Jeskyně Ráj – Polský přírodní skvost

| aktualizováno

Jeskyně Ráj, velmi bohatá svou krápníkovou výzdobou, se nachází v Polsku na kopci Malik na území městečka Chęcin, 10 km jihozápadně od Kielců, v přírodní rezervaci Jaskinia Raj. Patří mezi nejznámější turistické atrakce ve Svatokřížských horách. Jeskyně Ráj je totiž jednou z nejkrásnějších krasových jeskyní Polska.

Objev jeskyně

Jeskyně Ráj je v současnosti jednou z nejkrásnějších a nejzachovalejších jeskyní v Polsku. A má to hodně co dělat s tím, jak byla objevena. Její novodobá historie začíná teprve v roce 1963, kdy místní dělníci při práci v nedalekém vápencovém lomu narazili na neznámý otvor. Byli zvědaví, vnikli dovnitř a objevili jeskyni plnou nádherných krápníkových útvarů. Svou nešikovností se jim, ale některé ze stalagnitů podařilo nechtěně poškodit, proto poté raději vchod do jeskyně zavalily velkými skalními bloky.

Objev jeskyně ráj

Rok na to se na průzkum do vnitra země rozhodli čtyři náctiletí chlapci, studenti Střední Průmyslové Školy Technické v Krakově. Ti během letních prázdnin provedli první citlivé prozkoumání jeskyně, kterou pojmenovali Ráj. Na místo upozornili pedagogy ze své školy a společně pak existenci jeskyně drželi nadále v tajnosti před veřejností. Báli se totiž případných neodborných zásahů a devastace krápníkové výzdoby neznalými osobami.

V roce 1965 pak vyšla zmínka o objevu nové jeskyně ve Svatokřižských horách v geologickém magazínu a to, i přes všechnu předchozí snahu, spustilo masivní nekontrolovatelné návštěvy místa, které vedly k destrukci řady krápníkových útvarů. Vědci ze Svatokřižské pobočky Geologického ústavu se naštěstí rozhodli rychle jednat, vchod do jeskyně zabezpečili mřížemi. Díky nim, tak můžeme v součásnosti obdivovat krásy jeskyně v původním, nezničeném stavu.

Vědci zapečetením místa získali čas na jednání s úřady. Jeskyni Ráj si postupně převzal Zemský památkový úřad, v oblasti vznikla Přírodní rezervace a po prvním mapování místa a archeologických vykopávkách, byla jeskyně už v roce 1972 otevřena široké veřejnosti. Tentokrát ale kontrolovaným způsobem. Jeskyně je osvětlená a přístupná po pečlivě upravených chodnících, které zajišťují bezpečnost návštěvníků a zároveň chrání tento přírodní zázrak.

Jedinečnost Jeskyně Ráj

Jezírka jeskyně ráj

Jak již bylo řečeno, jeskyně byla dlouhá staletí schovaná v celé své kráse pod nánosem zeminy. Tím pádem v ní mohli nerušeně růst krápníky všemožných tvarů, vznikat jezírka, či vzácné jeskynní perly.

Jedná se o jedny z nejkrásnějších krápníkových formací ve střední Evropě. Jeskyně je bohatě zdobena stalaktity (krápníky visícími ze stropu), stalagmity (krápníky vyrůstajícími z podlahy) a stalagnáty, což jsou mohutné sloupy vzniklé spojením stalaktitu se stalagmitem. Jejich koncentrace je místy až neskutečných 200 kusů na metr čtvereční.

Krápníky jeskyně ráj

Stalaktity v Jeskyni Ráj dosahují délky až jednoho metru a vytvářejí tak ohromující podzemní scenérie. Jednou z nejvýznamnějších atrakcí je „Závěsový stalaktit“, který svou jemnou strukturou připomíná záclonu visící ze stropu jeskyně. Dalším pozoruhodným útvarem je „Perlové jezírko“, kde se vápencové usazeniny formují do podoby perel v klidné vodní hladině.

Neandrtálci v Jeskyni Ráj

Při objevení jeskyně, byla podlaha jejích chodeb, tedy dno, vyplněno bahnem, ve kterém byly nalezeny úlomky koster mnoha prehistorických zvířat – jeskynních a hnědých medvědů, mamutů, pravěkých bizonů, jeskynních hyen, nosorožců srstnatých, pižmoňů, polárních lišek a sobů. Třeba mamuti byli ve své době tak velcí, že by se jejich kosti do jeskyně dostat neměli. Teda, pokud by nebyli dovnitř přineseni třeba po částech. A ano, bylo tomu tak. V jeskyni totiž byly mimo všechny ty kosterní pozůstatky zvířat nalezeny také stopy přítomnosti člověka staré 50 000 let.

Neandrtálci jeskyně ráj

Archeologické vykopávky z bahenních nánosů v jeskyni ještě stále průběžně probíhají a nijak nenarušují turistické prohlídky. Archeologických nálezů už bylo tolik, že nedaleko jeskyně bylo zřízeno moderní interaktivní Centrum Neandrtálce. Na tomto místě byl mimo jiné k vidění i mamut v měřítku 1:1 nebo hologram živého pračlověka. Muzeum se ale stalo obětí velké bouře, která prošla oblastí, a bylo kompletně zničeno. Nové Centrum Neandrtálce je ve výstavbě a mělo by být ještě větší než to původní.

Prozatím je možné si alespoň některé nálezy z vykopávek prohlédnout v uzavřené části informačního centra Jeskyně Ráj v rámci návštěvnické trasy.

Užitečné informace

Návštěva Jeskyně Ráj je nezapomenutelným zážitkem. Délka prohlídkové trasy uvnitř jeskyně je pouhých 180m a dostane se na ni vždy jen malá skupinka 15 osob. Celá prohlídka trvá přibližně 45 minut. A i když nová skupinka nastupuje k návštěvě jeskyně vždy po 15 minutách po té předchozí, je lepší si své místo na prohlídku raději předem zarezervovat (odkaz tady), a to hlavně o víkendech, svátcích a prázdninách.

Prohlídky s průvodcem probíhají pouze v polštině. Pokud polsky nerozumíte, bude vám nabídnut audioprůvodce v jiném jazyce. Aktuálně (8/2024) čeština mezi jazyky v audioprůvodci není, ale její doplnění je v plánu.

V jeskyni panuje stálá teplota kolem 8–9 °C a je zde vysoká vlhkost vzduchu. Proto je dobré přizpůsobit návštěvě místa i své oblečení.

Vstup do jeskyně není možný na vozíčku a z bezpečnostních důvodů není povolen ani dětem do 4 let.

Otevřeno pro veřejnost má jeskyně každý den (kromě některých svátků) a to každoročně vždy od 15.ledna do 15.listopadu.

Jeskyně Ráj je nejen přírodní perlou Polska, ale také místem, které v sobě skrývá mnohá tajemství. Je to místo, které vás uchvátí svou krásou a zanechá ve vás hluboký dojem. Pokud tedy plánujete cestu do Polska, třeba na návštěvu města Kielce, udělejte si cestou zastávku i v Jeskyni Ráj.

Znáte polské město Kielce? >>

Kde najít Jeskyni Ráj?

Jaskinia Raj
ul. Dobrzączka, Chęciny
Wzgórze Malik
Polsko
www.jaskiniaraj.pl

Napsat komentář