Jak si půjčit auto v zahraničí?

| aktualizováno

Chystáte se na dovolenou, rádi byste si půjčili auto v zahraničí a bojíte se, že byste přitom mohli něco opomenout nebo udělat špatně? Bát se ale nemusíte. Není to tak těžké a stresující jak se na první pohled zdá.

Začneme tím, že auto je osobně naším nejčastěji voleným dopravním prostředkem při dovolenkových cestách v zahraničí. I když samozřejmě ne vždy. Vše záleží na tom, kam jedeme, na jak dlouho a co máme v plánu vidět. Před odjezdem do konkrétní destinace si děláme malý průzkum a promýšlíme místa, která chceme navštívit, a možnosti cestování mezi nimi. A pokud nám pro toto dané místo vychází nejlépe cestování autem, neváháme a jedno si rovnou zarezervujeme.

Cicar - auto v zahraničí
Naše dvě pronajeté auta pod sopkou Teide na Tenerife

Výhody pronájmu auta na dovolené

  • Nejsme závislí na konkrétních časech odjezdů a příjezdů. Můžeme vyrazit, kdy chceme a kam chceme.
  • Nejsme závislí na počasí. Za nepříznivých povětrnostních podmínek je mnohem jednodušší cestovat autem. A i po prohlídce v dešti se snadno ohřejete a osušíte.
  • Málokdo se o tom zmíní, ale auto je také dobrý „úložný prostor“. Při cestě autem si s sebou můžete vzít více věcí. My tam často vozíme pohotovostní tašku s plavkami a ručníky, když bychom se chtěli někde zastavit a okoupat se. Nebo také přihodíme nějaké lahve s vodou navíc nebo náhradní oblečení pro děti. Nosíme pak v taškách sebou jen to nejnutnější a když je potřeba, vždycky si pro potřebné zásoby doběhneme do auta.
  • Nemusíme místa navštěvovat „na sílu“, kdy neustále spěcháte, aby vám neujel autobus nebo vlak. A nedej bože , že by mělo něco z toho zpoždění a vy tak nestíháte přestupy a další památky.
  • Když jedete autobusy nebo jinými prostředky hromadné dopravy a uvidíte něco zajímavého, chcete něco sníst, nebo cokoli jiného, ​​nemůžete jen tak někde zastavit. Musíte si počkat na zastávku nebo pauzu řidiče.
  • Auto lze využít v nouzových situacích i jako místo na přespání. Děti tady pak mohou strávit příjemný polední spánek v jakékoliv jim pohodlné poloze a bez vyrušování hlučnými spolucestujícími.
  • Pronájem auta často není ani drahý! Například ve Španělsku, kdy jsme autem ujeli 1200km, nás týdenní pronájem vyšel mnohem levněji než kolik by jsme tam utratili za jízdenky na vlaky a autobusy.

Proč si auto vůbec nepůjčovat?

Půjčené auto na kypru
Řízení na opačné straně na Kypru
  • Nemáte řidičský průkaz
  • Necítíte na to, abyste si sedli za volant v zahraničí. Třeba na Kypru se jezdí na opačné straně než jsme zvyklí. Nebo prostě jednoduše auto řídit nechcete.
  • Při jízdě autobusem nebo vlakem si můžete vždycky odpočinout nebo si i zdřímnout a co pak ty výhledy z okýnka, když projíždíte krajinou.
  • Máme hodně peněz a můžete si dovolit najmout si soukromého řidiče.

Kdy se vyplatí půjčit si auto v zahraničí?

Jak jsme psali na začátku, pronájem auta v není vždy tou nejvýhodnější volbou. A nemluvíme zde jen o nákladech.

Třeba taková Malta. Tento maličký ostrov přejdete za jeden den pěšky. Navíc systém autobusové dopravy je tady tak skvělý, že nemá cenu si auto půjčovat. A když se vám nebude chtít zrovna čekat na autobus, vezmete si na těch pár kilometrů taxi.

V Bulharsku jsme se jednou zase rozhodli nepůjčit si auto, protože to byl čistě odpočinkový výlet, kdy jsme se chtěli jen válet u vody a relaxovat. Podobně jsme si to i jedenkrát vyzkoušeli při jedné z našich návštěv na Tenerife, kdy jsme se byli opět čistě jenom odregenerovat.

Hlavně pokud jedete třeba jen na víkend, poznávat nějaké z větších měst, auto by vám asi spíše bylo na obtíž. Ono je vždycky jednodušší pohybovat se po metropolích městskou dopravou.

Suv florida - jak si půjčit auto v zahraničí
Střední SUV zapůjčené na přejezdy větších vzdáleností s bagáží na Floridě

My osobně ale máme více těch příkladů, kdy je lepší si bez váhání auto raději půjčit. Ať už to je Španělsko, USA nebo třeba Řecké ostrovy.

A někdy je možné i své zájmy kombinovat. Třeba si zaletíte na odpočinkovou dovolenou do Itálie a půjčíte si tam auto jen na den nebo dva, abyste si udělali jeden výlet a pak ho zase vrátíte. I to je možné 🙂

Jak hledat auto na dovolenou?

