Bývaly doby, kdy při cestování letadlem bylo jedinou podmínkou nepřekročit váhový limit svého odbaveného kufru. O nic víc jsme se vlastně ani nemuseli starat. Zavazadlová politika aerolinek se ale v posledních letech dost změnila. A někdy je dost komplikované vyznat se v tom, jaké zavazadla do letadla si sebou můžu vzít.
Pokud mluvíme o zavazadlech do letadla, rozdělujeme je do 2 základních skupin – palubní a odbavená.
1) Palubní zavazadla
Jak už název napovídá, jsou to tašky, které si sebou bereme na palubu letadla a máme je celou dobu cesty u sebe.
Malá palubní zavazadla
To jsou menší tašky, kabelky, baťohy, …. jednoduše brašna, ve které běžně nosíme každodenní nezbytnosti jako jsou doklady, klíče, dokumenty nebo něco na čtení, cestovní kosmetiku, léky nebo třeba notebook. U všech aerolinií máte v ceně letenek vždy toto zavazadlo. Maximální povolené rozměry této brašny se mírně liší společnost od společnosti, ale můžeme si pod tím představit přibližně velkou kabelku, aktovku na dokumenty nebo 20-25l batoh.
Velká palubní zavazadla
Kdo by neznal obrázky usměvavých letušek kráčejících po letišti s malými kufříky na kolečkách. Tak přesně takto si můžeme představit „velká“ palubní zavazadla. Jsou to menší kufříky, u kterých jsou opět přesně nastavené maximální povolené rozměry a váha (většinou max. 8-10kg).
Maximální míry zavazadel je třeba si hlídat. Kdyby se vám totiž náhodou stalo, že si zaměstnanci letiště nevšimnou a nechají vás projít i s nadrozměrným kufříkem, nemusí se vám pak vejít do zavazadlového prostoru na palubě letadla a vaše věci by putovaly stejně do podpalubí. Navíc na úkor možného zdržení celého letu. A to by se asi nelíbilo nikomu. Každá aerolinka má opět maximální povolené rozměry stanovené jiné. Tyto kufříky už občas v ceně nebývají. To platí hlavně u nízkonákladových leteckých společností.
2) Odbavená zavazadla
Pod tímto pojmem si můžeme představit vlastně všechny zavazadla, která necháváme na páse odjet někam do technických prostor letiště, kde místní zaměstnanci je naloží do podpalubí našeho letadla a my si je pak vyzvedneme v cílové destinaci. Při přestupech je o naše kufry vždy postaráno, přestupují s námi aniž by jsme se o ně museli starat.
Malá odbavená zavazadla do 10kg
Tato kategorie se moc nepoužívá. Jedná se prakticky o malý kufřík do 10kg, který si sebou můžeme vzít na palubu, ale my si jej místo toho necháme odbavit. Malá odbavená zavazadla evidují prakticky jen nízkonákladové aerolinky jako je třeba Ryanair.
(Klasická) odbavená zavazadla
Pod tímto pojmem si už můžeme představit téměř všechno, klasický kufr, kufr na kolečkách nebo třeba krosnu. Maximální rozměry těchto zavazadel jsou nastavené tak, že se do jejich limitu vejdeme téměř se vším. Na letišti kontrolují hlavně váhu těchto zavazadel. A i tady je třeba číst, protože každá aerolinka, má váhové limity jiné.
Speciální odbavená zavazadla
Co si pod tímto pojmem můžeme představit? Asi je to vše, co si nemůžeme vzít sebou na palubu, ale nevejde se nám to ani do kufru (krosny). Je to hlavně sportovní vybavení (lyže, kolo), speciální zdravotní pomůcky nebo třeba slunečník.
