Místa v Polsku, o kterých jste nikdy neslyšeli

| aktualizováno

Krajina jako z Malediv v srdci evropského kontinentu, kilometr dlouhá lávka přes bažiny a stojaté vody, jedna z nejkratších podzemních turistických tras na světě a město duchů vymazané z map už půl století – to jsou místa v Polsku, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Jsou to skutečné drahokamy a neobvyklé poklady této země a my vám je teď představíme.

Přírodní rezervace Skałki Piekło pod Niekłaniem -„ďáblova“ atrakce ve vojvodství Svatokřížském

Přírodní rezervace skałki piekło pod niekłaniem

Ačkoli ve Svatokřížském vojvodství je jen jeden „ráj“ (jeskyně s názvem Ráj), je zde hned několik „pekel“. Mezi nimi je jedinečná, i když málo známá „ďáblova“ atrakce – přírodní rezervace Skałki Piekło (Skalní Peklo) v pohoří Niekłańsko-Bliżyńskiem.  Toto čestné jméno si zasloužila díky neobvyklým skalním útvarům, které se nacházejí v jeho zalesněné oblasti. Pískovcové skály, ořezané přírodními silami, vysoké od 2 do 8 m, se pyšní velmi zajímavými tvary. Nalezneme zde skalní houby, římsy, komíny, stoly, věže a dokonce i sfingy. Skály jsou dlouhé 1 km.

Legendy říkají, že Lucifer tady pronásledoval neposlušné ďábly, kteří neplnili dobře své každodenní úkoly. Potrestaní čerti si pak v exilu hráli, házeli kameny, šplhali po skalách, které začaly pekelně zářit, a to samozřejmě vyděsilo místní obyvatele. Říká se, že se mezi těmito skalními útvary někteří z nich v noci stále procházejí  …

Naplánujte si výlet a objevte skryté poklady vojvodství Svatokřížského »

Lávka Waniewo-Śliwno – suchou nohou přes stojaté vody

Místa v polsku - lávka waniewo-śliwno

Kam oko dohlédne jen louky, bažiny a stojaté vody. A tak to vypadá téměř na celém území Narwiaňského národního parku Narew, kde je 98% silně promáčených oblastí. Normálně by sem nemělo smysl přijet (pokud nejste ornitologem nebo se nezajímáte o říční flóru a faunu),  ale ne na určitou atrakci, která se zde (nebo vlastně nad parkem) objevila v květnu 2019. Mluvíme o dřevěné lávce, která vede údolím přes řeku Narew mezi vesnicemi Śliwno a Waniewo. Díky ní, stejně jako několika speciálním trajektům, můžete překonat obvykle nepřístupné bažiny a dostat se tak až do „srdce“ parku. A to suchou nohou!

Lávka dlouhá 1050 metrů je opravdovým zážitkem … pro dobrodruhy i milovníky neobvyklých druhů zvířat. Během „procházky“ po této originální naučné stezce překonáte řeku (a nejen jednu) na plovoucí plošině a vystoupáte na rozhlednu, odkud si můžete vychutnat nádherný výhled do okolí. Při troše štěstí a pozornosti možná potkáte modrou žábu.

Naplánujte si výlet a objevte skryté poklady vojvodství Podlaského »

Pevnost Stříbná Hora – pýcha Dolního Slezska

Místa v polsku - pevnost stříbná hora

Jediná horská pevnost v Polsku a jedna z největších horských pevností v Evropě – to mluví samo za sebe. Pevnost Stříbrná hora je jedinečným objektem, patří k evropskému kulturnímu dědictví a je jednou z nejdůležitějších atrakcí Dolního Slezska. Postavena na konci 18. století na pomezí Sovích a Bardských hor, ve výšce 600 m nad mořem. Stále vyniká svou působivou velikostí a architekturou. Mnozí tvrdí, že pevnost skrývá poklady a umělecká díla ukradená a ukrytá nacisty během války. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že právě v pevnosti se nachází slavná Jantarová komnata, uznávaná jako osmý div světa. Takové fámy rozhodně podněcují k představivosti.

Pevnost Stříbrná hora  je obrovský opevněný komplex – skládá se až ze 6 pevností a několika bašt, uprostřed je budova (hlavní pevnost o délce 12 metrů, která se tyčí nad celou stavbou). V centrální pevnosti se nachází 151 místností (kasematy) ve třech patrech. Jejich zapadlé sklady a studny, zbrojnice, řemeslné dílny a dokonce i pivovar, nemocnice nebo vězení zajišťovaly několik měsíců soběstačnosti.

