Co to je Travel Hacking

| aktualizováno

Anglické sousloví Travel Hacking, jak už pojem napovídá, je název pro systém, jak cestovat čím jak nejpohodlněji, v nejvyšších leteckých třídách, v nejlepších hotelích, ale za někdy až neuvěřitelně nízký zlomek skutečné ceny.

Levné cestování

Snad každý slyšel o „low cost“ cestování. Vyjet si za hranice, letadlem jen s baťůžkem na zádech, přespat v nějakém levném hostelu, ve stanu nebo třeba u někoho cizího na gauči…. Proč ne, je to úžasné dobrodružství a měl by ho jednou zkusit každý! A hlavně mladší generace má díky tomu možnost se podívat do míst, o kterých by si jinak mohli nechat jen zdát.

Low cost

Ale jednoho dne třeba zjistíte, že už je toho dobrodružství moc a už nechcete přemýšlet nad tím, co se vám vejde do batohu a co ne. Chcete prostě zažívat dovolené v pohodlných hotelích jako jsou na fotkách na internetu. No jo, ale taková dovolená něco stojí a většinou to není málo. A právě proto si cestovatelé vymysleli Travel Hacking.

Co to je ten Travel Hacking?

Jedná se o systém, kdy doslova hackujete letecké společnosti, hotely, půjčovny aut a další. Ti nejkreativnější se pak dostávají do pozic, kdy létají pouze v business třídách, jezdí půjčenými luxusními auty a spí v 5 hvězdičkových hotelích a to za cenu dovolené pod stanem v českém kempu. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak.

Kalkulace

Zjednodušeně se celý systém věnuje sbírání bodů nebo mílí, které pak směňujete za letenky nebo pobyty, v kombinacích s různými akčními nabídkami. Běžně takové „zákaznické“ body získáváte za prolétané letenky nebo uskutečněné pobyty. Stejně jako při nakupování v supermarketech. Ale takové to věrnostní body(míle) lze získávat i jinak, třeba z činností, které běžně děláme. A o tom vlastně celý systém je. O získávání benefitů jinak než jen za nakoupené služby (lety či pronájmy).

Nejvíce bodů z kreditních karet

Travel hacking je nejpopulárnější v USA, ale vyskytuje se všude na světě. A proč není tak populární i u nás? Hlavně kvůli kreditním kartám. V zahraničí lákají banky a další finanční instituce své klienty na benefity z používání krátkodobých úvěrů. A těmito benefity bývají dost často míle určité letecké společnosti nebo body u hotelového řetězce. A tyto míle se pak dají směnit za letenky zdarma. Když byste získali s takovou kreditní kartou třeba 60.000 mílí u společnosti Lufthansa, tak si za to pořídíte hned 2 zpáteční letenky třeba právě do USA. Kromě tohoto vstupního bonusu za pořízení kreditní karty pak sbíráte další míle tím, že danou kartu používáte.

Kk csa
Zroj: Raiffeisen Bank Česko

Bohužel používání kreditních karet pro sbírání mílí v českých podmínkách nebylo populární a postupně od nabízení tohoto benefitu naše banky upustili. Aktuálně (10/2023) u nás existuje jen jedna úvěrová karta, na kterou se dají míle sbírat a to je ČSA Kreditní karta Raiffeisen banky. Zvláštní pak je, že kreditní karty nabízející možnost získávání bodů pro letecké společnosti neexistují jen v USA, ale jsou běžné ve všech státech Evropy.

Sbírání mílí v českých podmínkách

Pokud cestujete často někam za rodinou nebo za prací, může se stát, že sbírání leteckých mil pro to, aby jste si v budoucnu mohli pořídit letenku zdarma, pro vás nebude prioritou. Stane se pro vás důležitější úrověň vašeho členství u letecké společnosti. Čím výše jste, z tím větších benefitů těžíte, např. odbavené zavazadla zdarma, prioritní nástup, výběr sedadel zdarma, apod. Pokud ale létáte jen rekreačně, posunout se na vyšší členskou úroveň je dost složité (ale ne nemožné). Pokud se vám to podaří, otevřou se vám další dveře s ohromnými možnostmi a dokonce se vám i míle z prolétaných letů začnou kumulovat rychleji.

Snimek obrazovky 2023 10 20 v 21. 33. 05
Ukázka – Akční zpáteční letenky společnosti Discover Airlines, ceny ve věrnostních mílích.

Jak teda sbírat míle?