Úplně nejdříve si otevřete mapy a podívejte se, kam vlastně jedete. Prozkoumejte danou lokalitu, zajímosti, co vás tam čekají a projděte si i místa v okolí. Získáte tak přibližnou představu o tom, jaký bude váš výlet a co asi od daného pronájmu očekáváte.

Pak si terpve otevřete vyhledáváč a poohlédněte se v této destinaci po autopůjčovnách. A nebo rovnou spusťte některý se srovnávačů a může rovnou začít s vyhledáváním konkrétních aut.

Nejprve si zjistěte ceny na více srovnávačích a pak i přímo na stránkách největších autopůjčoven. Získáte tím nejen přehled o nákladech za pronájem, ale taky se stává, že cena na stránkách půjčovny je nižší nebo velmi blízká ceně na srovnávačích. V takových případech je lepší vzít auto napřímo. Vše, ale záleží na zemi, městě a i dalších faktorech.

Pozor na skryté poplatky! Bez ohledu na to, zda se jedná o srovnávač nebo přímo o půjčovnu, téměř všichni používají skryté poplatky za věci, jako je další řidič (někdy se hodí), plné pojištění, autosedačku, GPS navigaci nebo poplatek za platbu kartou (ano i ten).

Nezapomeňte si vybírat mezi důvěryhodnými a známými společnostmi, i když pro vyhledávání používáte srovnávač autopůjčoven. A hlavně čtěte recenze!!! Ale i tady trochu s nadhledem. Ono občas ani nepochopíte, co může lidem vadit, a ne vždy je vina na straně poskytovatele dané služby.

Kde hledat autopůjčovny?

Nejpoužívanější a nejověřenější jsou společnosti Avis/Budget (často se jedná o stejná auta, Budget je levnější varianta Avis, ale někdy jsou ceny druhého nižší) nebo Hertz/Firefly. Můžete si je v pohodě rezervovat na přímo nebo přes srovnávače.

Bookování vozidla na přímo také může přinášet další výhody jako jsou dny pronájmu navíc nebo druhý řidič zdarma. Záleží na společnosti a dané lokalitě. Tahle problematika je součástí Travel Hackingu.

Určitě se nevyhýbejte ani menším lokálním společnostem, pokud mají dobré recenze a nabídku. My jsme si zvykli třeba na Kanárech využívat jen služeb společnosti Cicar (mimochem ji nabízí i srovnávače). Mají skvělý přístup, nabídku, dostupnost i ceny. Na Kypru jsme si pak třeba našli malinkou LP Cyprus Economy Car Rental a v Andalusii jsme byli maximálně spokojení se službami All In Carhire z Malagy.

A co srovnávače půjčoven aut?

Rozhodně srovnávače nezatracujte, mnohokrát nabízejí nižší ceny a to citelně. Dobrou zkušenost v posledních letech máme třeba s Discover Cars. Jejich stránky jsou mimochodem i v češtině.

My osobně máme zkušenosti s těmito společnostmi: Discover Cars, Rental Cars, Holiday Cars nebo Economy Car Rentals.

Druhá z nich patří do stejné skupiny jako Booking.com. Zatím jsme měli možnost využít všechny čtyři. A za nás vždy všude bez problémů.

Praktické rady, na co si dát pozor při půjčování auta

A to nejdůležitější na konec. Níže uvádíme několik tipů, které musíte mít na paměti, když si chcete půjčit auto v zahraničí (a nejen tam).

1. Fáze – výběr auta

  • Vrhněte se na hledání aut z autopůjčoven čím jak nejdříve, pokud je to jen trochu možné. Ceny s obsazeností většinou stoupají, takže včasnou rezervací ušetříte.
  • Při hledání auta porovnávejte různá data, zvláště pokud plánujete nejezdit s autem každý den. Vícekrát se nám stalo, že je lepší půjčit si auto na týden než třeba na 3-4 dny. Bylo výhodnější nechat auto pár dní stát na místě v době, když jsme ho nepotřebovali, než ho vyzvednout, použít a vrátit. Dlouhodobější pronájmy jsou prostě výhodnější.
  • Někdy se vyplatí půjčit si auto na letišti, někdy je lepší si půjčit auto až v centru města. Asi tu není žádné pravidlo, kdy a co z toho je výhodnější.
  • Čím větší auto, tím dražší. Popřemýšlejte o tom, jestli vám stačí jen malé popojíždítko na výlety nebo potřebujete vozidlo s velkým kufrem na všechnu vaši bagáž.
Hledání auta v zahraničí

