Většina z nás již v dnešní době má chytrý telefon s připojením na internet a neudělá bez něj pomalu ani krok. A právě mobilní telefon může být při cestování nepostradatelnou věcičkou. My na něj nedáme dopustit a jaké že to jsou užitečné aplikace, které při cestování oceníte i vy?
Mapy.cz
Aplikace od Seznamu se tváří jako každá jiná navigace, v čem je ale jiná? Kromě navigování dopravními prostředky umí totiž krásně zobrazit i pěší a cyklistické trasy a hlavně turistické a naučné stezky. Což je při cestování docela fajn, člověk si může překontrolovat, kde přesně je a jestli náhodou nesešel z pěšiny. Používáme ji taky, pokud nám třeba zbyde čas, chtěli bychom vidět něco dalšího a nemáme probádané okolí. Aplikace Mapy.cz totiž zobrazuje zajímavé body. Takové, které v jiných mapách často nebývají, třeba dětské hřiště, vyhlídka, posezení, apod….
Jediné mínus je, že appka perfektně funguje v Čechách, v zahraničí už hůře. Třeba v Itálii jsme se s ní nechali navést ke zřícenině hradu a na místě a v okolí nebyl jediný větší balvan, který by alespoň naznačoval, že se jedná o trosky. Jen roští a vysoká tráva, jinak vůbec nic.
Google Maps
Tato aplikace je nezbytná při návštěvě jakéhokoliv pro nás nového města. Používáme ji hlavně pro navigaci a orientaci při jízdě autem, ale na jedničku zvládá i chůzi nebo doporučí přesuny a spoje veřejné dopravy. Její výhodou při jízdě autem je, že ukazuje i překážky na cestě, třeba probíhající rekonstrukce, což ne každá navigace umí. Oblíbená místa si můžeme předem ukládát a když vím, že budeme na daném místě bez přístupu k internetu, stáhneme si předem offline mapu (to umí i Mapy.cz).
Rome2Rio
Většinou cestujeme autem nebo si auto půjčujeme, ale vetšinou neznamená, že je tomu tak vždy. Pokud nemáme auto z nějakého důvodu k dispozici, používáme applikaci Rome2Rio. Jednoduše zadáme bod A a bod B a appka nám nabídne nejen možnosti dopravy, ale i dobu přesunu a přibližnou cenu. Aplikace skvěle funguje pro přesuny jak mezi městy tak i na delší vzdálenosti, třeba mezi kontinenty.
Tripadvisor
Tuto appku musíte mít ať už jedete kamkoliv. Má užasnou schopnost vyhledávání v okolí. Umí toho hodně, ale k čemu ji používáme my? První věcí je vyhledávání atrakcí. Většinou tam najdeme hlavní a známé turistické cíle v okolí. Ale občas narazíme i na něco nového a neokoukaného. Navíc si pak přečteme v recenzích ostatních uživatelů jestli dotyčné místo stojí za to, jestli náhodou aktuálně není v rekonstrukci a někdy i otevírací dobu a cenu vstupného.
Další věcí, co přes Tripadvisor vyhledáváme jsou místa, kde se najíst. Ono je fajn zaplout do nejbližsí restaurace, když máte hlad, ale ne se 4 dětmi. Nejen, že vás může překvapit cena jídel, ale každé dítě má rádo něco jiného a ne vše snědí. Aplikace umí při vyhledávání krásně filtrovat jak cenovou kategorii, tak i typ restaurace. Občas tam narazíme i na úžasné tipy, například koblihárnu, klobásárnu nebo polévkárnu.
Google Translator
Nikdo z nás nemluví všemi světovými jazyky najednou a občas prostě pomoc překladače potřebuje každý. Tato appka má několik výhod. Tou první je, že dokáže překládat i offline. A tou další a pro nás neocenitelnou funkcí je překlad pomocí fotoaparátu. Jednoduše v appce nastavíme jazyk překladu, namíříme hledáček fotoaparátu třeba na jídelní lístek, a na obrazovce mobilního telefonu se nám zobrazí překlad. Takto rychle, bez jakéhokoliv přeťukávání do překladače nebo listování slovníkem.
Booking.com/Airbnb
Tyto aplikace se váží ke stejnojmeným webovým stránkám. Nepoužíváme je pořád, ale občas se nám na cestách hodí. Třeba v situacích, kdy si potřebujeme rychle najít ubytování. Ale také pokud někam jedeme, máme v ní uloženo potvrzení o rezervacích ubytování. Booking.com nabízí ubytování většinou komerční (hotely, hostely, kempy,..) a Airbnb ubytování v soukromí (pronájem domu, pokoje nebo jen postele).
Geocaching
Je to zvláštní, ale my tuto aplikaci zmínit prostě musíme. Geocaching je hra. Kdo ji nezná, může si něco o ni přečíst v našem starším článku. Proč ji ale máme mezi cestovatelskými aplikacemi? Z jednoho nezanedbatelného důvodu. I když je to „jen“ hra, dokáže nás zavést na místa, o kterých se z internetu nebo aplikací typu Tripadvisor dozvíme jen těžko. Geocaching vytváří místní usedlíci a ti nejlépe znají tajuplná a pověstmi protkaná místa v okolí. Nejednou nám ukázala romantické altánky a zákoutí, neuvěřitelné výhledy nebo doslova zapomenuté stavby. Skvělý pomocník při plánování výletů.