O polském poloostrově Hel už mnozí slyšeli. Na jeho špici se pak nachází stejnojmenné město. Je to takový konec Polska. Za návštěvu určitě stojí a nejen kvůli svým písečným plážím. Budete překvapeni, co všechno se dá na tomto místě obklopeném ze tří stran mořem najít.
Obsah článku
Poloostrov Hel je 35kilometrová „kosa“ vytvořená mořským proudem. Je to písečná oblast pokrytá stromy. Obývají ho Kašubové a turisté, kteří sem jezdí bez ohledu na roční období. Abyste se dostali k městu Hel, musíte z města Władysławow projet tenkým pruhem poloostrova mezi Puckou zátokou a Baltským mořem.
Fokarium (Centrum tuleňů)
Tulení centrum je jedním z nejoblíbenějších míst poloostrova Hel. Nefunguje jako zoologická zahrada nebo jako typické akvárium. Fokarium je součástí výzkumného a vývojového zařízení. Jde o centrum, díky kterému budou tuleni v budoucnu obývat jižní část Baltského moře. Fokarium se nachází ve městě Hel na bulváru Seaside Boulevard.
Zařízení podporuje obnovu a ochranu tuleňů šedých v jižním Pobaltí od roku 1999, ale tato činnost byla prováděna mnohem dříve. Centrum vzniklo po úspěšném pokusu vyléčit prvního tuleně jménem Balbin. Zachránění tuleni a jeho potomci získaní při chovu jsou vypouštěni do světa, aby nahradili ztráty na volně plovoucí populaci v Baltském moři.
Areál Fokaria se skládá ze tří chovných bazénů, kde tuleni volně plavou. Během návštěvy centra tady můžete hned dvakrát vidět komentované krmení tuleňů. To je naplánováno každý den v týdnu v 11:00 a 14:00. Tuleni při něm přinášejí svým ošetřovatelům to, co jim bylo hozeno do vody – míčky, kroužky atd. Při krmení tuleňů je prováděna i zdravotní prohlídka. Pečovatelé kontrolují stav zvířat a v případě potřeby podávají léky.
Nesmíte tady ani zapomenout navštívit i budovu expozice. Při její návštěvě poznáte savce baltského moře. Můžete se tady podívat na přírodopisný film. Dozvíte se o historii tuleňů, kde se nacházejí a proč téměř vyhynuli. Nejdojemnější ale je, že na výstavě můžete ve vitrínách vidět i věci, které vylovili zaměstnanci centra tuleňů při čištění bazénů, kde tuleni plavou. Nejčastěji se jedná o předměty, které držíme při sledování krmení tuleňů – mobilní telefony, mince, dětské dudlíky, hračky.
Maják na Helu
Po návštěvě Fokaria pokračujte v procházce ulicemi města až dojdete k majáku, který se nachází téměř na konci poloostrova Hel. Výška této věže s osmibokou základnou je 41,50 m. Maják není k otevřený celoročně, pouze letní sezónně. Pokud se jej rozhodnete zdolat, čeká vás téměř 200 úzkých schodů, přesněji 197.
Z vrcholku věže uvidíte Gdaňský záliv s Trojměstím, nekonečné Baltské moře, pás lesa, který pokrývá poloostrov Hel, a také sousední majáky. Na pobřeží Baltského moře stojí hned 17 majáků, které stojí za to vidět.
Kašubská mohyla
V blízkosti promenády se nachází Kašubská mohyla. Je to symbolický bod počátku Polska. Je vyrobena z balvanů a kamenů. Ve středu má kašubského gryfa (bájné stvoření) znázorňující moc Kašubů a nápis: „HEL – POCZĄTEK POLSKI“.
Pláž na mysu Hel
Poloostrov Hel je velmi oblíbené místo. Lidé sem přijíždějí hlavně za nimi. Mys Hel je nejvzdálenějším bodem poloostrova Hel. Někteří věří, že to je začátek, jiní, že je to konec Polska. Místo je nesmírně půvabné. Najdete tady širokou pláž a nádherný výhled, kdy můžete pozorovat nejen otevřené Baltské moře a vody zálivu, ale třeba i proplouvající kontejnerové lodě.
Přímořská promenáda, vyhlídková plošina a lávka
Přímořská promenáda je propojena lávkou. Jedná se o vyhlídkovou plošinu, ze které máme nádherný výhled na Baltské moře, ale i na chráněnou vegetaci pobřežních dun a především na Helský mys.
Vznikla v roce 2013. Především kvůli rostoucímu turistickému ruchu a potřebě chránit tuto chráněnou vegetaci před sešlapáním pobřežních dun, které jsou mimořádně citlivé. U lávek jsou instalovány naučné tabule a narazíte tady i na dalekohled.