Naplánujte si výlet a objevte skryté poklady Dolního Slezska »

Poutní místo v Odrynkách – skutečná poustevna v srdci Podlaska

Místa v polsku - poutní místo v odrynkách

Poutní místo svatých Antonia a Teodora Pieczerskich, skryté hluboko mezi loukami a rameny řeky Narew v Podlasku, je jedinou ortodoxní poustevnou v Polsku. A ačkoli byla izolovaná budova po celá léta spojována s vesnicí Odrynki pouze dřevěnou lávkou dlouhou 800 m, dnes je skutečnou mekkou pro pro všechny hledající mír. Při pohledu na divočinu obklopující toto místo a pohlcující atmosféru uvnitř dřevěného kostela to nikoho nepřekvapí. Na začátku jara a na konci podzimu, kdy jsou hranice poutního místa zaplaveny tmavě modrými vodami řeky Narew, se zdá, že je to samostatný ostrov. Na konci cesty – písčitá cesta vedoucí mezi divokou flórou a faunou – je brána, zlatá kupole chrámu třpytící se na slunci, atmosférické kaple a idylická oblast pokrytá koberci květin a bylin a naplněná uklidňujícími zvuky přírody.

Naplánujte si výlet a objevte skryté poklady vojvodství Podlaského »

Ruiny zámku v Kopicích – zničený poklad opolského regionu

Místa v polsku - ruiny zámku v kopicích

Velkolepá palácová budova se dvěma čtyřstrannými věžemi zakončenými vysokými střechami s věžemi, obklopená ze tří stran malebnými rybníky a parkem, kudy procházeli představitelé nejvýznamnější evropské aristokracie. Až do konce druhé světové války byl majetkem a sídlem německé rodiny Schaffgotschů, která pod vysokou střechou paláce shromáždila působivou galerii uměleckých děl, včetně literárních unikátů a vzácných exemplářů brnění. Palác jako z pohádky nebo disneyovské produkce – s fasádou zdobenou architektonickými detaily kamenických prací a soch, a navíc s oranžérií v severovýchodním křídle a kaplí. Skutečný diamant regionu Opole, který po válce a postupným pleněním ztrácel stále více svého lesku.

Dnes je to zřícenina – již deset let uzavřena a nepřetržitě sledována a chráněna před další devastací. Stále působivý a přístupný návštěvníkům je impozantní zámecký park. K nahlédnutí do útrob zámku proto nyní potřebujete dron – letecké snímky ale budou stát za to!

Naplánujte si výlet a objevte skryté poklady Opolského regionu »

Sokołowsko u Wałbrzychu – zapomenuté horské středisko

Sokołowsko u wałbrzychu

I když je těžké uvěřit, nebyl to Wałbrzych, který byl před lety snovým hlavním městem Dolního Slezska. Do Görbersdorfu, jak se dříve říkalo Sokołowsku, prvním antituberkulózním lázním, přicházeli pacienti z celé Evropy. Jedinečné místo v těsné blízkosti hranic s Českou republikou na zelených svazích Suchých hor v nadmořské výšce 590 m, vytváří perfektní podmínky pro regeneraci organismu. Ve svém nejúspěšnějším období, taky byl postaven dokonce skokanský můstek. Sokołowsko bylo léčebné a relaxační centrum pro bohaté. Malebná krajina Sudet vždy přitahovala společenskou smetánku z celé země a domorodé umělce. Stopy této – neuvěřitelné – minulosti lze každý den v Sokołowsku vidět. Někteří místní říkají, že „tady cesta končí“, což není lež. Rozmanité trasy, zapomenuté roky, nyní chytají druhý dech.

Nedostatečné pokrytí telefonem a omezený přístup k internetu zde nejsou nevýhodou, ale výhodou. Ani mohutný požár v roce 2005 toto místo nepohltil. Síla přírody obohatila okolí monumentálních budov, jako například již sanatorium Dr. Hermann Brehmer, díky kterému je procházka po Sokołowsku nejen jedinečnou cestou časem. Divoké zahrady, velké rezidenční budovy nebo intimní pravoslavný kostel jsou charakteristickými body na mapě oblasti. Díky tomu můžeme znova pocítit příchuť ducha bývalé slávy Sokołowské.

Naplánujte si výlet a objevte skryté poklady Dolního Slezska »

Park Gródek v Jaworznu – chorvatská riviéra ve Slezsku

Park gródek v jaworznu

Při pohledu na fotografii Gródka je těžké nesouhlasit s tím, že místní scenérie by dokonale zapadala do období „Jurského parku“. Paradoxně – toto místo nevytvořila přírodní síla, ale ničivá činnost člověka. Park Gródek je bývalý dolomitový důl, který byl v létě 1997 zrušen v ​​důsledku nezaplacených závazků. Jen několik desítek hodin stačilo na to, aby voda lom zaplavila. Tyto stojaté vody obklopené skalami pak vytvořily krajinu podobnou dalmatskému pobřeží nebo Maledivám. Je to jedinečné místo nejen v národním měřítku, ale také v celé Evropě.

