Kielce – město přírodních rezervací

| aktualizováno

Představte si na chvíli, že si užíváte ruchu městských ulic, restaurací, kaváren, pozorujete jedinečnou architekturu a po pár krocích se objevíte uprostřed volné přírody. Je to osvěžující zážitek a v dnešní době už docela běžný úkaz, že uprostřed města narazíme na přírodní rezervaci. Ale věděli jste, že třeba v takovém polském městě Kielce zabírá příroda podstatnou část jeho území?

Město Kielce ležící v Polsku na hlavní trase mezi Krakovem a Varšavou v srdci Svatokřížského kraje. Jedná se o jedinečnou destinací, která spojuje bohatou historii s dechberoucí přírodou. Svatokřižské hory jsou součástí jedinečného Geoparku UNESCO a proto ani hlavní metropole oblasti nemůže zaostávat a nabízí svým návštěvníkům několik přírodních rezervací přímo na území města. Pokud jste tedy milovníky přírody i města zároveň, věřte, že Kielce pro vás budou rájem, kdy navíc ke svému objevování nebudete potřebovat žádný dopravní prostředek.

Jedinečností samotného města Kielce je fakt, že téměř 50% území města zabírá příroda a to včetně 5 přírodních rezervací. Znáte další takové město, kde byste našli tolik přírodních rezervací, které jsou vlastně navíc dostupné pěšky nebo městskou hromadnou dopravou?

Přírodní rezervace Kadzielnia

Kadzielnia kielce

Je asi nejoblíbenější. Rezervace Kadzielnia vznikla na místě bývalého vápencového lomu a je doslova rájem pro geology. Před milióny let se na zdejším území nacházelo tropické moře plné života a prehistorických organismů. Jejich zkameněliny dnes vědci ve velké míře nalézají právě tady, ve světlých, masivních vápencích Kadzielni. Paleontologové a geologové tady našli stopy po houbách, korálech, liliovcích, ramenonožcích a plžech.

Kadzielnia je také jedním z nejznámějších míst v Kielcích, kde najdete jeskyně a úkryty. Je jich tady označeno více než 20. Tři jeskyně v Kadzielni – Odkrywców, Prochownia a Szczelina – jsou navíc přístupné návštěvníkům. Pod dohledem průvodce si je můžete prohlédnout po prohlídkové trase dlouhé 140 metrů.

A nejsou to jen přírodní krásy, které lákají do Kadzielni své návštěvníky. Na své si tady příjdou milovníci adrenalinu i umění. V Kazdelnii se můžete svézt na jedné z nejdelších zipline v Polsku, která měří přes 500 metrů, nebo se zúčastnit některého z mnoha koncertů v přilehlém amfiteátru.

Přírodní rezervace Karczówka

Hrdé místo, které v Kielcích najdeme snadno. Rozkládá se totiž na zalesněném skalnatém kopci, na jehož vrcholku se tyčí klášter. Karczów je krajinnou rezervací a je tak mezi rezervacemi v Kielcích, která není geologická. Byla zřízena už v roce 1953 v oblasti 26,62 ha.

Karczowka klaster

A jak došlo ke vzniku kláštěra právě na hoře Karczówka? Během velkého moru se krakovský biskup Marcin Szyszkowski zavázal postavit na vcholu tohoto kopce kostel, a na oplátku Bůh ochrání Kielce před morem. Svůj slib splnil a v roce 1624 postavil kostel na Karczówce. Dne 4. listopadu 1628 sem byly přivezeny z Milána fragmenty ostatků sv. Karla Boromejského, patrona boje proti moru.

Postupem času byl kostel na Karczówce rozšířen, kněžský byt byl přeměněn na klášter, byla postavena obvodová zeď a v roce 1630 se zde usadili mnišský řád bernardýnů.

Jak samotná Karczówka, tak přilehlé kopce – Grabina, Dalnia, Stokowa, Brusznia a Marmurek – byly místy intenzivního pronikání těžby. Soupis historických vykopávek odhadl jejich počet na více než 3000. V roce 1646 obyvatel nedalekého Malikowa, Hilary Mala, vytěžil 3 obrovské kusy čisté olověné rudy z nedaleké hory Machnowica, ze kterých byly vytesány 3 sochy. Z prvního kusu sulfidu olovnatého byla vytesána socha svaté Barbory ​​a byla umístěna právě v kostele na Karczówce v bočním oltáři na pravé straně. Druhý kus rudy byl přeměněn na sochu Pany Marie s dítětem a nyní stojí v centru Kielc v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poslední kus – socha Sv.Antonína je k vidění 50km severně od Kielc v Borkowicích.

