Hodně lidí si cestování bez cestovky neumí představit, potřebují mít všechno předem naplánované a o nic se nestarat. Tak jsme si pro jednou naplánovali odpočinkovou dovolenou v Bulharsku jako s cestovkou. Co všechno a jak jsme udělali? A taky kolik nás to stálo?
Mnozí si myslí, že cestování bez cestovky je bezhlavá jízda do neznáma. Samozřejmě může být, ale rozhodně ne když máte děti. Už jen kvůli tomu, aby se člověk vyhnul jejich protivné náladě a eliminoval riziko jakýchkoliv zdravotních i jiných komplikací. Už když vyjíždíme z domu, neseme si sebou složku se všemi papíry: potvrzení o rezervaci ubytování, letenky, potvrzení o rezervaci auta (transferu), pojištění a případně i potvrzení o zaplacení čehokoliv. Teprve pak máme jistotu, že veškeré případné komplikace jsou minimalizovány a my se nemusíme zbytečně stresovat.
Proč zrovna Bulharsko? Proč ne!
Naše dovolené vypadají většinou tak, že si seženeme nějaký menší pohodlný hotýlek nebo soukromý apartmán, půjčíme si auto a střídáme dny objevování okolí s dny odpočinku a válení se u vody. V této divné době koronavirové, kdy jsme nevěděli, co naši zákonodárci vymyslí, jsme vůbec netušili, kam vyrazíme. Hned jak se opět rozběhla možnost letět a aerolinky se začali předbíhat v cenových nabídkách, měli jsme v hledáčku hned 2 v té době „zelené“ destinace: Řecko a Bulharsko. Nakonec vyhrálo Bulharsko díky termínu, který nám vyhovoval. Měli jsme tentokrát odjet jen rodičové s nejmladším, ročním prckem. Puberťáci se nám na prázdniny rozletěli do všech stran (kempování, tábory,…)
Jako kupovat letenky v červnu na srpen z Polska (z ČR jsou ty lety a hlavně ceny letů hrozně omezené) a nevědět, jestli nám vůbec Polsko otevřou byl risk. Ale u polských aerolinií LOT za cenu cca 1000Kč za letenku za osobu (dítě 0-2 roky necelých 200 Kč, bez sedadla s kočárkem a vlastním zavazadlem) včetně občerstvení a palubního kufru jsme to riskli. A udělali jsme dobře.
Začátkem prázdnin se už začali objevovat první zprávy o tom, jak je Bulharsko prázdné a jaký je tam klid a pohoda. Těšili jsme se. Jen s hledáním ubytování jsme vyčkávali, výběr byl široký, neztenčoval se, naopak hotely s blížícím se termínem ještě zlevňovaly. Na přelomu července a srpna se pak objevila zpráva o tom, že v Bulharsku prudce roste počet nemocných a my se báli, že nám jej nakonec přece jen zavřou. Nezavřeli.
Prostudovali jsme katalogy cestovek
Den před odletem jsme znova projížděli nabídky hotelů a padl návrh udělat to jinak. Navýšíme rozpočet a užijeme si odpočinkovou all inclusive dovolenou. Tak jsme najeli na katalogy cestovních kanceláří a vybrali si jeden z nejoblíbenějších hotelů v Bulharsku – hotel Kotva. Líbilo se nám, že byl jen kousek od pláže a byl skvěle uzpůsobený pro malé děti. Mini aquapark a animační programy byli pak příjemným bonusem. Trošku jsme váhali nad horšími recenzemi, ale člověk má občas zariskovat. Na Booking.com jsme za něj zaplatili 15.200 Kč/ 2 osoby / týden, stravování formou all-inclusive.
Měli jsme v hledáčku i další hotely a ty slevy na Booking.com byly opravdu šílené. Nádherný Tarsis Club, all inclusive, den před odjezdem 10.500 Kč/ týden pro 2 (původní cena 22.900). Neuvěřitelný hotel Aqua Nevis & Aqua Park s obřím aquaparkem a all inclusive za 15.500 Kč/2 osoby/týden (původní cena 27.900). Opravdu bylo z čeho vybírat. Když to shrnu, all inclusive pobyty vycházely od 8.000 Kč /2 osoby / týden. Náš malý spolucestovatel byl téměř všude zadarmo.
Pak už zbýval vyřešit jen letištní transfer. Vzali jsme si ubytování s all-inclusive, tudíž jsme neměli v plánu příliš se někam od hotelu vzdalovat, takže ani půjčení auta nebylo v plánu. Byla tady možnost dorazit autobusem, ale tahat se s kufry a kočárkem se nám taky nechtělo. Proto jsme si objednali taxi, na cestu tam i zpět vyšlo 1.000 Kč. Předem nám přišla sms s potvrzením a jménem řidiče, který nás měl na letišti vyzvednout. A zpátky to stejné, předem přišla sms a řidič v předem domluvený čas čekal na recepci hotelu a odvezl nás na letiště. V autě byla připravená i dětská autosedačka zdarma, o kterou jsme si zažádali.
