Přiznejme si, že když někam jedeme sami, je jednoduché si z jedné mzdy zaplatit jednu cestu. Ale když se k tomu přidá dítě, je to finanční zátěž navíc. Další věcí pak je, že svým potomkům toho neumíme moc odepřít. Proto jsme sepsali našich 19 tipů jak ušetřit při cestování s dětmi.
Pokud toužíte po leteckém výletu nebo dovolené s dětmi a máte dost přiškrcený rozpočet, zbystřete! Ono dopřát svým dětem cestu letadlem, moře, písek nebo dokonce zábavní park si přejeme všichni rodiče. A ne vždy máme pocit, že nám na splnění jejich snů vystačí. Navíc v žádném případě neplatí, že děti to mají vždy se slevou nebo dokonce zdarma. Ale není třeba házet flintu do žita, níže jsou naše tipy jak šetříme na dovolených my.
Výběr letenek:
1. Buďte flexibilní
Nejdražší variantou při výběru letenek a dovolené jako takové je, že máte daný termín i destinaci, kterou chcete vidět. V tu chvíli ztrácíte možnost úspor a jednoduše musíte vzít to, co na trhu je. Pokud, ale máte určené fixní volno třeba o jarních prázdninách, nelpěte alespoň na destinaci. Stačí zasednout k vyhledávačům a říct si, chci k moři a vybírat z možností, které se aktuálně nabízí. Možná to bude Itálie, možná Španělsko nebo Kypr? Buďte možnostem otevření.
2. Zapřemýšlejte o zavazadlech
Ať si vyberete jakoukoliv aerolinku a jakoukoliv destinaci, platí rovnice, že čím více zavazadel, tím vyšší cena. Pokud vidíte letenky u Ryanair za 500Kč, je třeba si uvědomit, že tato cena je skvělá, ale také značně „očesaná“. Za 500Kč je vám totiž dovoleno vzít si na palubu maximálně kabelu nebo batoh (žádnou velkou krosnu!). Pokud si potřebujete vzít víc věcí, bude třeba připočítat k ceně poplatek navíc. Za malý palubní kufřík to bývá od 1.000Kč za 1 osobu. Za velký odbavený kufr, je pak cena ještě vyšší.
Jaké zavazadla do letadla si sebou můžu vzít? >>
Když jste rozhodnuti, že vám opravdu nestačí se na dovolenou zabalit jen do baťůžku, znova se koukněte na vyhledávače letenek a vyfiltrujte si pryč nízkonákladové aerolinky. Klasické letecké společnosti sice mívají na letenkách vyšší ceny, ale v nich již bývá započítán alespoň malý palubní kufřík. Takže se v konečném důsledku stává, že cena za letenku u klasické aerolinky je fakticky nižší, než ta u nízkonákladové, když k ní připočítáme příplatek za palubní kufřík.
3. Zaregistrujte se do klubu nebo sbírejte míle
Pokud létáte nebo plánujete létat častěji, zjistěte si možnost členství nebo sbírání mílí. U členství leteckých společností bývá podmínkou uhradit vstupní poplatek (např. Wizzair). Ale díky tomu máte šanci se dostat k nižším cenám letenek. Po pár uskutečněných letech se vám náklady za vynaložený vstupní poplatek vrátí.
Další možností je sbírání mílí. Za každý uskutečněný let se vám na účet připíší míle. Takové body za které můžete časem získat slevy na letenky, nebo dokonce i lety zdarma. Velká část aerolinek je dokonce spojená do klubů, takže sbíráte míle z více společností najednou do jednoho balíčku. V našich podmínkách to jsou kluby Miles and More a třeba Flying Blue.
4. Využívejte dětské slevy
Pokud letíte s batoletem do 2 let věku včetně, ušetříte. Většinou. Za takového prcka z pravidla zaplatíte u klasických aerolinek jen drobný poplatek. Zvykem je sleva 90% z hodnoty letenky dospělého. U nízkonákladových společností naopak mívají poplatek za batole fixní a nezáleží na tom, kam zrovna letíte a kolik vás letenka stojí. Takže se může stát, že za svého maličkého zaplatíte víc než za sebe.
Starší potomci (od 2 let) to pak mají taky jinak. U klasických aerolinií je běžná dětská sleva z ceny letenky 10-25%. A není výjimkou, že letecká společnost vypíše časově omezenou akci, kdy děti s platícím rodičem letí s 50% a někdy dokonce až se 100% slevou. U nízkonákladových společností děti platí plnou cenu, stejně jako dospělí.