Karczowka socha

Rezervace Karczówka je v dnešní době skvělým místem na procházky a rozjímání. Z vrcholku kopce je krásný výhled na celé Kielce. A i samotný klášter je otevřen veřejnosti. Nejen, že ve zdejším kostele probíhají mše, ale část bývalých mnišských prostor byla přestavěna na hotel provozovaný samotnými mnichy. Proto se tady můžete pohodlně ubytovat a nasávat klid z klášterních zdí. A nejen to! Klášterní hotel má překvapivě i svou vlastní SPA zónu.

Pod kopcem Karczówka nedávno vznikla nově i geobotanická zahrada, která může být skvělou zastávkou před tím, než se vydáte na cestu nahoru ke klášteru.

Přírodní rezervace Wietrznia

Wietrznia kielce 2

Přírodní rezervace Wietrznia se nachází ve východní části Kielc. Jedná se o jednu z největších geologických rezervací v tomto městě. Předchozí těžba nerostů dala místu podobu kaňonu, jehož délka dosahuje cca 800m. Místo je významným prahistorickým nalezištěm. I dnes tady můžete na skalních stěnách poznávat stopy mořského vývoje od konce středního devonu až po téměř celý pozdní devon, tedy období před 365-386 miliony let. Jedná se také o jednu z největších skalních expozic tohoto období v Polsku.

Silnovrstvé sedimenty, které zde dominují, se vytvořily v teplé mořské nádrži, v zóně mělkého šelfu, o něco hlubšího než oblast přírodní rezervace Kadzielnia bezprostředně sousedící s útesem. Ve Wietrzni byly nalezeny nové druhy pozdně devonských korálů, zbytky fosilních stromatopor, lilijovců, ramenonožců a ulit plžů. Pokud se budete dobře dívat, najdete jejich zkameněliny ve stěnách rezervace i dnes. Po dně kaňonu navíc nyní vede naučná stezka, takže vaší procházkou místem získáte i další úhel pohledu.

V těsné blízkosti přírodní rezervace Wietrznia najdete i moderní zařízení provozované Geoparkem Kielce – moderní interaktivní Centrum Geoedukace, které je úžasné a bude vás bavit.

Přírodní rezervace Ślichowice

Přírodní rezervace Ślichowice byla založena v roce 1952, rozkládá se na ploše 0,55 ha a je to první geologická rezervace v Polsku. Nachází se v severozápadní části Kielců, vedle sídliště Ślichowice. Opět se jedná o bývalý vápencový lom, kde vykopávky odhalily tenkovrstvé svrchnodevonské vápence. Tyto vápence jsou silně zvrásněny (tvoří různé nestandartní kličky a záhyby) při orogenních pohybech a tyto jevy jsou v evropském měřítku unikátní.

Ślichowice - kielce

Převrácené vrásnění objevené v přírodní rezervaci Ślichowice je učebnicovým příkladem tektonických jevů a není tedy divu, že obrázek z tohoto místa najdeme ve všech možných encyklopediích a učebnicích. V místech, kde je vápencová hornina rozříznuta vápencovými žilami, je patrná i mineralizace sulfidy mědi a olova, v jižní a západní části západního lomu pak najdeme i pyrit (kočičí zlato).

V západní části přírodní rezervace se pak dále objevují tmavé opukové břidlice, které byly uloženy orogenními pohyby do svislé polohy. Ślichowice je místem s jednou z největších vzdělávacích hodnot v svatokřížského regionu.

Přírodní rezervace Biesak-Białogon

Přírodní rezervace Biesak-Białogon je opět rezervací geologickou. Nachází se skromně na kraji města v kielecké čtvrti Białogonie. Místo se opět liší od jiných geologických rezervací v Kielcích. Je důkazem toho, ze historie naší planety byla a je plná zajímavých zvratů. Věděli jste, že na území dnešního Svatokřížského kraje před miliony let nebylo jen moře, ale i aktivní sopky? A stopy po nich lze nalézt právě ve skalách přírodní rezervace Biesak-Białogon v Kielcích.

Místo leží tak trochu stranou městského ruchu, takže je i o dost klidnější a vyzívá ke klidným vycházkám. Nyní tudy vede i Archeo-geologická stezka, která místem provází.

Za přírodou do Kielc

Priroda kielce

Napadlo vás někdy jet třeba na víkend do města, abyste svůj čas mohli trávit v přírodě? Asi ne, ale možné to je. Přírodní rezervace a památky ve městech najdeme po celém světě a všechny jsou něčím výjimečné. Třeba ty v Kielcích vám pomohou nakouknout milióny let nazpátek do období devonu. A pokud se budete dobře dívat kolem sebe, tak stopy korýšů, liliovců, trilobitů a dalších prehistorických tvorů můžete najít i na obložení fasád zdejších staveb. Však vytěžený kámen z uzavřených lomů a tedy dnešních georezervací se musel někde použít.

Napsat komentář