Jak se nám dovolená líbila?
Byla skvělá, hrozně jsme si odpočinuli. Bulharsko máme rádi pro jídlo, nádhernou přírodu a skvělé lidi. Špatné recenze, kterých jsme se báli, se nevyplnili. Přesto na některých něco pravdy bude. Měli jsme štěstí, že v této divné „době koronavirové“ nebylo přelidněno. Hotel, aquapark i pláž byli na náš vkus plné, ale ani jednou se nestalo, že by jsme si nenašli to své místečko nebo lehátko. V hotelové restauraci si bylo vždy kde sednout, žádné fronty, ani bitky o jídlo se nekonaly. Obsazenost hotelu tak 30-40%. Opravdu si ale neumíme představit, jak to vypadá, když je tady plno. A to nejen v hotelu, ale na celé Sunny Beach. My prostě máme rádi svůj klid a tentokrát jsme jej našli i na jindy přelidněném pobřeží Černého moře.
Kolik nás to všechno dohromady stálo?
V cestovní kanceláři prodávají hotel Kotva v top sezóně s all inclusive stravou od 15.790,- Kč / osobu. Člověk přijde, zaplatí si zájezd, vyzvedne hromadu papírů a jeho jedinou povinností je dostavit se na letiště. Po příletu na místo je třeba hledat osobu se jménem cestovky, která ho naloží (spolu s dalšími turisty) do autobusu a rozveze je po hotelích.
My zaplatili za all inclusive zájezd v hotelu Kotva v top sezóně 9.100,- Kč / osobu (15.200 ubytování + 2000 letenky + 1000 letištní transfer = 18.200,- Kč/ 2 osoby). Každou ze tří částí dovolené jsme si sehnali zvlášť, zaplatili a i hromadu papírů si vytiskli doma. Jedinou naší starostí pak bylo dostat se na letiště. Po příletu na místo nás čekal na letišti pán s cedulkou s našim jménem, který nás naložil do auta (s připravenou dětskou autosedačkou) a přivezl nás přímo před hotel. Prakticky žádný rozdíl mezi cestování s cestovkou, jen je to pohodlnější a chybí česky mluvící delegát.
Zdravím, díky za inspirativní článek! Aby pro mne bylo porovnání cen relevantní, mělo by být i místo odletu stejné…pokud jste koupili letenky z Polska, byl ještě nějaký náklad (časový i finanční) se na letiště dostat, samozřejmě záleží na místě bydliště, ale předpokládám, že pro většinu lidí bude Pražské letiště dostupnější…jinak jste mě nadchli, ale bojím se že na ceně letenek ten pokus o dovolenou na vlastní pěst ztroskotá…
Zdravím Luci,
předem díky za dotazy. Odpovědi na tvé otázky bude určitě zajímat více lidí, to vezmu to postupně.
Máš pravdu, někoho zarazí různá odletové letiště. Ale v konkrétně v tomto článku na místě odletu nezáleží. My to máme z domu (Karvinsko) do Ostravy na letiště 40minut autem a do Katovic na letiště 60minut autem. Uznej sama, že to až takový rozdíl není 😉
Parkování na letišti se taky různí. Záleží hlavně na sezóně a obsazenosti. Když vezmu výše uvedené letiště, pak Katovice 350-700Kč /týden, Ostrava 600-2000Kč / týden. Praha, Vídeň, Německo jsou v těch vyšší cenových kategoriích. Polsko a menší česká letiště jsou levnější.
Co s tím pražským letištěm? Máš pravdu, mohla bych napsat víc článku s odletem z Prahy. A určitě napíšu 😉 Pražáci jsou Češi, ale Češi nejsou jen Pražáci 😉 Brňáci si radši zajedou do Vídně nebo Bratislavy, Ostraváci do Polska, množství Čechů do Německa … někdy bych potřebovala více rukou na psaní, abych mohla psát rozpočty, tak aby vyhovovaly všem 😉
A nakonec s tím cestováním na vlastní pěst se neboj. Pokud tě trápí cena, je nutné si uvědomit jednu věc. Nelze vzít zájezd z cestovky a říct: „Tak a teď chci jet tady a tomto termínu, ale na vlastní pěst, tak hledej a snaž se ať je to levnější než s agenturou!“ Je třeba pohled na věc otočit: „Jé super cena letenek, ubytování v tom termínu by taky bylo za fajn cenu, orientačně nás ani půjčení auta nezruinuje, vypadá to dobře. Tak ještě mrknu jestli neprodává stejný rezort i cestovka, abych věděla, jestli se mi to opravdu vyplatí.“
Věřím, že máš plno otázek a pokud opravdu chceš zkusit někam vycestovat sama, klidně mi napiš třeba na IG nebo FCB (na obojím jsem jako „Vlk na cestách“) a můžeš si mě vyzpovídat ;-).
Vlaďka