Vybrat si to správné místo v letadle může být větší věda, než by se na první pohled mohlo zdát. Zjistěte, které sedadlo v letadle je právě pro vás to nejlepší, která místa jsou považována za nejbezpečnější a kde téměř nikdo sedět nechce.
Obsah článku
Je lepší sezení u okna nebo v uličce?
Mám si vybrat místo u okna nebo v uličce? Na tuto, snad nejčastější otázku při výběru sedadla v letadle neexistuje jednoduchá odpověď. Obojí má své výhody i nevýhody.
Sedadlo u okna
Pokud se chcete kochat pohledem na mraky nebo si rádi během letu zdřímnete a potřebujete si opřít hlavu o stěnu letadla, je sedačka u okna jasnou volbou. Pozor ale na místa u křídel, která vám mohou výrazně omezit váš výhled. Největší nevýhodou sedadel u okénka je pak nutnost prodírání se přes vedle sedícího pasažéra v případě, že jste něco zapomněli v zavazadlech uložených v prostoru nad hlavou, potřebujete si zajít na toaletu nebo se chcete jen protáhnout.
Sedadlo v uličce
Uličku ocení především ti z vás, kteří mají dlouhé nohy a potřebují si je během letu protáhnout. Další nespornou výhodou sezení v uličce je volnost pohybu. Nevýhodou pak je, že musíte neustále pouštět spolucestující, kteří si chtějí odskočit, a samozřejmě i to, že ztrácíte výhled z okna.
Prostřední sedadlo
Prostřední sedadlo je nejméně oblíbenou variantou. Spojuje v sobě nevýhody sezení u okna a v uličce a sama o sobě žádné výhody nemá. Jednoduše jen sedíte v letadle a přepravujete se do cílové destinace.
Preferujete sezení vepředu, uprostřed nebo vzadu?
V sezení v různých částech letadla najdeme také mnoho rozdílů. Kolikrát bývají první řady dokonce rezervovány pro vyšší cestovní třídy, ve kterých můžete sedět jen za příplatek. A proč jsou tyto místa zrovna ve předu? Má to určitě svůj důvod, přesto ani místa v jiných částech letadla nejsou vůbec špatná.
Přední část letadla
Výhodou sedadel v přední části letadla (před motory) je nižší hlučnost, fakt, že při vystupování z letadla se rychleji dostanete ven a také se k vám dříve dostane jídlo, které je na palubě roznášeno cestujícím (většina aerolinek podává jídlo a pití vepředu ). Mezi nevýhody patří skutečnost, že přední část letadla je obvykle nejplněší a je také považována za nejnebezpečnější. Není se však čeho bát, letadlo je nejbezpečnější dopravní prostředek a pravděpodobnost smrti je podle serveru Plane Crash Info asi 1 ku 4,7 milionu.
Jak překonat strach z létání >>
Střední část letadla
Střední část letadla oceníte, pokud se vám v letadle udělá špatně. Při turbulencích nejméně „hází“ uprostřed letadla.
Zadní část letadla
Zadní část letadla je považována za nejbezpečnější, což potvrzují mnohé studie a nárazové testy. Navíc zadní část letadla bývá v případě méně vytížených letů prázdná a většinou tam nesedí tolik rodin s dětmi, které většinou sedí vpředu. Nevýhodou zadní části letadla je ale vyšší hlučnost a větší chlad. A také samozřejmě i fakt, že při vystupování se dostanete ven až mezi posledními. Ale rozhodně není na škodu mít dostatek času na to, si vše na palubě stroje v klidu sbalit.
Populární „nouzová“ a „přepážková“ sedadla
Sedadla pro nouzové východy, která nabízejí více místa pro nohy, jsou často považována za nejlepší sedadla v letadle. Totéž platí pro oblíbená „přepážková“ sedadla v některých letadlech, která jsou umístěna za fyzickými bariérami, jako jsou stěny, závěsy nebo obrazovky oddělující různé části letadla. Nejoblíbenější bývají sedadla v první řadě.
Nepopiratelnou výhodou těchto míst je kromě velkého prostoru pro nohy také to, že vás před vámi nikdo neobtěžuje sklápěcí sedačkou. Naopak nevýhodou je, že u těchto sedaček si nelze uložit kabinové zavazadlo pod sedadlo před vámi. Málokdo také ví, že tato sedadla jsou užší než sedadla v ostatních řadách. Je to dáno tím, že mají pevné područky, ve kterých je umístěn stoleček.
A pozor při rezervaci sedal u nouzových východů! Na nich by neměli sedět nezletilí, těhotné ženy, tělesně postižení, obézní a lidé, kteří neumí anglicky (v případě nouze se předpokládá, že lidé na únikových cestách budou schopni pomoci ostatním). Proto i když si za nouzové sedadlo schválně připlatíte a palubní personál před odletem zjistí, že nesplňujete bezpečnostní podmínky pro cestování na takovém místě, budete i tak přesazeni jinam.
Které ze sedadel v letadle jsou tedy ty nejlepší?
… Nejbezpečnější jsou sedadla v zadní části letadla uprostřed řady.
… Nejpohodlnější jsou místa u nouzových východů nebo tzv. „přepážková“ sedadla.
… Nejoblíbenější jsou sedadla v první řadě.
… Nejhorší jsou prostřední sedadla, sedadla u toalet (mohou se tvořit fronty a můžete cítit nepříjemný zápach) a poslední řada sedadel, která neumožňuje sedadla sklápět.
Výběr sedadel podle mapy letadla
Různé typy letadel mají různé počty sedadel, uspořádání i rozestupy mezi sedadly. Většinou mapu letadla najdete ve správě vašich rezervovaných letenek na stránkách aerolinky. Již předem je totiž znám typ letadla, které na vašem letu poletí a jsou do něj prodávány místenky. Pokud ale na mapu sedadel na stránkách aerolinky nenarazíte, mohou vám s výběrem ideálního místa v letadle pomoci specializované weby jako SeatGuru, které nabízejí mapy různých typů letadel některých leteckých společností. Stačí zadat leteckou společnost, datum a číslo letu a zobrazí se vám maketa letadla se sedadly označenými barvami podle toho, jak jsou pohodlná. Bohužel zde většinou nenajdete charterové lety (lety cestovních kanceláří).
Jak zajistit konkrétní sedadlo v letadle?
Většina leteckých společností umožňuje výběr místa v letadle za příplatek po zakoupení letenky (nebo zájezdu v cestovní kanceláři), případně při online odbavení. Můžete si také zkusit zažádat o konkrétní sedadlo v letadle u odbavovací přepážky na letišti, jen počítejte s tím, že s velkou pravděpodobností bude vámi vybrané místo již obsazeno. Pokud ale přijedete na letiště s dostatečným předstihem před odletem a budete na odbavovací přepážce mezi prvními, máte větší šanci na konkrétní sedadlo a sezení v těsné blízkosti svých blízkých.
Pokud jste již někdy letěli letadlem a máte své vlastní tipy a představy o nejlepší nebo naopak nejhorším sedadle v letadle, podělte se o ně s ostatními v komentářích pod článkem.