USA je ale známo, že jejich zdravotnictví je dost drahé, tak jsme si pro jistotu zkontrolovali limity našich pojistek a po konzultaci se zkušenějšími cestovateli jsme se nakonec ještě dopojistili na vyšší částky. Naštěstí jsme pojištění nevyužili, ale člověk nikdy neví, co se může stát.

Kreditní karta

Mít kreditní (úvěrovou) kartu je v Čechách dost často bráno jako ostuda, protože si člověk musel půjčit peníze. V USA je to, ale naopak značka důvěryhodnosti osoby. Když si vás banka prověřila a byla ochotna vám vystavit kreditní kartu, stáváte se pro ostatní obchodníky důvěryhodnou osobou. Proto některé autopůjčovny a hotely vyžadují platbu vyloženě kreditní, tzn. úvěrovou kartou, a tu debetní, co máte k účtu neakceptují. Navíc si na kreditních kartách při příjezdu většinou rezervují kromě platby za službu (pronájem nebo ubytování) i vratný bezpečnostní depozit za případné škody.

Ano i hotely občas vyžadují depozit, který vám po ukončení ubytování po pár dnech zase odblokují. Nám se to stalo hned na dvou místech ze tří (100 USD a 250 USD). Ale počítali jsme s tím už předem. Resorty to měly uvedené ve svých podmínkách.

Pokud cestujete hodně, nebo jedete do míst, kde je kreditní karta třeba, určitě si ji zařiďte. A ne proto, že by jste potřebovali půjčku. Prostě proto, že se v zahraničí zvýší vaše důvěryhodnost. Navíc tak získáte nouzovou rezervu a další výhody jako třeba vstupy do letištních salónků, různé slevy nebo cestovní pojištění zdarma.

Vstupy na atrakce a do zábavních parků

Když už jsme si zařídili veškeré náležitosti a věděli jsme kde a kdy budeme bydlet, bylo na čase prozkoumat to, co nám Florida nabízí. Vše začalo sepisováním míst, které chceme vidět. A takové Orlando je doslova rájem zábavních parků – Disneyland (4x), Universal (3x), SeaWorld s kosatkami, Legoland (2x), Zábavní park Prasátka Pepiny, Gatorland, X vodních parků, X dalších zábavní parků s adrenalinovými atrakcemi všeho druhu, několik druhů vodních akvárií,….. a to jsme jen v jednom městě.

Universal Studios Orlando >>

Zábavní park - naše dovolená na floridě

Nešlo žádný z parků nenavštívit, ale ani je nešlo navštívit všechny. Museli jsme si proto ujasnit naše priority a prozkoumat blíže ceny vstupenek. Čekali jsme, že za vstupy můžeme utratit hodně peněz, ale to, co jsme nakonec zjistili, s tím jsme nepočítali. Samotné vstupenky by vyšly na osobu víc než letenky, ubytování a pronájem auta dohromady. Každopádně, nelze věšet hlavu, chce to jen trošku kreativity a dalšího hledání. Američané jsou přece milovníci slev a kupónů. Letos jsme o lovu za levnějšími vstupenkami na atrakce dali dohromady celý článek a o jednotlivých parcích tady webu postupně taky najdete samostatné povídání, takže není třeba se o tomto tématu více rozepisovat. Každopádně vstupenky na ty nejdražší parky, které jsme se rozhodli vidět jsme měli koupené už několik týdnů předem a vždy s nějakou slevou.

Přečíst si více o zábavních parcích >>

Kolik nás tedy stála dovolená na Floridě?

Pro mnohé asi nejzajímavější část rozpočtového článku. Takže jdeme sčítat, odčítat, násobit a dělit. Letenka 8.900 Kč + auto 3.887 Kč (půjčovné za auto celkem 15.546 Kč vyděleno 4 osoby) + ubytování 5.088 Kč (částka za ubytování celkem 20.350 vyděleno 4 osoby) + povolení vstupu 483 Kč (21 USD) = celková cena 18.358,-Kč za 13denní dovolenou na Floridě. Částka samozřejmě není tak úplně celková. Je tady hromada dalších věcí, co je třeba připočítat jako parkování na letišti, cestovní pojištění, spotřebované PHM a dálniční poplatky v USA, vstupy na atrakce a taky jídlo. Ale pro hrubou představu naše kalkulace stačí.

Napsat komentář