Dětské vybavení
Potřebám pro děti je třeba věnovat zvláštní pozornost. Ve většině případů platí, že pokud s námi cestuje malé dítě, má nárok až na 2 zabalené dětské potřeby zdarma. Můžeme si pod tím představit třeba kočárek, autosedačku, cestovní postýlku, odrážedlo nebo třeba nočník. Tyto věci je třeba dobře zabalit a většinou si necháváme odbavit. Jen kočárky jsou zvláštní kategorií, o nich se více dočtete v tomto článku >>
Rozdíly mezi palubním a odbaveným zavazadlem
A jaké zavazadla do letadla si vlastně vybrat? Odpovědět si můžeme jen my sami. Ale při tom rozhodování by jsme se měli zamyslet ještě nad dalšími body, které nám pomůžou.
Velikost
Tady jednoznačně vedou odbavené zavazadla. Rozměry hlídat nemusíme, jen to nesmíme přehnat s jejich váhou. Zase na druhou stranu, když letím někam jen na víkend, nepotáhneme sebou přece velký kufr.
My osobně se na víkend balíme jen do batohu a na týden si vystačíme s palubními kufříky. Každé dítě má svůj vlastní. Když už se stane, že máme v ceně letenek velký odbavený kufr, v pohodě se do něj vejdeme 3 a to i s fénem a dalšími zbytečnostmi, které běžně sebou nebereme.
Cena
Jak už bylo výše řečeno, malé palubní zavazadlo (kabelka, menší batoh) mají v ceně letenek všechny aerolinky bez rozdílu.
Ale už u velkého palubního zavazadla narážíme na první příplatek. Obecně platí, že klasické aerolinky (Lufthansa, LOT, Air France,..) mají malý palubní kufřík také v ceně letenek, ale nízkonákladové společnosti (Ryanair, Wizzair,..) již ne. U nich je třeba si za palubní kufřík připlatit a ta částka nebývá zase až tak malá. Když si letenky kupujeme, musíme s tím počítat.
Nakonec odbavené zavazadlo už snad ani netřeba zmiňovat. Za něj se připlácí téměř všude. Ale naštěstí jen téměř. Stále ještě existují aerolinky, kde když si zakoupíte letenku, máte v ceně vše a nemusíte řešit velikost ani příplatky za zavazadla. Mají to tak nastavené hlavně společnosti, které létají na dálkových letech (Swiss air, Emirates,..).
Obsah
Hlavní a nejzásadnější rozdíl mezi palubním a odbaveným zavazadlem je jejich obsah. Zatímco v odbaveném zavazadle můžeme mít sbaleno prakticky cokoliv (kromě drog, výbušnin a věcí zakázaných dovážet/vyvážet), třeba lahvinku domácí „dezinfekce“ (čti: slivovice), konzervy, 250ml šampónu, trampský nůž apod., v palubním zavazadle jsme naopak omezeni.
S taškami, které si sebou bereme na palubu letadla, procházíme přísnou bezpečnostní kontrolou, kdy v nich nesmíme mít nejen zbraně (včetně bodných), ale i tekutiny. Kapalin můžeme mít dohromady jen 1 litr a ten rozdělený v lahvičkách o objemu ne větším než 100ml. To vše navíc v průhledné taštičce nebo sáčku.
Protože my osobně ve většině případů využíváme při cestování hlavně palubní zavazadla, zvykli jsme si a nařízení ohledně tekutin nás již ani neomezuje. Kosmetiku máme vždy v malinkých cestovních nádobkách a pití si kupujeme až na letišti. Případně se dá vzít si sebou prázdnou láhev a vodu si doplnit po kontrole ve fontánkách s pitnou vodou. Pokud si pak při zpáteční cestě chceme přivézt třeba lahvinku místního vína, kupujeme ji až v bezcelní zóně.
Jaké tedy zavazadla do letadla?
Musíte vědět jen vy sami. Záleží hlavně na tom, kam jedete, na jak dlouho a s jakou aerolinkou. Nejlepší je koupit si letenku u klasické aerolinky a neřešit vůbec nic! Ale kéž by to bylo tak jednoduché. I některé klasické aerolinky mají odbavená zavazadla za příplatek. A co pak nízkonákladové společnosti? Jste připraveni koupit si zpáteční letenku za 250Kč a odletět jen s malým batohem na zádech nebo si připlatíte několikanásobek ceny letenky alespoň za malý palubní kufřík?