Gibraltar je kousek britského území na evropské pevnině, který je dostatečně malý, svérázný a tak jiný, že si jej můžete užít i během jednoho krátkého výletu. A vůbec se nebojte si užít Gibraltar s dětmi, přinášíme vám pár tipů na to, kam se na tomto poloostrově vydat.
Nějak jsme nikdy o návštěvě Gibraltaru neuvažovali, ale když jsme se letos rozhodli vydat do španělské Andalusie, zahrnuli jsme ho mezi místa, která chceme vidět. A nakonec z toho byl jeden z nejlepších výletů vůbec.
10 věcí, které byste měli vědět o Gibraltaru
- Gibraltar je britské zámořské území
- Je malý, celkem měří něco málo přes šest kilometrů čtverečních
- Přesto, že je tady úředním jazykem angličtina, většina obyvatel v běžném životě mluví španělsky
- Toto je jediné místo v Evropě, kde se opice volně pohybují v polodivokém stavu
- Gibraltar se nachází na jižním konci Pyrenejského poloostrova. Historicky je uznáván jako jeden z nejjižnějších bodů Evropy
- Gibraltarská skála – první, čeho si z dálky všimnete, je velká deska rozeklaného jurského vápence
- V roce 2016 byl komplex Gorham’s Cave Complex zapsán na seznam světového dědictví UNESCO
- Nejezdí se tady vlevo, jak je zvykem v Británii, ale vpravo
- Přistávací dráha křižuje silnici, hlavní příjezdovou cestu do země
- Alkohol pod 15% je legální pít už od 16 let
Příjezd na Gibraltar s dětmi
Většinou je doporučováno nechat auto na velkém parkovišti ve Španělsku u hraničního přechodu na Gibraltar a pak vejít do země pěšky. Poté co projdete celnicí a následně pěšky přes přistávací dráhu pro letadla, můžete si další cestu do vnitrozemí zkrátit autobusem nebo taxíkem. Autobus od hranic až k lanovce můžete mít dokonce zdarma, pokud si lístky do Gibraltarského národního parku koupíte předem přes internet – odkaz tady.
My to riskli, nenechávali jsme auto ve Španělsku a do země rovnou vjeli. Vzdálenost od španělského parkoviště až k dolní stanici lanovky vedoucí právě na tuto skálu bylo skoro 4 kilometry jedním směrem a nám se nechtělo trasu absolvovat s čerstvým čtvrtleťákem ani autobusem. Takže jsme nakonec do země vjeli autem.
Uličky Gibraltaru jsou úzké a ve většině případů jednosměrné, místa na parkování je tedy po skromnu a navíc jsou limitovaná. Na bílých místech může parkovat kdokoliv, kdykoliv zdarma. Na žlutých jen občané Gibraltaru. A modrá místa jsou pro kohokoliv, ale jsou placená. My do země vjeli ráno, plánovali jsme nechat auto na parkovišti přímo u lanovky a míst bylo dost. Jen bílá parkovací místa byla komplet obsazena, takže jsem si museli připlatit za modré. Odpoledne už nebyla volná ani ta modrá.
Gibraltarská skála
Když se blížíte k Gibraltaru, nemůžete si ji nevšimnout. Je to neskutečné místo nabízející překvapení jak zvenčí tak uvnitř. Výstup na ní je příkrý a dost se při ní zapotíte. Naštěstí se dá vyjet nahoru i lanovkou nebo některým z všudy přítomných taxi. Každopádně i tak nezapomeňte přibrat sebou i kočárek nebo nosítko, nachodíte tady kilometry a malé nožičky vašich dětí by se brzy unavily.
Téměř celou Gibraltarskou skálu pokrývá národní park, vstup do něj je placený a cena se může zdát dost vysoká. Ale po zaplacení vstupného do národního parku se vám najednou otevřou dveře do všech atrakcí které toto místo nabízí – prosklená vyhlídka, jeskyně, hrad, muzeum nebo podzemní tunely je jen část toho, co tady najdete.
Opice v Evropě
Gibraltar je jediné místo v Evropě, kde najdeme volně žijící opice. Bezocasí makakové se stali symbolem tohoto místa. Říká se, že až z Gibraltaru zmizí poslední opice, pak toto území připadne Španělsku. Ale v současnosti toto nehrozí. Makaky tady potkáte na každém kroku. Potkáte je už při výstupu z lanovky a provází vás celou cestou po národním parku. Nejsou zlí, naopak jsou na lidi zvyklí a tím pádem i pěkně drzí. Sluneční brýle, čepici, telefon, seberou vám cokoliv, co se jim zrovna zalíbí.
Vyhlídka s proskleným dnem nebo vysutý most
Mohutná Gibraltarská skála doslova slibuje nádherný výhled a taky že ano. Uvidíte z ní na pevninu, na moře, i do nedaleké Afriky. Už u horní stanice lanovky nad restaurací najdete první vyhlídku. A další místa s výhledem jsou pak rozeseta po celém okolí. Za zmínku stojí třeba nejvyšší místo na skále, kde uvidíte najednou na všechny strany (jen pozor, je to pořádný stoupák). Nebo vyhlídka s proskleným dnem nebo vysutý most s krásným výhledem na město.
Podzemní tajemství Gibraltaru
Gibraltarská skála není jen obyčejný kus obřího porostlého kamene, ale je doslova prošpikovaná dutinami a tunely.
Jeskyně Gibraltaru
Na Gibraltaru najdeme hned několik jeskyní skrývající své poklady. Některé ohromí svou krásou krápníků, jiné jsou důležitým nalezištěm a artefakty pochazejícími až z dob pravěku. Nejznámější veřejnosti přístupnou krápníkovou jeskyní je Sv.Michala. Najdeme ji v Národním parku kousek od nejvyššího bodu na skále. Chodí se v ní bez průvodce a probíhá v ní střídavě laserová show s akustickou hudbou. Zní to zvláštně, ale je ohromující. Prostě jedna z věcí, které nejde popsat a musí se zažít na vlastní kůži.
Bunkry a tunely
O Gibraltaru je známo, že je branou ke Středozemnímu moři a proto tady v minulosti vzniklo množství bunkrů, střílen a tunelů. Některé střílny jsou opuštěné a můžete si je prohlédnout, jiné jsou uzamčené. Stejně jako většina tunelů a podzemních bunkrů. Přesto vám tady dovolí do podzemí na chvíli nahlédnout. Tuto možnost máte zase v ceně vstupného do národního parku a hned na několika místech – Velké obléhací tunely a tunely z 2.světové války.
Gibraltar není jen skála
Celé toto místo je unikátní. Tak malé území svými krásami uchvátí každého. A národním parkem a jeho atrakcemi to jen začíná. Ve městě a jeho okolí je toho také hodně k vidění. Ať už navštívíte zahrady Almeda, hlavní třídu, muzeum Gibraltaru, uvelebíte se na některé z pláží nebo se vydáte lodí za delfíny, vaše nadšení z této země se ještě znásobí.