2. Fáze – rezervace a doplňkové služby

  • Dejte si pozor na skryté poplatky. Zejména připojištění, palivový příplatek nebo poplatek za platbu kartou.
  • Pokud jde o pojištění: doporučujeme vždy brát variantu minimálního rizika, tedy bez spoluúčasti, s plným pojištěním. Je to sice dražší, ale přeci jen jedete na dovolenou, tak proč se stresovat? My si za ně připlácíme vždy, i když jsme jej naštěstí zatím nikdy nevyužili.
  • Další řidič? Dětská autosedačka? Skvělý nápad… ale někdy je těžké v průběhu procesu rezervace informace o těchto službách najít. Ceny také často závisí na konkrétní lokalitě. Je třeba si před rezervací pročíst podmínky dané autopůjčovny, včetně ceníku.
  • Vrácení vozidla na jiném místě než bylo vyzvednuto? Půjčíte si auto na letišti a chcete ho vrátit třeba na jiném letišti ve stejné lokalitě. Třeba Chania a Heraklion, obojí jsou letiště na Krétě. Někdy je ale tato služba zpoplatněná, jindy může být zdarma. Je dobré předem vědět, co od autopůjčovny požadujete a přečíst si její ceník a podmínky.

3. Fáze – platba za půjčení auta

  • Nelekejte se depositu. Zástava na zapůjčení auta je běžná věc a je třeba s ní počítat.
  • Občas narazíte na požadavek depositu až ve výši tisíců EUR. Tak vysoká zástava (blokace částky na vaší kreditní kartě) je vyžadována jen u těch nejlevnější zápůjček. Při dokoupení pojištění se výše depozitu rapidně snižuje, i když většinou vždy nějaký minimální zůstane.
  • Pamatujte si, že pro rezervaci vozu musí mít hlavní řidič embosovanou nejlépe kreditní kartu (úvěrovou). Přesto někde tolerují i karty debetní (platební). Z této karty je vždy stažena zástava a když je vše v pořádku, je vrácena zpět na kartu.
  • Setkáte se i možností volby objemu paliva v nádrži. Nejférovější variantou je varianta „plná plná“, což znamená, že si auto vyzvednete s plnou nádrží a pak jej s plnou nádrží zase vrátíte. Proto si dejte pozor na to, že víte s jakou nádrží máte vozidlo zase vrátit, jinak vám chybějící palivo autopůjčovna doúčtuje a často pro vás nevýhodně. Existují ale i ​​další varianty než je Plná/Plná (Full/Full) nádrž, třeba plná nádrž za poplatek. Opět důkladně čtěte podmínky výpůjčky.

4. Fáze – vyzvedávání vozidla

Půjčené auto ve španělsku
Ve Španělsku bylo zakázáno opustit hranice Andalusie, na Gibraltar jsme ale mohli.
  • Při rezervaci vozu vždy uvádějte číslo svého letu. Při případném zpoždění letadla vám nebudou naúčtovány žádné speciální poplatky za zdržení nebo storno, protože váš přílet bude sledován kanceláří pronajímatele.
  • Pokud si chcete auto vyzvednout na letišti, někdy se stane, že tam „vaše“ autopůjčovna nemá žádnou kancelář. Ale není třeba hned panikařit. Stačí se jen podrobněji podívat, co se píše ve vašem rezervačním emailu. Někdy totiž autopůjčovny sídlí v okolí letiště a k terminálům dojíždí buď kyvadlově, co pár minut jejich minibusy, nebo si pro vás přijedou na zavolání. Děje se tak hlavně ve větších městech, kde na letištích autopůjčovny nemají žádný prostor pro svá auta.
  • Pokud se chystáte s autem za hranice regionu (např. Španělsko, USA, apod.), přejíždět z ostrovu na ostrov (Řecko) nebo rovnou do sousedního státu, zeptejte se v kanceláři, jestli je to vůbec povolené. Předejdete tak případným komplikací a pokutám.
  • Před odjezdem z parkoviště a těsně před vrácením vozu (po zaparkování) doporučujeme si auto vyfotografovat ze všech stran. To pomůže, pokud se náhodou stane, že budete potřebovat prokázat, že jste auto svým pronájmem nijak nepoškodili. Pokud ale uvidíte nějakou závadu nebo poškození při přebírání auta, měli byste to okamžitě nahlásit.

5. Fáze – na co ještě pamatovat

  • Před cestou do země, kde si chcete půjčit auto, se vyplatí seznámit se s předpisy a silničními zvyklostmi v dané zemi (rychlost, parkování atd.). Také dálniční poplatky či platby za průjezdy v tunelech a na trajektech vás mohou překvapit.
  • V některých státech světa vám nestačí evropský řidičský průkaz a proto si budete muset nechat vystavit i ten zahraniční.
  • Ptejte se, ptejte se, ptejte se… Jste přece zákazník a chcete se dozvědět vše o službě, kterou kupujete. A pak také budete moci strávit svou vysněnou dovolenou v klidu a bez stresu 🙂

Výše uvedené rady jsou samozřejmě založeny pouze na našich zkušenostech. Možná máte i jiné, nebo máte nějakou zajímavou historku, o kterých se stojí podělit s ostatními?

Takže pokud máte nějaké dotazy, zeptejte se nás v komentářích!

Rádi na všechny odpovíme 🙂

Napsat komentář