5. Zvažte možnost přestupu
Bude to znít nelogicky, ale letenky s přestupem mohou a často jsou levnější než přímé lety. Pokud jste letecký nadšenec a baví vás letiště a různé typy letadel, vzhůru do toho. My volíme levnější lety s přestupem jen, pokud je celková doba letu 3 a více hodin. A to z jednoho prostého důvodu – děti. Při delších letech jim přestávka doslova prospívá. Proběhnou se po letišti, v drtivé většině případů tam najdou i dětský koutek, trochu se vyblbnou a při pokračování dalším letadlem jsou klidnější. Jasně, přestup zabere další čas, proto je dobré vybírat s rozumem (ideální přestup 2hodiny). Ale ty dva bonusy – spokojené děti a ušetřené peníze za let s mezipřistáním nám za to stojí.
Výběr ubytování
6. Koukněte orientačně na ceny a obsazenost
Ještě než zaplatíte vybrané letenky, podívejte se v rychlosti na ceny a obsazenost ubytovacích kapacit v cílové destinaci. Může se totiž stát, že si koupíte levné letenky a pak zjistíte, že ceny v cíli jsou vyšší, než jste čekali. K takovým „překvapivým“ destinacím patří třeba Tel Aviv (Izrael), nebo země severní Evropy.
Vybírat můžete třeba na Booking.com >>
7. Dejte přednost ubytování v apartmánu před hotelovým pokojem
Výhoda apartmánů je ta, že mají kuchyňku nebo alespoň kuchyňský kout. Pokud nehodláte každý den trávit po restauracích, budete potřebovat kuchyň na vaření svým dětem. V hotelových pokojích takové vybavení zpravidla nebývá.
8. Naplňte potřeby svých dětí
Spokojené dítě je znamením klidné dovolené. Pokud si máte v plánu objednat si ubytování u soukromého pronajímatele (myšleno mimo rezort, hotel,..), koukněte na mapu a zjistěte, jestli jsou v okolí místa, kde můžete zabavit děti. Dětská hřiště, bazén, pláž, jednoduše něco, kde je můžete nechat běhat, když se náhodou začnou chvilku nudit. Takový záložní plán.
9. Buďte nároční
Při výběru ubytování buďte doslova rozmazlení. Sice škrtíte rozpočet, ale chystáte si odpočinout. Ne vždy je ta nejlevnější varianta tou nejlepší. Takový špatný výběr vám může zkazit dovolenou. Nedobré recenze vám mnohé napoví.
Buďte si předem znalí svých potřeb. Chcete každý den trávit u moře a nejlevnější ubytování je 10km od pláže? To by asi nebyla dobrá volba. Našli jste nádherné a levné ubytování v romantických uličkách starého Italského městečka? Skvělé! Ale k vaší toskánské komůrce vede tak stovka schodů a vy máte dítko ještě v kočárku. Takže taky ne zrovna ideální výběr.
Připravte se na hladové krky svých dětí
10. Nachystejte si jídlo do letadla
Odlet se blíží, strávíte před ním min. 2 hodiny předem na letišti, pak ještě nějakou dobu v letadle. To budou mít hlad nejen děti, ale i vy. Pokud letíte klasickou aerolinkou, měli by jste stále dostat nějakou tu menší svačinku a pití na palubě. U nízkonákladových společností vám nedají nic. Je zde možnost si jídlo a pití na palubě koupit. Jenže cena je vysoká. V každém případě si sebou na palubu vezměte alespoň nějaké svačinky.
Další kapitolou je pití. Přes bezpečnostní kontrolu na letišti nesmí tekutiny. Výjimkou je pouze pití pro miminka a batolata. My to řešíme 2 způsoby, buď si v bezcelní zóně (po bezpečnostní kontrole) koupíme pití za dražší cenu. Nebo sebou bereme prázdné lahve a ty si pak před odletem naplníme v pítkách pitnou vodou.
11. Mějte jasno v tom, jak se budete na dovolené stravovat
V dnešní době internetové už není žádný problém zjistit si, kolik stojí potraviny v cílové destinaci. Ať už to je v obchodě nebo v restauraci, je dobré vědět, co vás čeká. Existují místa, kde se doslova vyplatí jíst venku. A naopak jsou místa, kde vás večeře pro čtyřčlennou rodinu stojí víc než letenky. Ale není třeba o jídle nějak speciálně přemýšlet a zatěžovat se jím. Na dovolené neplatí přísná domácí pravidla. Špagety s kečupem uvařené v apartmánu, pizza nebo hranolky ve stánku na rohu děti pro jednou neotráví, naopak je přijmou s nadšením.
12. Nebojte se all inclusive
Jedete na dovolenou k moři. Máte v plánu užívat si pouze trasu hotel – pláž a nic víc. Zkuste popřemýšlet o variantě all inclusive. Spočítejte si kolik by vás stály snídaně, obědy, večeře, pití a o tom množství zmrzliny pro děti ani nemluvě a zjistíte, že když si připlatíte za all inclusive, vlastně ušetříte. To, že pak už nemusíte vůbec nic na dovolené dělat je přece úžasné.