  1. Létáním – za každý proletěný let něco získáte. Pokud navíc aerolinka vypíše zrovna nějakou akci, mohou se vám míle vyjímečně znásobit.
  2. Cestováním – když někam letíte tak se pak na místě většinou ubytujete nebo si pronajmete auto či letištní transfer. I z těchto služeb můžete běžně získávat další míle na svůj účet u letecké společnosti.
  3. Nakupováním – letecké společnosti mají mimo jiné nasmlouváno s několika vybranými obchody, že pokud si u nich nakoupíte, přibudou vám míle na váš účet. Tyto obchody jsou ale spíše luxusní a pravděpodobně tuto možnost ani nevyužijete.
  4. Registrováním do nákupního klubu – existují nákupní kluby, které sdružují desítky obchodů od oděvů, drogérie přes nábytek až po krmivo pro zvířata. Za své nákupy získáváte body a ty si pak zase můžete převést na míle.
  5. Přesunem bodů z jiného programu – představte si, že sbíráte body třeba v hotelovém klubu. A nejednou si uvědomíte, že by se vám víc než body v hotelu líbili míle u letecké společnosti. Pokud tyto dvě instituce mezi sebou mají smlouvu, body si sem můžete převést.
  6. Používání kreditních karet – jak již bylo zmíněno, tato možnost existuje i u nás. Používáním kreditní karty získáváte další míle a je jedno, za co zrovna utrácíte
  7. Dárky a soutěže – letecké společnosti čas od času nějaké míle jen tak darují, třeba k narozeninám. Je třeba sledovat jejich stránky nebo alespoň číst jejich emaily.

Ono se to zdá všechno komplikované a časově náročné a asi to tak i je. A pokud vám přímo nedá nikdo žádný návod, strávíte zkoumáním podmínek a počítáním nespočet hodin. Ale víte co? Vyplatí se to! Nejdříve to jde dost z tuha, nasbíráte jen pár mil. Ale pokud vytrváte, začnou se do vašeho účtu kutálet další a další bodíky.

Hotelový travel hacking

Hotelovy pokoj

Prozatím jsme se bavili jen o létání, ale k cestování patří i ubytování. Hackování hotelových sítí těch nejznámějších značek jako Best Western, Hilton, Marriott, Accor, IHG a mnohé další funguje prakticky stejně. Každá ze zmíněných hotelových sítí (a mnohé další) mají doslova tisíce provozoven po celém světě. A pokud si některou ze sítí vyberete a registrujete se do klubu věrných zákazníků, začínáte sbírat body. Body si můžete šetřit na noclehy zdarma nebo je směňovat za bonusy jako jsou třeba snídaně zadarmo.

Pokud se stanete členem hotelové sítě, kromě bodů se vám postupně navyšuje i úroveň vašeho členství. Čím vyšší úroveň, tím více dalších benefitů. S vyšším členstvím se dostanete třeba na snídaně zdarma, pozdní odhlášení, brzký příjezd do hotelu, automaticky lepší pokoj za cenu levnějšího, atd. Díky tomu se vaše dovolené budou stávat čím dál víc komfortnějšími.

Snimek obrazovky 2023 10 20 v 17. 46. 09
Ukázka – Členská úroveň Platinum u hotelové sítě Wyndham

A jak sbírat hotelové body? Prakticky stejně jako u leteckých mil. I hotelové řetězce mají nasmlouvané speciální kreditní karty (v ČR bohužel ani jeden) nebo si můžete sem převádět body z jiných programů. Ale úplně nejlepší je začít samotnou registrací do programu a prozkoumáním všech podmínek.

Kde ještě při cestování můžeme sbírat body?

Snimek obrazovky 2023 10 20 v 18. 33. 00
Ukázka členských úrovní u autopůjčovny Europcar

Věřte nebo ne, ale i autopůjčovny mají své kluby. A i tady za své body získáváte dny pronájmu vozidel zdarma. Navíc se tady také setkáváte se různými členskými úrovněmi, které přináší další a další benefity jako vyšší pojištění, druhý řidič zdarma, přednostní přepážka odbavení, nižší nebo žádný depozit nutný k zapůjčení auta a mnohé další.

Zjednodušené shrnutí

Celý systém travel hackingu ze založený na sledování akcí, cen, sbírání bodů a dosahování vyšších úrovní členství za účelem levného, ale komfortního cestování. A rozhodně není vhodný pro každého. Travel hacking doporučujeme buď zkušeným cestovatelům nebo osobám, které se rádi věnují plánování a úsporám v jiných oblastech. Třeba taková registrace v různých obchodních řetězcích a kombinování nasbíraných bodů ze starších nákupů, sledování akcí a hledání slevových kódů je vlastně to stejné, jen s jinými položkami.

Napsat komentář