V poslední době je jedna z nejčastějších otázek hodně lidí nám známých i neznámých: Kam do přírody v Polsku kousek od Ostravy? Rozhodli jsme se proto rozepsat a poskytnout tak alespoň trošku té inspirace na výlety do přírody v Horním Slezsku.
Obsah článku
Slezské Beskydy
Známe je moc dobře, přesto jejich polskou stranu moc nenavštěvujeme. Pohoří je protkáno turistickými stezkami. Najdeme tady množství rozhleden, lanovky, sjezdovky, horské kapličky, studánky, vodopády, ale i několik zřícenin různých staveb, které jsou památkou na období světových válek. Níže je jen něco málo z toho, co je možné navštívit v polských Beskydech.
Lesny Park Niespodzianek
Zdrojowa 16, 43-450 Ustroń, Polsko
Hodinkou jízdy osobním automobilem se z Ostravy jednoduše dostanete na úpatí polských Beskyd do tohoto lesního parku. Je to vlastně malé Zoo s lesními zvířaty. Najdete tady zubry, jeleny, muflony, prasata, kočkovité šelmy, lamy, oslíky, kozy, bažanty, kachny, králíky či kozy. Některá zvířata jsou v ohradách, jiná chodí volně. Je tady možnost si zakoupit krmivo a zkusit tak zvířata na pamlsek nalákat. Děti budou nadšené z dětského hřiště, které nesmí chybět. Najdete tady mimo jiné i komentované lety dravců a sov nebo si můžete projít pohádkovou alej.
Dolina Białej Wiselki
Połomska, 43-460 Wisła
Máte radši procházky přírodou? Jedním z tipů je výlet po modře značené stezce od jezera Czerniańskieho po údolí Białej Wiselki. Romantická stezka podél křišťálově čistého potoka plná okouzlujících kaskád, skal a vodopádů. A pokud se budete držet modré dál, dojdete až k rozhledně na vrcholku Baranie hory. Vhodné i pro procházku s kočárkem a malými dětmi, podél vody vede asfaltka. Tedy kromě výšlapu na Baranie horu, tam už je cesta kamenitá.
Čantorie
Czantoria je velmi oblíbené místo přímo na českopolské hranici. A to hlavně díky celoroční sedačkové lanovce, která vám umožní snadno se dostat na vrchol Czantorie z polské strany. Na samotném vrcholu kopce pak stojí rozhledna. Pokud vás ale zajímá více příroda, je dobré vydat se z/na vrcholu po modře značené turistické stezce. Ta prochází přírodní rezervací, která ukazuje nádherný příklad karpatského bukového lesa, v podstatě nedotčeného, protože přírodní terén neumožňoval odlesňování.
Vychutnejte si pobyt ve Slezských Beskydech >>
Ratiboř
Město oblíbené hlavně mezi obyvateli Opavska. Využívají jej hlavně k nákupům, ale to že je kolem i krásná příroda plná nížinných lesů a rybníků už ví jen málo kdo. Tady je pár tipů, co můžete vidět jen kousek za českopolskou hranicí.
Poznejte polské město Ratiboř >>
Rezerwat Przyrody Łężczok
47-440 Raciborz, Polsko
Krásné místo pro pěší i cyklisty. Rezervace se rozkládá kolem rybníků, takže tady o spousty vodních ptáků není nouze. Okouzlující hráz a dokonale umístěná rozhledna romantický dojem jen podtrhují. Díky těsnému kontaktu s lesem je možné tady potkat i divoká zvířata – kance, jeleny nebo lišky.
Arboretum Bramy Morawskiej
Markowicka 17, 47-400 Racibórz, Polsko
Není to takové arboretum jak ho známe my. Jedná se spíše o městský park nebo les, kde občas narazíte na informační cedule s botanickými údaji o místních stromech, keřích a květinách. A asfaltové a dlážděné stezky tady taky nehledejte, místo je protkané štěrkovými stezkami. Co tady ale najít můžete, je mini Zoo, místo s posezeními vhodné pro piknik nebo úchvatný labyrint. Děti potěší menší interaktivně vzdělávací hřiště, kde se dozví něco o ekologii.
Krakovsko-Čenstochovská vysočina
Tato oblast je už kousek dál od Ostravy, zhruba 2 hodinky autem, ale překvapí vás svou krásou. Poláci ji říkají Jura a svou podobností ji můžeme přirovnat k Českému ráji. Je to oblast plná nádherné přírody, skal a jeskyní, která je navíc protkaná množstvím hradů a zámků. V oblasti se dá vyrazit kamkoliv, má rozhodně co nabídnout. Tady pár čistě přírodních tipů
Ojcovský národní park
Ojców 9, 32-045 Sułoszowa, Polsko
Nejmenší národní park v Polsku. Leží na sever od Krakova a začínám jím tzv. Stezka orlích hnízd (Slak orlich gniazd). Je to cca 180km dlouhá stezka táhnoucí se od Krakova po Čenstochovou, která spojuje největší místní hrady a zajímavosti. Zpátky k Ojcovskému národnímu parku, je opravdu maličký, za den (možná i méně) ho zvládnete projít v pohodě celý. Více o něm si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků tady >>.
Rezerwat przyrody Sokole Góry
Jura Krakowsko Częstochowska, Olsztyn 42-256 Polsko
Oblast poblíž zříceniny hradu Olsztyn velice oblíbená horolezci. Skalní útvary tady tvoří doslova městečko. Místo je více než fotogenické. Je tady také spousta jeskyní, ale bohužel ne všechny se dají prozkoumat. Na stezce můžete potkat spoustu zvířat, od veverek po divočáky a spoustu ptáků. Mimochodem vede tudy značená stezka, ale i množství těch neznačených, takže přibalenou mapou nebo navigací určitě nic nezkazíte.
Rezerwat Góra Zborów
Kroczyce 83, 42-425 Kroczyce, Polsko
Další ze skalnatých míst tohoto území. Zajímavé formy skalních útvarů na hoře Zborów se mimo jiné podobají siluetám zvířat a lidí. Najdeme tady mlynáře, havrana, velblouda, jeptišku, babu, osamělou pannu, matku, otce, panenku, malého dědečka, praděda, Buddhu a Napoleona. Místo je opět oblíbené mezi horolezci. Jednou největších atrakcí kopce je i jeskyně Głęboka. Oblastí Góra Zborów vede několik turistických stezek, včetně hlavních Jurských tras.