Stezky vojenského opevnění
Na poloostrově Hel je tolik vojenských pozůstatků, že není problém během procházek na ně narazit. Na své si zde přijdou milovníci bunkrů, krytů i milovníci vojenské tematiky. Dokonce tady najdete i naučné stezky, které vás těmito historickými místy provedou. Takže pokud si chcete odpočinout od opalování a slunění na pláži, můžete se vydat prozkoumat lesy poloostrova Hel a díky těmto speciálním stezkám odkrýt jeho tajemnou minulost.
Najdeme tady tyto trasy:
- Modrá stezka – „Kolem opevnění Helu“ – je to nejdelší stezka, která spojuje ostatní níže uvedené,
- Oranžová stezka – „K dánské baterii“,
- Černá stezka – „K protiletadlovým bateriím“,
- Hnědá stezka – „K protiletadlovým bateriím“,
- Červená stezka – „Po opevnění výběžku Hel“,
- Zelená stezka – „Na švédskou horu“,
- Žlutá stezka – „K 21. protiletadlové baterii“
Neptunův památník
Socha Neptuna na Přímořském bulváru ve městě Hel je kopií té v italské Bologni. Původně měla socha vzniknout v Płocku, později ji autor plánoval převézt do Rakouska a nakonec ji daroval městu Hel. Nádherně zpracované dílo je považováno za největší kamennou sochu boha Neptuna na světě. Samotná postava má 3 metry a 40 centimetrů a celý pomník, počítáno od podstavce po trojzubec, který Neptun drží v ruce, má 5 metrů a 50 centimetrů.
Jantarový maják
Jantarový maják (Bursztynowa Latarnia Morska) je stavba vytvořená díky několikaměsíční práci Tomasze Ołdziejewského, jantarového řemeslníka ze Sztutowa. Výtvor se uchází o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Prvním dílem tohoto umělce je jantarový model Titanicu, který se svého zápisu do Guinnessovy knihy již dočkal.
Jantarový maják je vysoký 211 centimetrů a váží 13,5 kg a najdete ho na náměstí u Přímořské promenády ve městě Hel.
Muzeum rybolovu
Muzeum rybolovu je místem, kam stojí jít a naučit se něco o historii Baltského moře a také města Hel. Muzeum se nachází v historickém evangelickém kostele z 15. století u Přímořské promenády. Díky nasbíraným exponátům poznáte rybaření z jiného úhlu.
Muzeum je multimediální, určitě vás nebude nudit. Na třech patrech expozice uvidíte krásné lodě, rybářské vybavení, staré fotografie i obrazy, můžete vidět dokumentární filmy nebo vyzkoušet třeba simulátor náklonu lodě. Kromě vnitřních prostor tady najdeme i venkovní výstavu lodí a vyhlídkovou věž, ze které krásně uvidíte hlavně na přístav a samotné město Hel. Muzeum je otevřeno celoročně.
Booking.comŽelezniční muzeum
Železniční muzeum Hel je zařízení, kde se dostanete úzkokolejkou. Jedná se o velmi atmosférické místo, kde se můžete dozvědět mnoho zajímavých informací o železnici a její historii vývoje normálně rozchodné tratě, ale i rozsáhlé síti vojenských úzkokolejek. Během jízdy vlakem jsou k vidění bunkry a předměty související s PKP. Dokonce je zde i výuka jízdy vlakem. Muzeum se nachází uprostřed lesů a je otevřeno jen v letní sezóně.
Muzeum Helu
Muzeum Helu najdete v bývalém bunkru z 2.světové války na předměstí města Hel. Místo je atrakcí, kde se seznámíte s historií Kašubů. Uvidíte nejen historickou expozici, ale i tu přírodní. Najdete tady třeba původní kašubskou chýši včetně vybavení z doby, v jaké žili Kašubové před 150 lety, a která byla znovu vytvořena na základě fotografií a rytin. Muzeum je velké, až překvapivě plné zajímavých exponátů. najdete tady mimo jiné i živé ptáky, slepice nebo pávy, které můžete na místě zakoupeným zrním nakrmit.
Muzeum pobřežní obrany
Pozornost návštěvníků poloostrova také přitahuje Muzeum pobřežní obrany Helu. Sousedí přímo s muzeem Helu. Tato atrakce bude jistě zajímat milovníky vojenství, ale nejen je. Najdete tady množství vojenské techniky, tanky, rakety, vojenské motorky, nespočet zbraní nebo třeba obří dělo. Po vstupu do bunkru je zde mnoho zajímavých tematických místností o námořnictvu, ale i mnoho lékařských témat. Návštěvu Muzea pobřežní obrany se vyplatí spojit s procházkou po stezkách vyznačených v oblasti „Stezky opevnění Hel“. Místo je v zimě zavřené.
Mapa těchto a dalších zajímavých míst ve městě Hel a okolí
Nechcete všechna výše uvedená místa hledat? Nebo vás zajímají další atraktivní místa ve městě Hel a okolí? Drobným příspěvkem určeným na provoz tohoto blogu získáte přístup k bonusovému obsahu a to nejen na této stránce, ale na celém webu!