Výběr ubytování s All Inclusive najdete na Booking.com >>
Zjistěte si možnosti dopravy na místě
13. Autobus, vlak nebo taxi?
Vy sami (a nikdo jiný) víte, co chcete na dovolené dělat. Ať už to bude cokoliv, v první řadě se vždy musíte nějak dostat z letiště na ubytování. Podívejte se na možnosti jaké máte, porovnejte předem ceny a pokud to jde, objednávejte v předstihu. Ceny pak bývají nižší a navíc se vyvarujete případným zmatkům na letištích.
14. Pronájem auta
Plánujete cestovat za poznáním? Podívejte se na ceny pronájmů aut. A určitě nekupujte hned první možnost, ale porovnávejte. Různí zprostředkovatelé nabízejí různé ceny. Opět ale platí rčení, že nejlevnější varianta nemusí být nejlepší. Je běžné, že ty nejlevnější nabídky neobsahují pojištění vozidla. A pokud si pronajmete auto bez pojištění, vystavujete se nebezpečí, že budete muset případnou (i vámi nezaviněnou) škodu při vrácení zaplatit z vlastní kapsy.
Navíc vozidlo bez pojištění vám nikdo nepůjčí jen tak. Společnosti na vaši kreditní kartě zablokují předem dohodnutý depozit (vratnou zálohu) i někdy až v hodnotě několik desítek tisíc korun. Pokud škrtíte rozpočet a máte peníze určené na utrácení na dovolené, najednou zablokované na svém účtu, zůstanete v tu chvíli bez peněz. Proto vždy vybírejte nejlevnější půjčovné, ale s plným pojištěním.
Naplánujte si zábavu
15. Procházka městem nic nestojí
Dovolená je objednaná a vy jen čekáte až přijde den odjezdu. Využijte čas, vezměte si do ruky telefon, koukněte do map a uložte si zajímavá místa v okolí. Prohlídka města je zdarma a když si naplánujete trasu skrze dětská hřiště, nejen že nadchnete své děti, ale neutratíte ani korunu. Fontány, sochy, kostely, vyhlídky, parky, starobylé uličky i graffiti a mnohé další, to vše můžete ve městech najít.
16. Vydejte se do přírody
Ať to je poznávání pláží nebo výstup do hor, chození přírodou také nic nestojí. Navíc děti mohou běhat, aniž by hrozilo, že je někde srazí projíždějící auto. Vezměte s sebou dostatek pití, jídla, náhradní oblečení pro vaše neposedy a užívejte si ten klid. Jen ještě pozor na národní parky. Do nich se na některých místech vstup platí, tak ať nejste překvapeni.
17. Zábavní parky
Které dítě by je nemilovalo. Pokud nějaký najdete v místě vaší dovolené, už předem si zjistěte ceny vstupného. Se slevou je koupíte opravdu jen vyjímečně, ale pokud už předem počítáte s návštěvou zábavního parku, zoo nebo aquaparku, nebudete cenou lístků nepříjemně překvapeni.
18. Zapomeňte na muzea a historické stavby
Pokud zrovna nemáte doma nějakého nadšence třeba do námořnictví, aut, historie nebo čehokoliv jiného, tak neplánujte návštěvy muzeí. Bude vás to stát spoustu peněz a nervů s nudícími se potomky. A kolikrát ani hrady a zámky nejsou ideální volbou, zvláště pak pokud jsou prohlídky dlouhé a moderované. Udržet upovídanou pusinku malého nudícího se zvědavce potrápí nejen vás a pana průvodce, ale i ostatní návštěvníky ve skupině.
19. Geocaching
Město jste si prošli a jen tak odpočívat a nasávat atmosféru místa s vaším malým divochem prostě nejde. Zkuste geocaching. „Schovky“ zpravidla zakládají domorodci. Dostanete se tak většinou na méně známá, ale přesto kouzelná místa. A zdarma. Pokud hru Geocaching neznáte, zkuste si ji předem zahrát na zkoušku doma. Nadchne vás!
Čtěte a počítejte
To je naše hlavní rada! Letět nízkonákladovou aerolinkou jen s batohem, přepravovat se autobusem, trávit čas v levné špinavé komůrce bez klimatizace 4km od pláže srazí váš rozpočet sice na maximum a dopřejete tak svým dětem dovolenou v Řecku u moře. Ale opravdu budou takto šťastné? A vy si opravdu takto představujete rodinnou dovolenou?
Na druhou stranu letět jen s batohem za 500Kč na víkend do Londýna, vybrat si ubytování v hostelu a splnit dítěti sen návštěvou muzeum Harryho Pottera je vynikající volba!
Ujasněte si své potřeby a popřemýšlejte nad tím, kolik peněz chcete do výletu investovat. Cestovat a poznávat svět může každá rodina a každá to bude dělat jinak.