Bebok je zvláštní slovo, které označuje bronzové sošky roztomilých stvoření rozesetých na území polských Katowic. Inspirací pro jejich vznik byli trpaslíci ve Wroclawi. Co ale bebok přesně znamená?
Obsah článku
Zůstaňte v Katowicích přes noc >>
Bebok Slezský
Slovíčko bebok v českém slovníku budeme hledat jen těžko, i když jeho existence má staletou historii. Ale zkuste si opakovat slovo bebok několikrát rychle za sebou a co uslyšíte? Bude to trochu znít jako „bubák“ a nebude s tím daleko od pravdy. Bubák, strašidlo, duch, přízrak, tak by se dala popsat postavička, které se už po staletí v Horním Slezsku říká Bebok.
Povídačky o bebocích
Beboky najdeme ve folkloru polského Horního Slezska. A rozhodně to není žádné roztomilé stvoření! V lidových povídačkách se bebok ukrýval na půdě či ve sklepě, kde číhal na zlobivé děti. Pověsti o slezských příšerách kolovaly po vesnicích i městech. Hlavně během dlouhých zimních večerů, třeba když se dralo peří.
Každá rodina měla své vlastní příběhy o setkání se strašidly, nikdy tak nehrozilo, že by se někdo opakoval. Nikdo nevěděl, jak bebok vlastně vypadá, každý si ho představoval jinak. Vždy ale platilo, že číhá na neposlušné děti. Dalším společným rysem byla malá postava s klackem a taškou, v níž končili zlobiví chlapci a holčičky. Bebok se rád ukrýval ve tmě. Když tak dítě spatřilo jeho děsivé a žhnoucí oči vynořující se odněkud z tmavého kouta, vědělo, že je zle.
V minulosti byla dětská představivost mnohem živější. Bebok tak účinně odrazoval malé průzkumníky od vstupů do sklepa a na půdu, kde se mohli velmi snadno zranit.
Dnes už to ale tak úplně neplatí. Z beboků se stala turistická atrakce, která má do polského slezského regionu přitáhnout především rodiny s dětmi.
Zůstaňte v Katowicích přes noc >>
Beboci z Katowic
Dnes se stává bebok doslova symbolem polských Katowic. Vznikají o něm animované pohádky, koupíte si tady plyšového beboka, na velkých akcích města potkáte maskota beboka a taky se různě po městě začínají objevovat bronzové sošky beboků.
V Katowicích (a nejen v nich) zaznamenali neuvěřitelnou popularitu wroclavských trpaslíků, kterých je k dnešnímu dni (3/2024) kolem tisícovky! A proto se rozhodli vytvořit v poměrně turisticky opomíjeném Slezsku podobnou atrakci. No jo, ale trpaslíci v Katowicích by už asi neměli takovou sílu přilákat turisty, jak tomu je ve Wroclawi. Proto se místní rozhodli oprášit hornoslezské lidové povídačky a objevili beboka. Tmavé, hrůzu budící strašidlo a udělali z něj roztomilou postavičku, kterou dnes můžeme v Katowicích obdivovat na každém kroku.
Trpaslíci ve Wroclawi – kolik jich je? >>
Jak bronzoví beboci vypadají a kolik jich je?
Jakmile lidé přestali věřit na tmavé chlupaté beboky a velkými tesáky a svítícima očima, naskytla se možnost z nich udělat něco roztomilého. Současní beboci jsou stále černí, ale už je zdobí jen 2 malé rohy na hlavě, velké nevinné oči a široký úsměv. Trošku svým vzhledem připomínají mumínky, klasickou švédskou animovanou pohádku.
Vzrod a aktuální vzhled beboků z Katowic pojí navíc jméno jediného člověka – umělce z katowické čtvrti Nikiszowiec, Grzegorze Chudého. Byl to právě on, kdo v roce 2018 pro svou dceru namaloval prvního roztomilého beboka. Od té doby pak beboci začali doslova zaplavovat ulice Katowic.
A kolik, že už jich vlastně je? Nápad, vytvořit bronzové postavičky beboků v Katowicích je docela nový. K 1.1.2023 jich bylo na ulicích pouhých 10 kousků. K 1.1.2024 ale počet těchto postaviček narostl na číslo 40. A ke dni vydání toho článku můžeme s radostí říct, že v Katowicích najdeme aktuálně 48 těchto roztomilých strašidýlek. Posledními v řadě byl 13.3.2024 slavnostně odhalen bebok Konopiusz, ochránce učňů, a před dvěma dny bebok Zefel, ochránce všech řemeslníků.
Kde a jak najít beboky v Katowicích
Beboci jsou různí, jsou to holčičky i kluci, mají různý účel, odlišná zaměstnání a pokaždé je najdeme jinde. Všichni jsou z bronzu a mají zhruba 25 cm. Žádná oficální mapa beboků zatím neexistuje, ale pracuje se na ni. Jenže noví beboci přibývají rychleji, než se daří na oficiální mapě pracovat programátorům. Za chvilku nebude problém na nějakého nenarazit kdekoliv po městě, rostou totiž úplně všude jako houby po dešti.
Nyní je najdeme hlavně na významných místech a poblíž důležitých staveb. Někdy si hoví na parapetě, jindy odpočívají před vchodem, pak zase o ně málem zakopnete na chodníku.
Pokud se tedy rozhodnete zajet do Katowic na lov beboků, abyste to neměli tak těžké, přikládám polohu alespoň několika z nich 🙂