Dnes je vytvořeno mezi nádržemi mnoho cest pro ty, kteří si chtějí užít krásu okolní přírody. Na místě bývalé skládky se objevila obrovská louka. Na největším z rybníků – Wydře – jsou dvě vyhlídková místa naproti strmému svahu. Dokonale čistá voda vám umožní podívat se i pod hladinu na vegetaci, kterou nikde jinde v okolí neuvidíte. Malebné okolí můžete obdivovat také ze speciálně vytvořených vyhlídkových teras. Zajímavé je, že v nádrži je i potápěčské místo, kde jdou při ponoru vidět i potopené bagry.

Naplánujte si výlet a objevte skryté poklady Slezska »

Mechovské jeskyně – nejkratší podzemní turistická trasa v Polsku

Mechovské jeskyně

Jde o nejkratší podzemní turistickou trasu v Polsku. Ačkoli množné číslo v názvu může být zavádějící, jeskyně je jen jedna a jediná v celé Evropské nížině. Tato neobvyklá jeskyně, která se nachází ve vesnici Mechowo nedaleko Pucku v severní části Polska, je zdobena pískovcovými sloupy, stalaktity a různými formami sofistikovaných tvarů, které všechny vznikly díky vodě. Byla to ona, kdo vymýval měkký materiál ze skal a vyřezával podzemní labyrinty. Postupem času pomohl práci přírody sám člověk, který rozšiřoval skalní útvary. Procházka podzemní chodbou, vysokou až 2 metry a dlouhou 60 metrů, zabere jen něco málo přes několik minut. Ale stojí za to!

Naplánujte si výlet a objevte skryté poklady Pomořanska »

Borne Sulinowo – město, které bylo na půl století smazáno z map

Borne sulinowo

Pohádka mezi jezery a lesy, zapomenutá a opuštěná – někteří jej stále nazývají městem duchů, jiní dodávají, že je to nejzáhadnější město v Polsku. Po několik desetiletí bylo marné ji hledat v mapách, atlasech a seznamech a všechny cesty, které k ní vedly, se neočekávaně zastavily – Borne Sulinowo oficiálně „neexistovalo“. I kdyby se nějakému odvážlivci podařilo dosáhnout obvodu zakázané zóny, nakonec by narazil na bariéry s ostnatým drátem a strážnice. Ve třicátých letech zde byla vojenská posádka Wehrmachtu, po válce do města vstoupila sovětská armáda a fungovala v něm až do roku 1992. Dodnes v něm najdete pozůstatky vojsk: bunkry, kasárna a cvičiště. Zdá se, že v podzemí je dokonce gigantická síť tunelů s úzkorozchodnou železnicí, nemocnicí, skladem, únikovými tunely a úkryty …

Zvláštní turistická a pěší stezka vymezená jeho ulicemi, včetně 21 objektů, vybízí návštěvníky k prozkoumávání města, vč. bývalého sídla vojenské posádky (nyní radnice), jídelny bývalých důstojníků (dnes je zde obchod s potravinami), vojenského či důstojnického domu. Vojenští nadšenci nejčastěji navštěvují Borne Sulinowo v srpnu, aby se zároveň zúčastnili mezinárodního rally vojenských vozidel. Borne Sulinowo však není jen o vojenských atrakcích.

Nejprve toto město v Drawském pojezeří, které se nachází v severozápadním Polsku, potěší čistým vzduchem a krásnými oblastmi. Je obklopeno tisíci hektary lesů a je jednoduše „utopeno“ v zeleni. Není divu, že si vysloužilo přezdívku – „lesní město“. Navíc se táhne na jižním břehu jezera Pile, které poskytuje vynikající podmínky pro milovníky vodních sportů.

A pod vodou – na dně jezera se nachází tajemný „potopený les“, který je pro potápěče opravdovým zážitkem. Ani na milovníky kol se nezapomnělo, cyklotrasy měří celkem 120 km. Dalším přírodním bohatstvím těchto oblastí jsou Kłomińskie vřesoviště (jedno z největších rašelinišť v Evropě) pokrývající oblast bývalého vojenského cvičiště poblíž městečka Borne Sulinowo. V roce 2008 byla na vřesovištích zřízena přírodní rezervace Diabelskie Pustacie. Když vřesy začnou kvést, na obzoru se táhne koberec, který se leskne mnoha odstíny fialové. Pohled na ně je úchvatný!

Naplánujte si výlet a objevte skryté poklady Drawském pojezeří »

2 komentáře u „Místa v Polsku, o kterých jste nikdy neslyšeli“

    • Dobrý den,
      určitě dá a pohodlně. Sami jsme byli i s kočárkem. Většinu cesty je asfaltka, kousek pak udusaná široká stezka. Jen pokud by jste chtěli vystoupat i na horní okraje lomu a udělat si nějaké fotky z výšky, tak tam vedou od vody schody a kočárek by bylo třeba kousek vynést.
      Vlaďka

      Odpovědět

Napsat komentář